A Millenniumra kellett volna elkészülnie Magyarország reprezentatív római katolikus főtemplomának, de a munkálatok több ok, akadály miatt elhúzódtak, végül 1905-ben szentelték fel. Magyaros jelleget akkor kapott, amikor megváltoztatták az eredetileg tervezett Szent Lipót titulust Szent Istvánra. Ennek megfelelően alakították át az ikonográfiát, üvegmozaikok készítését kezdeményezték, magyar szentek arcképei, szobrai kerültek a katedrálisba, a falakra.
A Szatmári Egyházmegye számára tevékenykedő alkotók neveivel is találkozhatunk Budapest egyik leglátogatottabb turisztikai látványosságában Hozzájárult a belső díszítéshez Than Mór, akinek a szatmárnémeti Zárdában őrizik a Szent Vincét ábrázoló alkotását. A mennyezet üvegmozaikjain Lotz Károly is dolgozott, aki egészen fiatalon részt vett a felsőbányai római katolikus templom díszítésében. Róth Miksa készítette az üvegfestményeket, ő a szatmári Királyi Katolikus Gimnázium kápolnája számára is tervezett színes üvegablakokat. Ohman Béla díszítőművészeti feladatokhoz jutott itt, neki egy szép, kevesek által ismert Madonnája látható a szatmári Szent Antal templomban. Az orgonát Angster József készítette és a későbbiekben Rieger Ottó műhelye egészítette ki. Az ő neveik is jól ismertek Szatmár megyében, számos orgonájukkal találkozhatunk református és római katolikus templomokban.
Számomra a felfedezés erejével hatott Hám János szatmári püspök arcképe a bazilikában. Ez az ÉNy-i oltártér kiskupoláján látható Szent Piligrin, Remete Szent Pál és Boldog Özséb arcképei mellett, valamennyi Deák Ébner Lajos alkotása. Az, hogy a szatmári püspököt boldogok és szentek társaságában ábrázolták, lényegében azt jelenti, hogy az akkori egyházi vezetők hittek a Meszlényi Gyula püspök által kezdeményezett Hám János boldoggá avatásának a sikerében. Annyira komolyan hittek ebben, hogy Aba Novák Vilmos a magyarországi jászszentandrási templomban is ábrázolta őt, de az egri székesegyház bronzkapuján is látható.
Ehhez talán csak annyit tehetnénk hozzá, hogy a szatmári templomokban – ahogyan az a fentiekből is kitűnik – gyakran a szakma legjobbjai dolgoztak. Az itteni egyházi vezetők tudták, hogy az igényesség mindig, minden körülmények között a leghasznosabb, legjobb, legtartósabb befektetés.