Fő pénzforrásuktól megfosztva sem mondanának le a programokról.

Fotó: Nagy Tibor

Pénzügyi erőforrásai jelentős részétől fosztotta meg a jövő hét közepén kezdődő marosvásárhelyi nemzetközi könyvvásárt a kormány megszorító intézkedéseket tartalmazó sürgősségi kormányrendelete, amely megtiltja a helyi, illetve megyei önkormányzatoknak, hogy saját költségvetésükből ebben az időszakban kulturális rendezvényeket támogassanak. Az áldatlan helyzetről és a lehetséges megoldásokról a tegnap délelőtti sajtótájékoztatón számoltak be a szervezők.

A rangos szemlének otthont adó Nemzeti Színház emeleti előterében elsőként Káli Király István, a főszervező Romániai Magyar Könyves Céh elnöke osztotta meg gondolatait a média képviselőivel.

– Nem kívánom kommentálni, hogy a kormány sürgősségi rendelete erkölcsileg és anyagilag mekkora kárt okoz az egész országnak. Kimondottan arra szeretnék kitérni, hogy nekünk ez mekkora gondot okoz, hogy jóformán lehetetlen helyzet elé állít abból a szempontól, hogy mindazt, amit elterveztünk, megvalósítsuk. Konkrétan a támogatásaink közel 70 százalékát vonták meg tőlünk, ami elmondhatatlanul sok, arról nem is beszélve, hogy utólagos elszámolásokról lévén szó, mi már a saját forrásainkból közel 60 ezer lejt elköltöttünk, amit nagy valószínűséggel senki nem fog nekünk visszaadni. Kétszer tartottunk sürgősségi tanácskozást arról, hogy hogyan oldjuk meg ezt a helyzetet, és úgy döntöttünk, hogy Marosvásárhely érdeklődő közönsége, könyvbarátai nem érdemlik meg, hogy katasztrofális hatással legyen rájuk ez az ostoba kormányrendelet, ezért megpróbáljuk az eltervezettek szerint valamennyi programunkat megtartani. Ehhez felmértük a forrásainkat, és kiderült, hogy jelenleg körülbelül 50 ezer lej hiányzik ahhoz, hogy mindazt megvalósítsuk, amivel szerettük volna megajándékozni Marosvásárhelyt és nem csak. 

Sanzonest helyett színdarab

A kormányrendelet azon cikkelye, amely megtiltja, hogy az önkormányzatok idén a kultúrára pénzt költsenek, a könyvünnep kiegészítő rendezvényei közül elsősorban Pokorny Lia sanzonestjét érintette – tette hozzá Káli Király István, majd hangsúlyozta, hogy régóta nem találkozott annyi jóindulattal, mint amennyit a művésznő és menedzsere, Gönczi Dorka irányukban tanúsított. Mivel a vásárhelyi mellett egy szászrégeni előadásra szerződtek, a régeni önkormányzat azonban az új helyzetben nem tudja kifizetni a vállalását, a könyvvásár szervezői kénytelenek voltak a szerződés felbontását kérni. A szerződés kitétele szerint a vásár szervezőinek akkor is kötelességük lett volna kifizetni a honoráriumot, ha az előadás elmarad, a színésznő és menedzsere azonban a helyzet orvoslására felajánlott egy másik előadást, a négyszereplős Válótársas című darabot, Pokorny Lia főszereplésével. 

– Hosszas megbeszélés után sikerült egyeztetnünk, most már csak az van hátra, hogy akik a sanzonestre jegyet vásároltak, elfogadják a módosítást – tette hozzá a könyvvásár főszervezője. 

A lakosság segítségét kérik

Káli Király István arra is felhívta a figyelmet, hogy a rendezvénysorozatnak két aspektusa van: az egyik teljes mértékben a támogatásokra épül – ide tartoznak az irodalmi és gyermekprogramok, illetve a vetélkedők –, a másik programkategória költségeit az eladott jegyek árából próbálják fedezni. 

– A Romániai Magyar Könyves Céh, a Marosvásárhelyi Kulturális Központ és a Pro-Kaart Egyesület nevében mindenkit felkérünk, hogy ha valamennyire is kíváncsi a belépőjeggyel kínált programokra, akkor váltson jegyet, jöjjön el, ezen ugyanis sok múlik, hiszen nem mindegy, hogy veszteséget termelünk-e, vagy sikerül legalább szinten tartani a bevételeinket. Ugyanakkor valamilyen összefogásra számítunk azok részéről, akik tehetősebbek – cégek, magánszemélyek –, hogy a hiányzó 50 ezer lejt sikerüljön előteremtenünk, és ne kelljen lemondanunk egyetlen programról sem. Megpróbáltuk felmérni, hogy melyik programpontról mondhatunk le, és úgy döntöttünk, hogy nem engedhetjük meg, hogy a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár visszamondja a meghívásokat – szögezte le Káli Király István.

Amit el kellett engedni, és ami marad

Szepessy Előd, a Marosvásárhelyi Kulturális Központ igazgatója az elhangzottakhoz hozzáfűzte, hogy gyakorlatilag egyik napról a másikra veszítették el a polgármesteri hivatal és a megyei tanács támogatását, amit a két önkormányzat évek óta biztosít a könyvvásár számára. A két intézmény ezúttal is partnerként szándékozott segíteni a könyvünnep megszervezését, de hiába van erre anyagi lehetőségük, a kormányrendelet ellehetetlenítette a támogatást. Szepessy Előd megerősítette, hogy egyetlen programpontról sem szeretnének lemondani, a könyvünnep bizonyos összetevőit azonban el kellett engedniük: nem lesz a vásárnak lapja, jóval szerényebb lesz a tér berendezése, és a szerzőket, műveket népszerűsítő, valamint a könyvvásáros irodalmi beszélgetéseket rögzítő videós tartalmak sem készülhetnek el.

– Két célt tűztünk ki magunk elé: egyrészt azt, hogy egyetlen szerzőnek se kelljen visszamondanunk a meghívást, másrészt, hogy egyetlen kiemelt program se maradjon el – emelte ki Szepessy Előd, majd a későbbiekben megjegyezte, hogy több mint ötven szerzőt várnak a könyvünnepre, akiknek az utazási költségeit, a szállását és étkezését is a vásár szervezői biztosítják a honorárium mellett. Ugyanakkor szeretnék átadni az Év Szerzője díjat is.

Krisár Ildikó, a Pro-Kaart Egyesület elnöke a gyermekprogramok kapcsán elmondta, hogy sok olyan szerzőt hívtak meg, akikkel író-olvasó találkozókat tartanának, ettől az élménytől nem fosztanák meg a kis könyvbarátokat, ugyanakkor az olvasójáték résztvevőinek is járna a jutalom, ahogy a korábbi években is. 

A sajtótájékoztató végén Káli Király István így összegezte a szóban forgó sürgősségi kormányrendelet hatását:

– Több ezer nemkormányzati szervezet életét nyomorították meg, a tevékenységeik megsemmisítésével pedig több millió romániai állampolgárt fosztottak meg a kulturális és társadalmi igények kielégítésétől. Eddig elképzelhetetlennek tartottam, hogy egy ország kormánya szabadon rendelkezzen a mások tulajdona fölött, hiszen itt nem arról van szó, hogy a kormány által leosztott pénzekből nem kapjuk meg a támogatást, hanem az önkormányzatok saját pénzéből.

A könyvvásár szervezőcsapata bízik abban, hogy Marosvásárhely kultúraszerető lakossága ezúttal is összefog, lehetőségeihez mérten segíti a könyvünnep megszületését, a belépőjegyes előadások pedig telt ház előtt kerülhetnek bemutatásra. 

Fotó: Nagy Tibor