Az ötlet nem új. Németország az 1930-as években ugyanilyen technikával kezdett szimpatizánshálózatot építeni, azt az amerikai hatóságok tiltották be.
Orbánék bázisa az USA-ban a tiszteletbeli konzulok és az úgynevezett Diaszpóra Tanács hálózata. Sem a konzulok, sem a Diaszpóra Tanács nem áll kapcsolatban egyetlen magyar ellenzéki politikussal sem, utasításaikat az Orbán rezsim funkcionárisaitól (Nemzetpolitikai Államtitkárság) kapják, és soha nem hívnak meg ellenzékieket Amerikába.
A konzulok és a Tanács tagjai a háttérben maradnak, mert tevékenységük jogellenes lehet, ezért olyan orbánista amerikaiakat toboroznak akik hajlandóak nevüket adni és non-profit (gyakran kamu) szervezeteket alapítani „magyarságtudat megőrzése” címszó alatt.
Ezek a szervezetek forintmilliókat kapnak kétes “pályázati” pénzekből (Bethlen Alap), sőt, gyakran ingyen munkaerőt Magyarországról is a Kőrösi Csoma Programon keresztül. Például ki gondolná hogy az East Bay Hungarian Educational Group, ez a
kaliforniai Walnut Creekben működő nonprofit szervezet (Mária Ráchidi vezeti) pénzt kap Orbánéktól? Vagy itt van a Hungarian Heritage Foundation of the San Francisco Bay Area nevű nonprofit szervezet, amelyet Szilvia Gilbert vezet. Őket éppen annak az Orbánék által fizetett magyar református templomnak a címére jegyezték be Redwood City-ben, Kaliforniában, amelyiknek a lelkésze Wass Albert-szobrot avatott Floridában. Ők is milliókat kapnak az Orbán-kormánytól.
Az Eszterlánc Hungarian Folk Ensemble amelyet Viktoria Kovacs vezet, szintén nonprofitként működik. A Hungarian Catholic Mission, Portola Valleyben, Kaliforniában működik, Eva Papai vezetésével. Mindkét szervezet milliókat kap Budapestről.
Az USA-ban mintegy másfél millió magyar gyökerű polgár él, és mintegy száz fő élvez közvetlen pénztámogatást Orbánéktól. Azt állítják, hogy ők képviselik az amerikai magyarságot, és gyakran saját szervezeteik tagjai sem tudják, hogy pénzeket kapnak Budapestről.
Első lépésként fel kellene tüntetniük weblapjaikon hogy ki fizeti őket, tudatniuk kellene partnereikkel hogy szervezetüket (akár részben is) Budapest fizeti. A második kérdés persze az, hogy nem sértették-e meg az amerikai adótörvényeket…
Forrás: Újnépszabadság