A Transtelex cikke.

A kormány és a kormánykoalíció számára prioritás az oktatás – jelentette ki vasárnap Nicolae Ciucă miniszterelnök. Az Agerpres által idézett beszéd a sajtónak nyilatkozó források szerint összefüggéstelen volt, és nem reagált érdemben a sztrájkra készülő pedagógusok által felvetett problémákra, hanem általánosságokat puffogtatott.

Nicolae Ciucă mellett Marcel Ciolacu, a képviselőház elnöke, Ligia Deca oktatási miniszter, Lucian Bode belügyminiszter, Marius Budăi munkaügyi miniszter és Adrian Câciu pénzügyminiszter is jelen van az egyeztetésen, amely déli kettőkor kezdődött, és a egyelőre nem tudni, hogy mikor ér véget.

Ciucă azt mondta, hogy az oktatás a ‘kormányprogram két legfontosabb prioritásának„ egyike. Arról is beszélt, hogy a tanügyi szakszervezetek által bejelentett általános sztrájk plusz nyomást jelent a vizsgák előtt álló diákok számára.

„A prioritás az oktatás, ez továbbra is élen áll a koalíciós vállalások között. Gondoskodtunk arról, hogy az oktatási törvénytervezeteket a legalaposabb vitának vessük alá. Mert a gyermekek jövőjéről, a szülők nyugalmáról van szó, és arról, hogy mit tervezünk az országunk számára” – mondta a kormányfő. Úgy vélte ugyanakkor, hogy a szakszervezetekkel való találkozó azt jelzi, hogy megoldásokat lehet találni.

„Nem hagyhatjuk a gyerekeket a vizsgák előtt és a tanév vége előtt cserben, mert nem tudunk megoldást találni az Önök által felvetett problémákra” – tette hozzá a miniszterelnök.

Egyelőre a következő javaslatok fogalmazódtak meg a kormány képviselői részéről:

  • 1000 lejes bónusz bevezetése a pályakezdő tanárok számára,
  • pótlékok bevezetése a hátrányos helyzetű területeken tanító pedagógusoknak,
  • béremelés az oktatásügyben dolgozó kisegítő személyzetnek,
  • a bértörvény véglegesítése július közepéig.

G4Media úgy tudja, hogy ezeket a javaslatokat a szakszervezetek képviselői nem fogadták el, és általános béremelést követeltek minden tanár számára. A tárgyalások még zajlanak, de minden jel arra mutat, hogy sztrájkkal kezdődik a hét.

Kezdődik a sztrájk

Május 22-én, hétfőn elkezdődik az általános sztrájk a tanügyben, és mindaddig fog tartani, amíg a szakszervezetek nem kapnak a kormánytól olyan megoldást, amely nagyon világos kilátásokat kínál – jelentette be Marius Ovidiu Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke a kormánypalotában lezajlott egyeztetések után, tudósít az Agerpres.

„El fogjuk juttatni kollégáinknak a kormány közleményét, ez a közlemény minden szervezetünkhöz el fog jutni, és a szakszervezeti tagok nagyon gyorsan meghozzák a döntésüket, de azt biztosan kijelentjük, hogy ezzel az ajánlattal holnap kezdetét veszi az általános sztrájk” – hangsúlyozta Nistor.

Simion Hăncescu, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke szerint a kormány ajánlata a bértörvényben foglaltak szerinti bérkövetelések megoldására irányul, „semmi többre”.

„A 8-as mellékletet gyakorlatba ültetik, pontosabban a tanárok megkapják a 153-as törvényben előírt fizetést, hogy elérjék a maximális bérszintet. Ez 7-8 százalékos fizetésemelést jelent” – mondta Hăncescu. Leszögezte azonban, hogy az intézkedés gyakorlatba ültetésének időpontja a kormánytól függ.

Az újságírók kérdésére, hogy mi történik a sztrájkolók fizetésével az általános sztrájk idején, Nistor a következőképpen válaszolt: „Pontosan az, amit a törvény előír. A hatályos törvény szerint az általános sztrájk idejére a munkaszerződés felfüggesztődik, tehát nem kapnak fizetést erre az időszakra. De mindenki vállalta ezt, vállaltuk. És ebből látszik az elégedetlenség szintje. Több mint 150 ezer pedagógusról és további 60-70 ezer kisegítő személyzetről van szó”.

Nistor szerint a tárgyalások folytatódnak a következő időszakban, de a hatóságoknak „nagyon világos és határozott ajánlatokat kell tenniük a megvalósítások ütemterve és az összegek tekintetében”.

„Még ha jó szándékról van szó, akkor is csak szándékról beszélünk. Egy jövőbeli bértörvényről beszélünk, egy olyan bértörvényről, amelyről csak július 15-én kezdenek tárgyalni, és elfogadása október vége körül valósulhat meg, de lehet, hogy csak 2023 végén, és esetleg január 1-jétől alkalmazható lesz” – jelentette ki Nistor.

Hozzátette, azt sem tudják még, mert nem kaptak rá egyértelmű választ, hogy a béremelés majd egyszerre, vagy csak részletekben fog megvalósulni, „jelenleg csak a lehetőségekről tárgyalunk”.

Az iskolai év lezárását illetően a szakszervezeti vezetők leszögezték: a kormánynak kell válaszolnia erre a kérdésre, és „eldől majd”, hogy lezárják-e a diákokat év végén, vagy sem.

A FSLI elnöke kifejtette még, hogy a szakszervezetek nyitottak a tárgyalásokra, és nem értik, hogy a kormány miért húzta eddig az időt az új bértörvénnyel kapcsolatban.

A Spiru Haret tömb vezetője arra is felhívta a figyelmet, hogy nem csak a bérek kérdése a fontos, ugyanis a bértörvény tervezetéhez a szakszervezeti szövetségek több javaslatot nyújtottak be, amelyeket azonban a döntéshozók még nem vettek figyelembe.

Végezetül leszögezték: minden a kormányon múlik, és remélik, időben megtalálják a megoldásokat, hogy a tanulókra ne hasson ki negatívan a tiltakozó akció.

Nicolae Ciucă kormányfő és Marcel Ciolacu képviselőházi elnök vasárnap tárgyalt a szakszervezeti képviselőkkel a tanügyi alkalmazottak követeléseiről.