A Transtelex cikke.


A románok és a bolgárok egyaránt nagyobb biztonságban érezhetik magukat a nagyszebeni délkeleti többnemzetiségű NATO-hadtest parancsnokságának a működőképessé válásával – jelentette ki Dragoş Dumitru Iacob vezérőrnagy, a nagyszebeni hadtest parancsonka hétfőn.

Nagyszebeni sajtótájékoztatóján a tábornok elmondta, a parancsnokság arra törekszik majd, hogy részt vegyen a város közösségi életében. Kifejtette: a parancsnokság Nagyszebenbe telepítése nemcsak a megyeszékhely lakóinak biztonságát növeli, hanem az összes román és bolgár állampolgárét is, a délkeleti hadtest fő feladata ugyanis Románia és Bulgária védelme.

A vezérőrnagy tájékoztatása szerint az ukrajnai háború miatt a hadtest-parancsnokságot a tervezettnél egy évvel korábban tette működőképessé a NATO. „Most készen állunk teljesíteni azokat a küldetéseket, amelyeket a tervezéskor nekünk szántak” – jelentette ki. Magyarázata szerint a parancsnokság feladata háború esetén irányítani a NATO-erők szárazföldi műveleteit Románia és Bulgária területén.

„Ha a helyzet úgy kívánja, készek vagyunk fegyverrel megvédeni Románia és Bulgária területét. Kétségtelenül ez a küldetésünk. Reméljük, hogy soha nem lesz rá szükség, de ha mégis, biztosítom önöket, hogy az általam irányított parancsnokság a szövetséges erőkkel együtt megteszi, amit meg kell tennie, és megvédi ezt az országot és Bulgáriát” – nyilatkozta Dragoş Dumitru Iacob.

A tábornok elmondta azt is, hogy a nagyszebeni délkeleti többnemzetiségű hadtest költségvetése 350 millió euró, és tizenhét tagállam – köztük Románia – katonái alkotják.

Résztvevők a nagyszebeni délkeleti többnemzetiségű hadtest parancsnokságának sajtótájékoztatóján – Fotó: Ovidiu Dumitru Matiu / Inquam Photos
Résztvevők a nagyszebeni délkeleti többnemzetiségű hadtest parancsnokságának sajtótájékoztatóján
Fotó: Ovidiu Dumitru Matiu / Inquam Photos

A délkeleti többnemzetiségű hadtest parancsnokságának teljes körű működésbe lépése alkalmából Klaus Iohannis államfő is elküldte üzenetét. Iohannis szerint a fekete-tengeri térség stabilitásának pilléreként Románia a továbbiakban is hozzá fog járulni a regionális és euroatlanti biztonság javításához. Az elnök üzenetét Mihai Şomordolea államtanácsos olvasta fel a Nagyszebenben tartott hétfői ceremónián.

Iohannis kiemelte, a délkeleti többnemzetiségű hadtest parancsnoksága ma már el tudja látni a NATO keleti szárnyán, a fekete-tengeri térségben rá háruló szerepet. „Ez egy fontos pillanat Románia számára, amelyet a politikai, diplomáciai és katonai szinten tett tartós és közös erőfeszítésekkel értünk el, és amelyhez szövetségeseink is jelentősen hozzájárultak” – fogalmazott.

Az államfő hangsúlyozta, hogy továbbra is kiemelt cél a NATO elrettentő és védelmi pozíciójának hosszú távú megerősítése a Fekete-tenger térségében a madridi csúcstalálkozó történelmi jelentőségű döntései, illetve az idei vilniusi csúcs határozatai alapján. Az elnök rámutatott, a szövetségesek közötti egység és szolidaritás létfontosságú, „különösen Oroszország Ukrajna elleni illegális és brutális agressziója közepette”.

„A közelmúltban az ukrán dunai kikötők ellen elkövetett támadások, elítélendő háborús bűnök, növelik a biztonsági kockázatokat Románia és egyben a NATO határainál” – nyomatékosította, kiemelve, hogy a NATO a valaha volt legerősebb politikai-katonai szervezet.