A világhírű filmrendező hirtelen a figyelem középpontjába került, miután – ahogyan a Telex beszámol róla Szász János a házkutatásról: Undorító gazság van a háttérben című cikkében – budakeszi otthonát pénteken kora reggel rendőrök szállták meg. A portál azt is megtudta, hogy az ügy hátterében a magyar orvosok által szétválasztott bangladesi ikerpárról készülő dokumentumfilm körüli konfliktus áll.
„A lakásban cikkünk megjelenésekor, háromnegyed egykor is tartott a rendőrségi intézkedés. Szászon, a feleségén és a gyerekeiken kívül tucatnyi rendőr volt a lakásban. Ekkor két civil autó állt a ház előtt, de hajnalban ennél nagyobb erőkkel voltak jelen a rendőrök. A helyszínre Szász ismerősei kosárban hoztak ételt és üdítőt.” Idézzünk tovább.
Szász János a rendőrség utasítására az intézkedés ideje alatt nem nyilatkozhatott újságíróknak. Ügyvédje, Fülöp Tamás azt mondta, Szász „egyik művészeti tevékenységével kapcsolatban folyik nyomozás, jogi természetű konfliktusról van szó”. Hozzátette, hogy a házkutatási határozatban egy rendkívül enyhe bűncselekményi tétel szerepel, „ennél enyhébb büntetési tétellel rendelkező bűncselekmény nem is nagyon létezik”. Az intézkedést nagyon méltatlannak és eltúlzottnak gondolják, és szerintük a feljelentés is megalapozatlan és jogi szempontból sem alátámasztott, de azt még hivatalosan nem közölték velük, hogy ki a feljelentő. Az a tényállás, ami a házkutatási határozatban megjelenik, az ügyvéd álláspontja szerint nem is bűncselekmény.
A rendőrök több mint nyolc órányi házkutatás után, délután fél három körül távoztak, egy csomagtartónyi digitális eszközt magukkal vittek a hatvanhárom éves rendező otthonából. Szász János megrendülten nyilatkozott lapunknak: „Tudom, hogy ki áll a dolog mögött, de nem mondom el, hogy kiről van szó. De nagyon szégyellje magát az illető!” – mondta. Szerinte botrányos, „hogy ez megtörténhet ma Magyarországon”. „Undorító gazság van a háttérben” – mondta.
„Legalább hatvan napra elvitték az összes telefonunkat, számítógépünket és minden adathordozót” – sorolta. „A fiamnak éppen online matematika órája volt, de kikapták a kezéből a laptopot.”
A rendező február elsejével mondott fel az átalakított Színház- és Filmművészeti Egyetemen, de szerinte ennek, és az intézmény autonómiájának felszámolása körüli konfliktusnak valószínűleg nincs köze ehhez az esethez. Megerősítette, hogy a a magyar orvosok által szétválasztott bangladesi ikerpárról készülő dokumentumfilm körüli konfliktus áll a házkutatás hátterében. „Sosem fogom elfelejteni ezeknek az embereknek, hogy betörtek a gyerekem hálószobájába stukkerrel” – mondta. Nem tud arra válaszolni, hogy befejezi-e a készülő dokumentumfilmet, de azt mondta, „nem vagyok olyan, aki feladja, egy dologgal szemben vagyok tehetetlen, ha valaki hátulról támad”. (…) Arra a kérdésre, hogy más aspektusból megcsinálná-e a filmet, azt válaszolta, hogy „most undorodom ettől az egésztől”. Arra a kérdésre pedig, hogy van-e politikai szál az ügyben, nem kívánt reagálni. (…)
Szövevényes ügy, a Telex hivatkozott cikkéből többet is megtudhat az Új Hét olvasója, mindenképpen továbbra is figyelemmel követjük az eseményeket. Megnyugtató, hogy maga Szász János zárja ki az ügy, a beavatkozás politikai indítékait.