Ebből hatszor még a 2022-es büdzsé életbe lépése előtt nyúltak bele a költségvetési számokba. 

hvg.hu cikke szerint bár 2021-ben 85 alkalommal írta át év közben a kormány a költségvetést egy-egy rendelettel, 2022-ben ennél visszafogottabbnak mutatkoztak: „csak” 60 olyan Magyar Közlöny jelent meg, melyben megjelent olyan határozat, amely a költségvetés megváltoztatásáról szólt. 

Hatvanszor nyúlt bele a tavalyi költségvetésbe a kormány
Fotó: Illusztráció/pixabay.com CCO

Ebből a hatvanból azonban hat még 2021-ben jött ki, vagyis már azelőtt megváltoztatták a 2022-es költségvetést, hogy az egyáltalán hatályba lépett volna. A maradék 54 határozat 2022-ben lett kiadva, vagyis átlagosan 6 nap 18 óránként nyúlt hozzá a büdzséhez tavaly a kormány. A 60 határozatban összesen 2693 milliárd forint átcsoportosításáról rendelkeztek a költségvetésen belül, a lap szerint tehát a 2022-es büdzsé 28 546 milliárd forintos kiadási főösszegének majdnem a tizedét mozgatták rendeletekkel év közben. 

A lap szerint amiatt, hogy a tavalyi költségvetéshez hatvanszor nyúltak hozzá, eléggé átláthatatlan lett, hogy hova is kerültek át az összegek (mivel a Pénzügyminisztérium honlapján nincs táblázat, amely követi a változásokat, hanem a Magyar Közlöny online verzióit kell letöltölgetni és kibogarászni, hogy mi hova került).

A hvg.hu cikke szerint a legkisebb összeg, ami miatt módosítani kellett a 2022-es büdzsét, az egy 6275 forintos tétel volt (november 30-án ennyit vettek ki a Gazdaság-újraindítási Alapból, hogy a Kulturális és Innovációs Minisztérium kincstári díjakat tudjon befizetni). Összesen négy darab 100 ezer forint alatti tétel volt az összes költségvetésmódosításban, ebből három kincstári díj volt, a negyedik pedig az egyetemeknek tavaly szeptemberben juttatott plusz 91 ezer forint.

Öt alkalommal viszont egyetlen célra 100 milliárd forintnál is nagyobb összeget csoportosítottak át tavaly, ebből háromszor a Rezsivédelmi Alapból vettek ki pénzeket, melyeket aztán a távhőszolgáltatók kompenzálására és „rezsivédelmi szolgáltatás ellentételezésével kapcsolatos kiadásokra” csoportosítottak át. Ez tavaly októberben 157, novemberben 148, decemberben 143 milliárd forintot jelentett. Ezek mellett márciusban a nemzeti vagyonért felelős miniszter alá tartozó cégeknek adtak 136 milliárd forintot, októberben pedig az alapítványokba kiszervezett felsőoktatási intézmények támogatására csoportosítottak át 123 milliárd forintot – mindkettőt a Gazdaság-újraindítási Alapból fedezték.

A cikk szerint a legnagyobb összeget október 5-én mozgatták át a büdzsé egyik részéről a másikra: aznap 275 milliárd forint átcsoportosításáról született határozat.

A 2022-es tavaszi országgyűlési választás előtt különösen aktív volt a kormány a hvg.hu szerint: „február 28-a után márciusban 2-án, 3-án, 5-én, 7-én, 8-án és 10-én is átírták a költségvetést, majd jött egy kis szünet, de utána március 21-én, 22-én, 23-án, 28-án és 30-án is belenyúltak.

Április 5-én, a választás után két nappal még belenyúltak, utána viszont legközelebb csak május 25-én, amikor megalakult az új kormány – ez volt a leghosszabb időszak az év közben, amikor nem bolygatták meg a költségvetést.

A lap szerint minisztériumi szinten tavaly nagy mozgások voltak: a Pénzügyminisztérium év közben 53,9 milliárd forintot kapott, viszont 88,1 milliárd forintot elvettek tőlük. Viszont ezen utóbbi összegből 86,2 milliárd forint a rendkívüli kormányzati intézkedések kerete volt, vagyis nem lett ennyivel szegényebb a PM büdzséje. 

Az Innovációs és Tachnológiai Minisztérium, melynek aztán Technológiai és Ipari Minisztérium lett a neve, tavaly 504 milliárd forint pluszt kapott az átcsoportosításoknak köszönhetően, de ebből az összegből 428 milliárd forintot kellett energiaügyekkel kapcsolatos támogatásként kiosztaniuk. Ebből rezsivédelemre 305 milliárd forint ment el, a távhőszolgáltatók kompenzációjára 83 milliárd ment el, a közlekedési programokra 53 milliárd, „kormányzati szakpolitikák” támogatására pedig 14,9 milliárd lett fordítva.

Az Energiaügyi Minisztérium 348 milliárd forintos pluszt kapott, miután megszűnt a TIM, és ők oszthatták ki a Rezsivédelmi Alap pénzeit: 225 milliárd ment a távhőszolgáltatóknak, 71 milliárd forint más kompenzációkra.

A további minisztériumoknak szóló átcsoportosításokról a hvg.hu cikkében olvashatnak.

Forrás: hvg.hu, Propeller