Ha a járványvédekezés olyasmi lenne, mint a foci, talán a miniszterelnök is jobban értené. Egyelőre nem nagyon érti, amit a péntek délelőtti kormányfői üzenet is bizonyít: Orbán szerint sem a maszk, sem az „elszigetelődés” nem megoldás. Szép újságírói feladat úgy megfogalmazni a cáfolatot, hogy számára is meggyőző legyen; erre teszek most kísérletet.
A focicsapatok a gólok elkerülésére védőjátékosokat és – főként – kapust alkalmaznak. A kapus nem megoldás (azok a csapatok is kapnak gólt, amelyek kapust állítanak a kapuba), de része a megoldásnak: sokkal kevesebb a kapott gól, ha van kapus, mint ha nincs. Hasonló a helyzet a maszkkal is. Ha valakin maszk van, akkor kimutathatóan kisebb eséllyel fertőz meg másokat, illetve fertőződik meg ő maga, mint maszk nélkül.
Súlyos baj van Orbán Viktor másik, igenlő állításával is, miszerint az oltás, az viszont maga a megoldás. Tudniillik a delta variáns a beoltottakat is képes megfertőzni, illetve ők is tovább tudják adni a fertőzést. Tény, hogy statisztikailag kevésbé veszélyes a betegség a vakcinázottak esetében, de a több tucatnyi tartós mellékhatás őket is elérheti, a lakosság 40 százaléka pedig egyáltalán nincs beoltva (tehát tízből négy magyar továbbra is szabadon fertőzhet illetve fertőződhet). Ezért az oltottaknak, meg a mára erősen lelassult oltási programból kimaradóknak is érdemes maszkot hordaniuk.
Ez egy ilyen sport: összetett, nincsenek szimpla megfejtések. Akceptálva, hogy egy populista, mindent leegyszerűsíteni próbáló és mindenhez jobban értő politikus számára komoly kihívás, mégis az lenne a kérés, hogy számoljon utána – addig is, amíg majd a választók számoltatják el -: annak a napi átlagosan öt betegnek, amennyi mostanában a járványban meghal, mekkora hányadát lehetne megmenteni egy valamivel értelmesebb miniszterelnöki kommunikációval?
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2021. szeptember 20-án.