Hosszú, gonoszkodó és már címében is hamis cikksorozatot szentelt a Magyar Nemzet az Action for Democracy nevű amerikai civil szervezet tanácsadó testületi tagjainak. A féltucatnyi iromány a „Soros legfontosabb emberei” gyűjtőcímmel jelent meg – jóllehet a cikkek szerzője meg se próbálja bizonyítani, hogy a szereplőknek közük lenne Soros Györgyhöz, tőle pénzt, előnyöket, netán útmutatást kaptak volna. Nem csoda, hogy az egyszerű internetes keresésre alapozott műhiszti szerzője a „Munkatársunktól” megjelölés mögé bújik. Mi, akik jó másfél évtizeden át együtt dolgoztunk vele a Népszabadságnál, persze tudjuk, hogy kicsoda. Azzal meg maga dicsekszik kissé elhanyagoltnak tetsző Wikipédia oldalán, hogy a Közép-európai Egyetemen szerzett mesterfokozatot politikatudományból. Lám, a jótékony milliárdos nem csak a Fidesz első másológépeit adományozta, de politikusaival és némely bértollnokával is bőkezű volt.
A Charles Gatiról szóló epizód idézi a 89 esztendős, már nyugalomba vonult történészprofesszort arról, hogy a tanácsadó testület soha nem ült össze – vagyis a szerkesztők is tudták, hogy a sorozat másik premisszája is hamis. A kormánylap célja csupán annyi, hogy minél többször elismételje Soros nevét. Gatinak a cikk felrója, hogy nem átallott tárcákat írni a Népszavának, meg azt is, hogy a Magyar Nemzet kulturális rovatának ifjú gyakornokaként nem tudta teljesen kivonni magát az 50-es évek korszelleme alól.
Bizony, van ez így. A már idézett Wikipédia szócikk például büszkén említi, hogy a sorozat szerzőjének első írása a Népszavában jelent meg. Azt meg egykori washingtoni tudósítóként igazán tudhatná, hogy az amerikai külügyben az „assistant secretary for intelligence and research”, nem a hírszerzésért, hanem az elemzésekért felelős helyettes államtitkár. Tény, hogy a tisztséget 1993-97 között Charles Gati Oroszország-szakértő felesége, Toby Gati töltötte be, de ettől még a többi marad az, amire a szélsőjobbról számítani lehet: primitív rágalom. Az Action for Democracy inaktív tanácsadó testületének semmi köze Soroshoz.
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2024. január 3-án.