Az égvilágon senki és semmi nem hatalmazta vagy kérte fel Orbán Viktort vagy Szijjártó Pétert, hogy közvetítsen Kijiv és Moszkva, a Vatikán és Mar a Lago vagy Isztambul között.
Nem tudom, elgondolkodtak-e mostanában a… szemfényvesztésről? Most elsősorban nem valamiféle bűvészmutatványra vagy trükkre gondolok, hanem mind arra a félrevezetésre, zavarkeltésre, üres frázispufogtatásra, amit a magyar kormány különösen az elmúlt két hétben az úgynevezett nevezett békemisszió címén előadott. Ami lássuk be, sem nem béke, sem nem misszió.
Ennek számtalan oka van. Először is az égvilágon senki és semmi nem hatalmazta vagy kérte fel Orbán Viktort vagy Szijjártó Pétert, hogy közvetítsen Kijiv és Moszkva, a Vatikán és Mar a Lago vagy Isztambul között. Egy európai kis országnak (értsd Magyarországnak) ebben az ügyben nem osztottak lapot, az orbáni vezetésnek nincs meg sem a nemzetközi tekintélye, sem a felhatalmazása, sem a katonai súlya, hogy közvetítsen az orosz-ukrán konfliktusban. Meggyőződésem, hogy az egész látványos és nagy csinnadrattával elővezetett, diplomáciának álcázott körutazás semmi másról nem szólt, mint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elleni újabb lejáratásról. Ilyesmire pedig csak az kapható vagy utasítható, akinek a …khm, legérzékenyebb testrészét vasmarokkal szorítja a Kreml ura.
Mert vajon lehet-e tűzszünetről vagy fogolycseréről a nagy nyilvánosság előtt tárgyalni? A siker reményében biztosan nem. Ez nem az a műfaj, a diplomáciában az ilyesmit a nyilvánosság elől elrejtve, sokszor titkos csatornákon szokták lefolytatni, nem a Facebookon parádézva. Persze, nagyszerű, csak éppen üres szólam a karácsonyi tűzszünet meg a fogolycsere gondolata, de az ukrán vezetést például felejtették el megkérdezni róla. Hogy aztán Moszkva és Budapest, Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő és Orbán Viktor kéz a kézben mutogathasson Kijivre, hogy „mi elhoznánk a békét, de hát az az ukrán Zelenszkij annyira nyakas és háborúpárti, hogy mi, a békegalambok tehetetlenek vagyunk”. Az emberek memóriája rövid, így azt is elfelejtették, hogy Moszkva immár tíz éve folytat rendszeres és módszeres rablóhadjáratot Ukrajna ellen a Krím elcsatolástól kezdve Kelet-Ukrajna felforgatásán át egészen a nyílt és véres agresszióig 2022-től.
Ha már karácsonyi tűzszünet: tessék mondani, melyik naptár szerint? Mert Ukrajna egy részén a Gergely-naptárt, máshol az ortodox naptár szerint tartják a karácsonyt, vagyis lehet az december 24-e éppúgy, mint január 7-e. Hiszen Ukrajna területén élnek gyakorló római katolikusok éppúgy, mint ukrán görögkatolikusok vagy éppen ortodox keresztények. Nyilván nem a naptárak összeegyeztetése a fogolycsere egyetlen akadálya, de az biztosan fogas kérdés, hogy mit tegyenek az ukránok például a Kurszk alatt foglyul ejtett észak-koreiaiakkal? Várják meg, amíg eljön a buddhista vagy a konfuciánus karácsony, bármi is legyen az?!
Ukrajna kérdése is egészen biztosan szóba kerül csütörtökön az Európai Unió állam- és kormányfőinek idei utolsó találkozóján, ahol egy dolog biztosan nagy megkönnyebbülést hozhat: hivatalosan is lejár a magyar soros elnökség mandátuma az európai szervezetben…
Hardy Mihály jegyzete az Esti gyors 2024. december 16-ai adásában hangzott el.