Az európai szövetség a magyar-angol labdarúgó vb-selejtező előtt megpróbálta elérni, ne legyen botrány a meccsen, de Szijjártó Péter fölöslegesnek tartotta az aggódást.

Lapunk megbízható forrásból úgy értesült, hogy azért jött már múlt szerdán Budapestre Kevin Lamour, az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) főtitkár-helyettese, mert a pénteki magyar-angol világbajnoki selejtező előtt egyeztetni akart Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel, illetve Csányi Sándorral, a Magyar Labdarúgó-szövetség elnökével, az UEFA alelnökével.

A találkozón Lamour azt kérte, hogy a magyar illetékesek az eddigieknél többször hívják fel a figyelmet a sportszerű szurkolás fontosságára, ne legyen botrány a pénteki meccsen. A főtitkár-helyettes arról is tájékoztatta vendéglátóit, hogy a nemzetközi szövetség (FIFA) sokkal szigorúbban szankcionálja a lelátói rendbontásokat, mint az UEFA. Mivel a magyarok nagyon komoly büntetést kaptak az UEFA-tól is (két Nemzetek Ligája-mérkőzést zárt kapuk mögött kell rendezni, ezen kívül 100 ezer euró befizetésére is kötelezték az MLSZ-t az Eb budapesti mérkőzésein történt rendbontások miatt), Lamour a még súlyosabb szankciók elkerülése érdekében rendkívül fontosnak tartotta, hogy minden rendben legyen az angolok elleni meccsen a lelátón. A magyar külügyminiszter a fölvetésre úgy reagált, nincs ok az aggodalomra. Megkerestük a Külügyminisztériumot, szerettük volna megtudni, mi a véleményük a találkozó után, minden rendben volt-e és kit terhel a felelősség azért, ha a FIFA valóban szigorúbban lép fel az UEFA-nál is? Kérdéseinkre cikkünk megjelenéséig nem érkezett válasz.

Lamour azt is elmondta vendéglátóinak, jó lenne, ha a magyar politika nagyobb távolságot tartana a labdarúgástól, kérte, a szurkolók fogadják el, hogy vannak csapatok, melyek letérdelnek. Jelezte, a korábbi büntetések után, illetve folyamatban lévő vizsgálatok közben nem szerencsés, ha a lelátón az UEFA-t és FIFA-t sértő rigmusok is hallhatók.

A megbeszélésről szeptember 2-án saját Facebook-oldalán Szijjártó Péter is beszámolt, a politikus ezt írta a Lamourral készült közös képhez: „Magyarország az elmúlt években többször is letette névjegyét az európai futball asztalára. Igaz ez a válogatott szereplésére és nagy futballesemények magyarországi megrendezésére is. A labdarúgás érdekében tett erőfeszítéseink egyértelműen kivívták az UEFA elismerését is. Kevin Lamourral, az UEFA főtitkárhelyettesével, aki a ma esti magyar-angol meccsre érkezett, arról beszéltünk, hogy a futballt meg kell őrizni úgy, mint »mindenki sportja«. Ezzel teljesen ellentétes egyes nagy pénzügyi alapok gazdasági érdeke, amely az európai szuperliga létrehozására vonatkozik. A magyar kormány minden segítséget megad az UEFA-nak ahhoz, hogy az európai klubcsapatok versenyeit továbbra is az esélyegyenlőség jellemezze, hogy minden európai bajnokcsapatnak legyen sansza arra, hogy megmutassa magát a legjobbak seregszemléjén, vagyis a Bajnokok Ligájában.”

Természetesen nincs okunk kételkedni abban, hogy a Szuperligáról is szó esett a megbeszélésen az UEFA főtitkárhelyettese és a magyar politikus között. Sok logika viszont nincs abban, hogy miért egyeztetne erről az UEFA képviselője a magyar kormánnyal, amikor Magyarországnak semmi köze nincs ehhez a tervezett versenysorozathoz?

Abban van logika, hogy a Szuperligát azért hangsúlyozza a külgazdasági és külügyminiszter, mert így akarja elvonni a figyelmet a sokkal kényesebb és a magyarokat érzékenyen érintő témákról. A magyar futball a kormányzat asszisztálása mellett egyenes úton halad a teljes elszigetelődés és a kizárás felé.

Az Andorra elleni meccs előtt is lehet büntetés

Nem lehet kizárni, hogy a FIFA gyorsított eljárásban dönt a magyar-angol mérkőzésen történt rendbontások (huhogás, ellenfél játékosainak dobálása, égő fáklya bedobása a pályára, néző befutása a lefújás után a játéktérre) szankcionálásáról. Ebben az esetben előfordulhat, hogy a szerdai magyar-andorrai találkozón nem lehetnek nézők a Puskás Ferenc Stadion lelátóin. A FIFA közleményében azt írta, hogy vizsgálja a találkozón történteket és a zéró tolerancia elvét alkalmazza, de az eljárás lezárásának időpontját nem jelezte.

Több internetes fórumon lehetett arról olvasni, hogy bezzeg az angolokat nem büntetik meg azért, mert szigetországi szurkolók a nyári Eb-finálé előtt megvertek több olasz drukkert. A két történet nem keverhető össze, a FIFA és az UEFA ugyanis kizárólag a stadionokon belül történteket vizsgálja. Az olasz drukkerek megverése ügyében rendőrségi eljárások indultak, amik után a bíróság dönt a vétkesek büntetéséről. Minden bántalmazott drukker ügyét külön eljárásban vizsgálják, ezért az ítélet kihirdetése évekig is eltarthat.

Megjelent a Népszava sportrovatában 2021. szeptember 6-án. A szerző a rovatvezető.