Brüsszelben nem gondolhatják komolyan a Magyarországgal szemben felhozott vádakat, mert ha az új német kormányra néznek, ott sokkal több korrupciót láthatnak – mondta Orbán Viktor a karácsony alkalmából adott interjúban.
„A 80-as években csóró diákként érkezett vidékről a fővárosba. Amint elvégezte az egyetemet – a jogi kart, természetesen –, azonnal beszippantotta őt a szocialista államigazgatás. A vidéki garzont némi állami segítséggel előbb egy 50 négyzetméteres Mester utcai önkormányzati bérlakásra cserélte, majd egy 135 négyzetméteresre a Haris közben (abszolút belváros, a legmagasabb négyzetméterárak a fővárosban) az önkormányzat jóvoltából. Az akkor 6 milliót érő luxuslakást – miután az önkormányzat felújította neki – 563 ezer forintért megvásárolta, majd havi ezer dollárért bérbeadta, végül első miniszterelnöksége idején 63 millióért eladta az egyik általa kinevezett nagykövet (Kékessy Dezső) vejének – pont annyiért, hogy az árából megvehesse magának az ország egyik legértékesebb telkét a Hegyvidék kis mellékutcájában, a Cinege utcában (…)”
„Az Orbán-család vállalkozásai alaposan kiveszik részüket az állami vagy kurzusközeli megbízásokból. Az atlatszo.hu országszerte fél tucat olyan nagy, állami középítkezést azonosított, ahová az Orbán-család bányavállalkozásai követ szállítottak. Igaz, ehhez követni kellett a vértesi bányákból elindult kőszállító autókat. A Népszabadság röviddel megszüntetése előtt szúrta ki, hogy Orbánék egyik vállalkozása szállította a Margitszigetre a vizes világbajnokság miatt esedékessé váló csatorna-felújításához a betonelemeket. A rendszerint a puritán politikus szerepében feltűnő kormányfő korábban szorgalmazta, hogy családjának a vállalkozásai ne induljanak állami közbeszerzéseken, ehhez képest az Orbán-cégek rendszerint a tendernyertes fővállalkozóknak szállítanak be, így a nevük fel se bukkan a pályázati adatbázisokban.Piaci hírek szerint az Orbán-érdekeltségek igencsak drágán szállítanak. Ez visszaköszönni látszik a cégbírósági adatokból. Az Orbán-család bányászati vállakozásainál igen magas, 30 százalék körüli az árbevételhez képest az üzemi eredmény aránya. A családi uradalom zászlóshajójának számító, legendás Dolomit Kft. 2014-ben például 3,3 milliárd forintot kasszírozott. Az egymilliárdos adózott eredményből a kormányfő édesapja tulajdonosként 900 milliót ki is vett.
Az Orbán-család egyéb vagyonelemei kevéssé ismertek, bár az is kiterjedt uradalomra emlékeztet. Orbán felesége, Lévai Anikó utolsó vagyonbevallása 2010-ből ismert. Ebben összesen közel 600 hektárnyi különböző földterületet tüntetett fel sajátjaként, zömében Felcsút és Szolnok környéki szántókat, de itt is szerepel a miniszterelnök vagyonbevallásából is ismert, XI. kerületi Cinege utcai villa.
Az Orbán család vagyonának latolgatásánál nem lehet elmenni ama közkeletű vélekedés mellett, hogy a NER-oligarchák – de elsősorban Mészáros Lőrinc – 2010 óta világtörténelmi mércével mérve is rekordütemben felgyülemlett vagyona felett valójában maga Orbán Viktor rendelkezik. A Mészáros-vagyon ugyanis szinte kizárólag olyan közbeszerzéseken keresztül épült fel, amikről – a korábbi amerikai nagykövet könyvének beszámolója szerint is – jellemzően Orbán Viktor döntött.
Bár erre közvetlen bizonyíték nincs, a Mészáros- és Orbán-vagyon összemosódására egyre több jel utal. Így kiderült, hogy a papíron Orbán Győző nevén lévő hatvanpusztai kiskastélyt Mészáros Lőrinc bérli, ám azt mégis az Orbán-család használja. Hasonló keresztügylet jött létre Mészáros és Tiborcz István között: így a miniszterelnöki vő BDPST Zrt. nevű ingatlancége nemrégiben megvásárolta a felcsúti oligarcha Konzum PE magántőkealapjától az Appeninn Holding Zrt, 20,59 százalékát. Ezzel piaci becslések szerint mintegy 6 milliárd forint értékű részvényállomány került át hivatalosan is Mészáros Lőrinctől az Orbán-családhoz.”
A szerző Facebook-bejegyzése 2021. december 26-án.