Itt az új hungarikum, az asszonyverő focistafeleség: szép teljesítmény Magyar Pétertől ahhoz képest, hogy még csak nemrég kezdett politikai karrierbe – meg persze az eufémisztikusan kormányzati kommunikációnak nevezett háttér-híripartól is. A részletekbe nem beavatott olvasónak a talpramagyar-mozgalom gyors indulására adott még gyorsabb hatalmi válaszreakció azt sugallja: érdekesen alakulhatnak a számok, ha ilyen rövid gondolkodás után ennyire drasztikusan kellett lépni. Meg még valamit, tekintettel a következő kampányokra: ha a hatalom megtartásáról van szó, nem lesznek lelkiismereti aggályok.

Anélkül, hogy prejudikálnánk, nézzük, mit kellene most elhinnünk.

1. 2020 decemberében a pár gyerekeit is érintő komoly családi vitára/veszekedésre/konfliktusra került sor az akkor még házas Varga Judit és Magyar Péter között.

2. Az eset(ek)nél valamilyen módon a rendőrség is jelen volt.

3. Tehát a magyar állam, és annak rendőrsége több mint három éve mindent tud az ügyről.

4. De nem avatkoztak közbe; Varga Judit maradt igazságügy-miniszter, Magyar Péter pedig felelős vezetői pozíciókat kapott, illetve töltött be továbbra is a rezsim jóvoltából.

5 Majd 2024-ben, egy időben azzal, hogy Magyar jelezte: bekapcsolódik a politikába, „kiderül”, hogy itt bizony megengedhetetlen dolog történhetett.

A mi képzelőerőnk tizennégy évnyi NER-tréning után úgyszólván határtalan, de ez a történet az itt előadott formában akkor sem fér bele. Mert vagy az van, hogy amikor az egyik legfontosabb – női – miniszter kapcsolati erőszak áldozatául esik, a hatalom csak annyit tesz, hogy betárazza az információt későbbre, hátha jó lesz még valamire; vagy pedig az, hogy az egész merő színjáték – tisztességes kormánytól az egyik is, meg a másik is elfogadhatatlan. Mindkettő azt mutatja ugyanis, hogy az uralmi viszonyok fenntartása bármilyen (ember)áldozatot megér.

Magyar Bálint egykori oktatási miniszter – szociológiai munkássága részeként – szereti úgy leírni a 2010 óta kialakult hatalomgyakorlási metódust, hogy Magyarországon maffiakormányzás folyik. Ez a terminológia valószínűleg jól ragadja meg a rendszer gazdasági természetét. Ami viszont a politikát illeti, ott a jelek szerint még innen is van hova süllyedni – és hol van még az igazán komoly tétekre menő 2026-os választás?

Ami mindenkit megfontoltságra kell hogy intsen: a HVG – amelyet elsőként, hetekkel ezelőtt megkerestek a rendőrségi körökből származó híreszteléssel – megtartotta magának a sztorit, egészen addig, amíg az más forrásból ki nem bugyogott a nyilvánosság elé. Hogy indokolt volt az óvatosság, azt a reakciók is mutatják – ez nem olyasmi, amiben a sajtó egymagában igazságot tud tenni. Egy családról (beleértve a gyerekeket is), egy tönkrement házasságról, egy tisztázatlan körülmények között zátonyra futott politikusi életpályáról van szó. Meg arról, hogy szabad-e jóhiszeműen értelmeznünk bármit, amiről a kormány beszél.

Állították már a magyar közvéleményt hasonló dilemma elé – akkor a nemleges válasznak példátlanul csúfos következménye lett.

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2024. március 20-án.