Amikor az év elején a Korunk márciusi számának sajtótudományi súlypontját szerkesztettük, több tanácskozás, kiszállás során sok meg­lepő jelenséget láttunk, fölmértünk olyan törekvéseket, amelyek létét azelőtt is sejtettük, de most ponto­sabban körülhatárolhattuk. Tapasz­talataimon azóta is töprengek, s az elmúlt hónapok során végzett meg­figyelések csak megerősítették a meggyőződésemet, amely szerint az újságok, folyóiratok és olvasóik vi­szonya meglehetősen ismeretlen te­rület, sok meglepetést tartogat, nem egy ténye előtt értetlenül állunk és egyes beavatkozásokban meglehető­sen nagy az eltérés a szerkesztők, írók, publicisták, külső munkatár­sak elképzelései és az olvasók vé­lekedése, magatartása között.

Mire is gondolok?

Kezdjük „itt helyben, Tordán”, azaz A Hét háza táján. Amikor egy esztendővel ezelőtt köztudottá vált, hogy új hetilap indul, az örvendezők mellett akadt nem egy aggo­dalmaskodó is. Felvetődött a kér­dés, hogy az Utunk, Brassói Lapok és a többi hetilap mellé szükség van-e még egyre. Más vonatkozás­ban: a Korunk, Művelődés, Igaz Szó és egyéb, elsősorban az értel­miségiekhez szóló lap után kell-e még újabb, amelyik ugyancsak az iskolázott emberekhez fordul!?

Ter­jesztési tekintetben: ha igaz az, hogy az ifjúsági lapokon kívül a Korunk és az Utunk terjesztői épp­úgy, mint az Igaz Szóé főleg az is­kolások és a humán értelmiségiek előfizetésére számítanak, akkor A Hét terjesztői is többnyire az isko­lák ajtaján kopognak majd? Mind­ebből származott a következtetés: nem volna-e hasznosabb egy, a szé­les tömegekhez szóló, a természettudományokat népszerűsítő sajtó­termék? A Magazinul istorie köz­kedveltségéből kiindulva, mások magyar nyelvű történelmi magazint láttak volna célszerűbbnek.

Azóta eltelt egy év, amely az előbbi kérdésekre meglepő válaszo­kat adott. Kiderült például, hogy A Hét egyik lapunknak – még a hasonló arcélűeknek – sem „ártal­mas” vetélytársa. Ellenkezőleg, ebben az esztendőben sok sajtótermé­künk példányszáma jelentősen nö­vekedett. Az új lap tehát úgy hódí­tott magának közönséget hogy nem másoktól „térítette” el az olvasókat. Ez arról tanúskodik, hogy az olvasók érdeklődési köre sokrétű, a sokoldalú információ igénye eleven; és ugyanakkor arról is, hogy az új lap új olvasóréteget hódított meg, amelynek soraiban – ez is vára­kozáson felüli jelenség – sok a nem értelmiségi, a műveltebb mun­kás és földműves.

Beszéljünk a többi lapról is. „Sor­suk” alakulása nem kevésbé jelen­tős kérdéseket vet fel. Hogyan tudott például a Brassói Lapok az Új Idő nevű jellegtelen közlönyből a felnőttek és iskolások számára egyaránt sokat nyújtó orgánummá fejlődni? Milyen közlemények, ter­jesztési vagy szervezési eljárások segítségével nőtte ki magát a me­gyei keretek közül?

Írók, folkloristák, olvasók nem egy alkalommal köszöntötték örvendezően a Művelődés megújhodását, szép ívelését. Egyikük-másikuk azonban szomorúan jegyezte meg, hogy a nagyközönség, de még a szakemberek sem méltányolják eléggé ezt a fejlődést: a lap olva­sóinak száma éveken át nem emel­kedett megfelelő mértékben, s a művelődés megmaradt – egyelőre – a vidéki művelődési otthonok amolyan műsorközlő, szakmai lap­jának. Pedig hát az új művelődés­re épp a szűk látókör, a szakmai betokosodás a legkevésbé jellemző, hiszen zenetörténelemtől a fafaragá­sig, a tánccsoportok és színjátszók útbaigazításától a művelődés-szo­ciológiáig és irodalomtörténetig sok mindennel foglalkozik. Megjegyzen­dő azonban, hogy az utóbbi hóna­pokban mintha megtört volna a jég. Egyes megyebemutató vagy sajátos tájainkat felmérő számai a legegyszerűbb olvasók körében is nagy visszhangot váltottak ki.

Mindebből újabb meg újabb kér­dések következnek: ismerik-e az egyes szerkesztőségek olvasóikat, tudják-e, hogy a közönség mit vár tő­lük? Hogy melyik az a témakör, foglalatosság, amellyel egyik-másik lap újat mond, a profiljának meg­felelően „hézagpótló” szerepet tölt be?

El kell gondolkoznunk a Falvak Dolgozó Népe helyzete fölött is. Az ötvenes évek végéig ez a lap – amelyet Asztalos István, Horváth István, Sütő András, Kahána Samu, Kós Balázs szerkesztett – vala­mennyi romániai magyar nyelvű sajtótermék közül a legelterjedtebb volt. Ma viszont kicsiny a példány­száma, s a Székelyföldön éppúgy, mint a Nagy-Szamos mentén sok olyan falu van, ahova jó másfél év­tizede már nem járatják. Pedig az igazság az, hogy a Falvak Dolgozó Népe is szépen fejlődött az utóbbi években, új rovatokkal gazdagodott, sok érdekes, tömör kis írást közöl.

Vajon miért nem figyeltek fel rá a gazdálkodók? Egyik megbeszélé­sen felvetődött a kérdés: kik olvas­sák a Falvak Dolgozó Népét? Volt, aki azt mondotta, hogy a falusi nők nem, mert a Dolgozó Nőt olvassák, az értelmiségiek sem , mert a szak­májuknak megfelelő lapokat járat­ják, a falusi fiatalok sem, mert egy­felől az ifjúsági újságokat olvassák, másfelől pedig nem nagy a szak­mai érdeklődésük. Tehát a lap a középkorú és idős gazdálkodó férfiaké – vélték egyesek. Ezzel szem­ben viszont a szerkesztők azt bi­zonygatták, hogy levelezőik zöme fiatal, s hogy a lap egyre népsze­rűbb a méhészkedő, kertészkedő, kisállattenyésztő városiak körében is. Végül azonban adatok, tények, megbízható felmérések hiányában nem tudtuk pontosan eldönteni kiké is ez a lap.

Valószínű, nem tévedek, ha azt mondom, hogy a legtöbb szerkesz­tőség ugyancsak tanácstalanul állna egy ilyen vita esetén, s nem tud­na biztos következtetésre jutni. Kik olvassák például a Munkáséletet, a munkásság mely rétegei, milyen tájakon, üzemekben és miért? Mi az, ami sajátos, erre a lapra jellemző, amivel eredetit mond a többihez képest? És miért olyan ismeretlen, miért nem tudnak róla jelentős nagyüzemekben sem? És mi a ma­gyarázata annak, hogy az Ifjúmun­kás olvasóinak nagy többsége nem ifjúmunkás, hanem diák s a leg­kevésbé parasztifjú!

Külön kellene szólni a megyei lapokról, e helyütt azonban csak egy tapasztalatomat (ami nem csak az enyém) tenném szóvá. Egyes me­gyékben (Szilágy, Krassó-Szörény, Fehér, Beszterce-Naszód), ahol nincs magyar nyelvű helyi lap s ahova azelőtt Váradról, Brassóból, Kolozs­várról, Temesvárról járt az újság, most a központi lapok – főleg az Előre – kellene hogy betöltsék az űrt. Emelkedett is a példányszámuk ezeken a tájakon, de meg sem kö­zelíti azt a mennyiséget, amelyet az Igazság vagy a Szabad Szó elért annak idején. Így hát Enyed és Resica, Zilah és Beszterce környékén csökkent a magyarul olvasó újság­kedvelők száma. Beszélgettem erről a kérdésről torockói és zsibói, székelykocsárdi és bethleni emberek­kel, s az a véleményem alakult ki, hogy nem a központi sajtó ellen van kifogásuk – az Előrét például szívesen veszik kézbe –, de az az igényük, hogy helyi gondjaikról, közvetlen vidékük kérdéseiről többet olvassanak az anyanyelvükön megjelenő lapokban. Ez a kívánságuk teljes mértékig indokolt.

Megjelent A Hét II. évfolyama 42. számában, 1971. október 15-én.