Az EU-ban az orosz agresszió miatt kirobbant ukrajnai háború kapcsán két markáns álláspont van: a valóságtagadó háborúpárti és a békepárti – jelentette ki Deutsch Tamás az MTI-nek adott nyilatkozatában. A szövegből aztán kiderült, hogy szerinte a magyar kormány álláspontja békepárti és mindenki másé háborúpárti.

„A magyar álláspont Ukrajnával, az ukrajnai háborúval, illetve Oroszországgal kapcsolatban sokak számára volt ébresztő, és rádöbbentek, mi zajlott Magyarországon az utóbbi esztendőkben. Sokan ugyanis nem akarták észrevenni, hogyan szalámizzák le fokozatosan a magyar demokráciát – de most észrevették a különbséget, ahogy azt is, hogy Magyarország néha nagyon szofisztikáltan, néha nagyon nyíltan támogatja az oroszokat – fogalmazott a cseh képviselőház liberális-konzervatív (tehát csak a Fideszhez képest baloldali) elnöke a pozsonyi Napunknak. Markéta Pekarová Adamová szerint Orbán Viktor Vlagyimir Putyin orosz elnök trójai falova és Magyarország gyakran viselkedik úgy, „mintha nem a mi szövetségesünk lenne, hanem inkább az orosz terrorista rezsimé”.

Az Unióban tényleg van egy béketábor és van egyetlen egy háborúpárti kormány, amelyik ha ügyetlenül is, de még mindig próbálja magát álcázni, jóllehet már mindenki látja, mire megy ki a játék. A béketábor szerint az oroszokat rá kell bírni az ukrán területek megszerzésére irányuló háború befejezésére. Deutsch és a magyar kormány szerint viszont a puszta létéért küzdő Ukrajnának nyújtott segítség csak kitolja az elkerülhetetlen végkifejletet.

Utóbbi elképesztő ostobaság. Az 1938-as müncheni egyezmény megengedte Hitlernek a cseh Szudétavidék megszállását, az elégedetten hazautazó Neville Chamberlain brit kormányfő azt hitte, hogy ezzel nemzedéke idejére biztosította a békét. A következő évben kitört a világháború. A béketáborban még emlékeznek rá.

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2022. december 19-én.