Ugyanakkor azt kérte, hogy a rivális nagyhatalom se sértse meg “Kína legitim jogait és érdekeit.” Enyhülhet a nagyhatalmak közötti feszültség.

Hszi Csin-ping biztosította Blinkent, hogy az ázsiai ország “tiszteletben tartja az amerikai érdekeket”
Fotó: GREG BAKER | Forrás: AFP

A vártnál pozitívabb végkicsengése volt Antony Blinken amerikai külügyminiszter hétfőn befejeződött pekingi látogatásának. Ennek eredményességét találkozójukon Hszi Csin-ping kínai elnök is elismerte. Elmondása szerint előrelépés történt a kétoldalú kapcsolatok terén, és néhány konkrét kérdésben megállapodás is született.

Blinken arról beszélt, hogy egyetértettek abban, stabilizálni kell a kétoldalú kapcsolatokat. Ezenfelül egy államközi munkacsoportot is létrehoztak az Egyesült Államokban tömegével áldozatait szedő szintetikus kábítószer, a fentanil ellenőrizetlen beáramlásának megakadályozására. Hozzátette ugyanakkor, nincsenek illúziói afelől, hogy a Kínával való viszony kezelése kihívást jelent, s rengeteg olyan kérdés van, amelyben a két ország között mély és indulatos nézeteltérések vannak.

Az amerikai külügyminiszter kétnapos vizitjének nem is a nagyhatalmi ellentétek elsimítása, hanem azok kibeszélése volt a célja, márpedig ez sikerült. Blinken hosszúra nyúló eszmecseréket folytatott a kínai illetékesekkel az egymással szembeni sérelmekről és elvárásokról. Vasárnap hét és fél órán át tartó, munkavacsorával egybekötött “őszinte, tartalmas és konstruktív” egyeztetésen vett részt Csin Kang kínai külügyminiszterrel, hétfőn több mint három három órán át “termékeny” megbeszélést tartott Vang Ji kínai fődiplomatával, végezetül pedig nagyjából fél órán át tárgyalt Hszi Csin-pinggel.

A kínai elnök arról biztosította Blinkent, hogy az ázsiai ország “tiszteletben tartja az amerikai érdekeket”, és azt kérte, hogy a rivális nagyhatalom se sértse meg “Kína legitim jogait és érdekeit.” Az amerikai külügyminiszter azt hangoztatta, hogy tartják magukat azokhoz az ígéretekhez, amelyeket Joe Biden amerikai elnök tett tavaly novemberben Hszi Csin-pingnek Baliban, a G20-as csúcsértekezlet margóján tartott megbeszélésükön.

Ennek megfelelően az Egyesült Államok nem akar új hidegháborút, nem kívánja megváltoztatni a kínai politikai rendszert, nem a Kínával való szembenállásra törekszik szövetségeseinek megerősítésével, és nem támogatja Tajvan függetlenségét. Azt is kiemelte, hogy üdvözölnék, ha Peking konstruktív szerepet játszana az Ukrajna elleni orosz invázió lezárásában és segítene megteremteni az igazságos békét.

Biden és Hszi Csin-ping következő személyes találkozójának időpontját nem jelentették be. Blinken ugyanakkor meghívta a kínai külügyminisztert az Egyesült Államokba, egyúttal jelezte, hogy a következő hetekben újabb magas rangú amerikai tisztviselők látogatnak Pekingbe.

Kína az Egyesült Államokat vádolja, amiért a kétoldalú kapcsolatok a mélypontra zuhantak – Mindennek az amerikaiak „téves felfogása” az oka.

Nagyhatalmi párbeszéd a békéért – Öt év után először látogatott amerikai külügyminiszter Kínába 

Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2023. június 19-én.