Románia és Bulgária számára nagy kudarcot jelent, hogy egy olyan tagország előzte meg őket, amely hat és fél évvel később csatlakozott az Európai Unióhoz.
Az európai uniós tagállamok belügyminisztereinek csütörtöki brüsszeli találkozóján Horvátország egyhangú támogatást kapott a csatlakozáshoz a határellenőrzés nélküli átutazást biztosító schengeni övezethez.
Az ország ezzel a térség 27. tagjává válik, és kevesebb mint egy hónap múlva, 2023. január 1-jétől megszűnik a határellenőrzés a szárazföldi és tengeri határátkelőin, 2023. március 26-án pedig a repülőtereken. Az EU soros cseh elnöksége azzal ünnepelte a kedvező döntést, hogy több mint tíz év óta most először kerül sor a schengeni övezet bővítésére.
Ahogy várható volt, a tanácskozáson Bulgária és Románia esetében hiányzott a konszenzus: Bulgária schengeni tagságát Hollandia ellenezte, míg Ausztria mindkét országgal szemben kifogásokat támasztott.
Hollandia hiányolta a korrupció elleni hatékony fellépést Bulgáriában, míg Ausztria elsősorban a Nyugat-Balkán felől érkező és egyre növekvő illegális migráció miatt emelt vétót. Bécs szerint Szófia és Bukarest nem regisztrálja a határain megjelenő migránsokat, akik azután Ausztriában kötnek ki. Idén százezer illegális bevándorló lépte át a közép-európai ország határait.
Ylva Johansson belügyi biztos sajtónyilatkozatában üdvözölte a horvát csatlakozást, de csalódottságának adott hangot a két másik ország kudarca miatt. „– Ha nem vagyunk egységesek, az nagyon gyengévé tesz bennünket”, mondta. Az Európai Bizottság szerint Bulgária és Románia évek óta teljesíti a schengeni tagsághoz szükséges feltételeket, és az Európai Parlament is támogatja csatlakozásukat a belső határok nélküli térséghez. Nagy kudarc a két tagállam számára, hogy Horvátország, amely hat és fél évvel később, 2013. július 1-én csatlakozott az Európai Unióhoz, most megelőzte őket.
A bolgár és a román vezetés cáfolja a csatlakozásukkal szemben felhozott vádakat, ezért sokan arra számítanak, hogy a téma felkerül az állam- és kormányfők jövő heti ülésének a napirendjére. Vit Rakusan cseh belügyminiszter újságíróknak azt mondta, kollégáival együtt keményen fog dolgozni azon, hogy Bulgáriát és Romániát már a közeljövőben üdvözölhessék a schengeni családban.
A belső határellenőrzés nélküli övezet jelenleg 26 tagjából 22 tartozik az EU-hoz, a többiek: Svájc, Norvégia, Izland, és Liechtenstein.
Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2022. december 8-án.