Donald Trump az egész életét végighazudta és végigcsalta. Az egyetemi felvételit is más írta meg helyette, aztán hamisan állította be magát szupersikeres üzletembernek, hiszen egyrészt apja százmillióival kezdte, másrészt egyedülálló eredményként még egy kaszinót is csődbe tudott vinni. Politikai karrierjének hajnalán le kellett fizetnie múltja kínos tanúit, s az egyik ilyen ügy érte most utol: a manhattani esküdtszék 34 rendbeli könyvelési csalásban mondta ki bűnösnek. (Az önmagában még nem bűncselekmény, ha az ember a harmadik feleségétől való ötödik gyermeke születését megünnepelendő egy pornószínésznővel hentereg.)
Persze jön majd a fellebbezés, az exelnök talpnyalói máris a legfelsőbb bíróság közbeavatkozását követelik. A republikánusok hangulatát jól jellemzi a Tennessee állambeli Knoxville polgármestere, Glenn Jacobs, aki büszkén üzente: „Nem érdekel! Akkor is rá szavazok!”
A jogi hercehurcának csak évek múlva lesz vége. Ráadásul Trump a verdikttől függetlenül lehet elnökjelölt és akár elnök is. Az Amerikai Szocialista Párt színeiben politizáló Eugene Debs az 1920-as elnökválasztáson az atlantai szövetségi börtönben ülve kapta meg a voksok 3,4 százalékát. A sors iróniája, hogy izgatásért az 1917-es, kémkedés elleni törvény alapján ítélték el – Trump ellen ugyanezen törvény alapján emeltek vádat titkos iratok eltulajdonítása miatt, de abban az ügyben még a tárgyalás időpontját sem tűzték ki. A könyvelési csaló most azt állítja, hogy politikai elítélt, de ez nem igaz, az Debs volt, őt a háború és a kapitalizmus elleni agitációja juttatta rács mögé.
Akármit hoz a jövő, már nem változtathat azon, hogy Trump az első amerikai elnök, akit köztörvényes bűncselekményért elítéltek. Ennek fényében különösen kedves Orbán Viktor reakciója: „Donald Trump elnököt becsületes embernek ismertem meg…”
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2024. június 3-án.