A hvg.hu számolt be róla, hogy az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságában megkezdődött a vitája annak az anyagnak, amely a négy és fél éve elfogadott Sargentini-jelentés frissítése.
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozik a közmédiának Rómában 2022. április 21-én. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
2018 szeptemberében a holland Judith Sargentini volt az előterjesztője annak az összefoglalónak, amelyet az Európai Parlament kétharmados többséggel fogadott el, s amelyben a Parlament javasolta a tagállamoknak az alapszerződés hetes cikkelye szerinti eljárás megindítását Magyarországgal szemben. A tagállamok szintjén ez az eljárás jelenleg is tart, legközelebb két hét múlva tartanak meghallgatást Magyarországgal kapcsolatban.
A mostani jelentés előadója a francia zöldpárti Gwendoline Delbos-Corfield, aki az elmúlt években szorosan figyelemmel követte a magyarországi helyzetet.
Lukasz Kohut lengyel szociáldemokrata képviselő is bírálta Orbán-kormányt: A vétófenyegetés és a budapesti putyinbarát rezsim okot szolgáltat arra Magyarországon, hogy fellépjünk – utalt a képviselő arra, hogy a magyar kormány ellenzi az olajembargót.
Érdekes módon, de már nem először, az Orbán-kabinet eddig szoros szövetségesének számító lengyel kormánypárti képviselők közül egy sem szólalt fel ebben a vitában. Holott eddig a Jog és Igazságosság párt mindig kiállt a Fidesz mellett. Most az egyik frakció vezérszónokát ők adták volna, azonban az érintett képviselő egyszerűen nem akart élni a lehetőséggel.
A Fidesz nem szólt hozzá a témához. Most a módosító javaslatokat várják, várhatóan két hónap múlva szavaznak a jelentés szövegéről, amely aztán majd az Európai Parlament plenáris ülése elé is bekerül.