Az EU-ban húsz tagállam már bevezette az eurót (legutóbb Horvátország, 🇭🇷), és Bulgária is erre készül. Az euró a világ második legfontosabb pénzneme, amelyet ország, 🇪🇺 és 347 millió európai használ. Ezenkívül világszerte hatvan olyan harmadik ország és terület van, amelynek pénzneme az euróhoz van kötve.

Az euró (devizakód: EUR, szimbólum: ) az Európai Unió hivatalos fizetőeszköze, valutája, amelyet a huszonhét tagállam közül húsz (Ausztria, Belgium, Ciprus, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Szlovákia és Szlovénia) és az Európai Unió intézményei közösen használnak, ők alkotják az eurózónát.
Az eurót az eurózónában jelenleg körülbelül 337 millió ember használja. Az eurózónán kívül hat európai ország fizetőeszköze: Andorra, Monaco, San Marino és a Vatikán enklávé törpeállamok szerződés alapján, Koszovó és Montenegró nem hivatalosan vezette be. Szintén nem hivatalos fizetőeszköz a dél-afrikai Zimbabwében, amely 2009 óta nem rendelkezik önálló fizetőeszközzel, viszont az országban, több más pénznem mellett az euró is használatban van.
Világszerte 175 millióan használnak az euróhoz kötött pénznemeket, ebből 150 millióan Afrikában.
A közös pénz nevéről az 1995-ös madridi csúcstalálkozón született döntés. Az eurót 1999. január 1-jén vezették be mint elszámolási pénzt, 1:1 arányban felváltva az európai valutaegységet. Az euróérmék és az euróbankjegyek 2002. január 1-jén kerültek forgalomba.

Janez Lenarčič – az Európai Bizottság humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős biztosa – Facebook-bejegyzése.


Bevezetése óta az euró a második legjelentősebb tartalékvaluta, valamint a második legnagyobb forgalmat lebonyolító pénznem az amerikai dollár mögött, emellett a világon a legnagyobb összértékben jelen levő valuta. Amennyiben az eurózónát egységes egészként kezeljük, a világ második legnagyobb gazdaságának számít.

Wikipédia