Nofene!

Nő akarok lenni! Azt akarom, hogy mostantól mindannyian hívjatok Lorettának, és ez férfiként elidegeníthetetlen jogom! – vitatkozott a Júdeai Népfront többi tagjával Stan. Végül megállapodtak abban, hogy noha nincs méhe, amiről senki sem tehet, joga van hozzá, hogy gyereke legyen, és eme jogáért harcolni fognak az elnyomó rómaiak ellen. A Monty Py­thon negyvennégy éve forgatta a filmtörténet egyik legviccesebb jelenetét, amely akkor még egyáltalán nem tűnt különösebben problematikusnak, jóllehet nemváltó műtéteket már jóval korábban, 1917-től kezdve végeztek. A Brian életét bemutatásakor több országban betiltották, de nem a Loretta-szkeccsért, hanem mert a bibliai időkben játszódó film tele volt vallásellenesnek minősített poénnal. Mostanra ezek a hangok elhaltak, a mű klasszikussá vált, olyannyira, hogy jövőre Londonban színpadra is viszik. És itt kezdődnek a problémák.

Az Egyesült Királyságban és más fejlett országokban, ahol van ilyen statisztika, általában a népesség egy-két százaléka érzi úgy, hogy a természet kibabrált vele, és voltaképpen az ellenkező nemhez kellene tartoznia. Ez a döntő többség számára sokáig marginálisnak tűnő pszichológiai és orvosi probléma azt követően került a figyelem középpontjába, hogy az amerikai jobboldal rájött a remek társadalom-lélektani lehetőségre: az emberek semmit sem tudnak a jelenség okairól, viszont ösztönösen idegenkednek mindentől, ami más, mint a megszokott.

Nyolc éve az amerikai legfelsőbb bíróság kimondta a melegházassághoz való alkotmányos jogot, és ezzel a Republikánus Párt elveszítette az egyik legfőbb ügyét, amellyel mozgósítani tudta a Bibliát (a történetekben jócskán előforduló erkölcsi és szexuális abnormitást kivéve) szó szerint vevő szavazóit. Terry Schilling, a konzervatív Amerikai Elvek Projekt vezetője a New York Timesnak őszintén elmondta, hogy egy csomó mindennel próbálkoztak, mígnem ráleltek a tábort egyesítő új témára. Mi lesz, ha a tornaterem öltözőjében a lányokkal együtt vetkőzhetnek fiúnak született, de később nemet váltó osztálytársaik? Borzalom, még belegondolni is! (Abba bele sem gondoltak, hogy ez ad abszurdum fordítva is megtörténhet.) Amerika kettőt sem pislantott, máris állt a bál, hogy hová járjanak pisilni a transzneműek. A tévénézők közben kéjes kíváncsisággal figyelték a Bruce Jennerként 1976-ban tízpróbázó olimpiai bajnok, háromszor nős és hatszoros apa Caitlyn Jenner nemváltás utáni családi életét. Volt tehát kihez kötni a jelenséget, s hogy az egész még vegyen egy csavart, Caitlyn Jenner republikánus, 2021-ben indult is a kaliforniai kormányzói címért. Hiába no, ebben az új világban a konzervatívoknak se könnyű.

A szuverenitásvédő magyar jobboldal persze átvette a haladó amerikai modellt. Jött a mesekönyvdarálás meg a „gyermekvédelmi” törvény, de a globális politikai termék máshol is remekül működik, hiszen a liberális oldal nem ­átall védekezni a bornírtság ellen, itt a remek alkalom az immár mindkét oldalt mozgósító kultúrharcra. Úgyhogy a Monty Python-tag John Cleese most liberális létére épp a sajátjaival küzd a Loretta-szkeccs megtartásáért. Ezt se gondolta volna 1979-ben.

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2023. december 1-jén.