Orbán Viktor június 29-én Árulás és újratervezés címmel írt véleménycikket a Magyar Nemzetben. Ebben megint azt a vádat hangoztatta, hogy „Az Európai Néppárt és a baloldal többi pártja fittyet hány az európai emberek döntésére és szégyenteljes paktumot kötött, hatalmi osztozkodásba kezdett.” Jól ismert érvelése szerint az európai emberek többsége a változásra szavazott, de a „brüsszeli politikusok” becsapták a választóikat, visszaéltek a tőlük kapott felhatalmazással. Csakhogy ezekből a hangzatos megfogalmazásokból semmi sem igaz.
A cikkből megtudhattuk, hogy Orbán szerint az Európai Néppárt baloldali párt. Erre szokás mondani, hogy minden nézőpont kérdése, vagy hogy az üléspont határozza meg az álláspontot. Azt minden tájékozott ember tudja ugyanis, hogy a Néppárt az Európai Parlament legnagyobb jobbközép gyűjtőpártja, és mindig is az volt. A néppárti frakció legnagyobb ereje a német CDU/CSU, amelyről – miként a frakcióban ülő bármely képviselőről – azt állítani, hogy baloldali, szimpla hazugság.
Viszont a szélsőjobbról nézve tényleg balra van, tehát aki ilyet állít, az saját helyzetét a szélsőjobboldalon határozza meg.
Azaz most már papírunk van Magyarország miniszterelnökétől arról, ami régen nyilvánvaló: Magyarországnak szélsőjobboldali kormánya van. Sajnos zaklatott történelmünk során már többször süllyedtünk idáig, de a fasiszta megszállás alóli felszabadulásunk óta először esik meg velünk ez a szégyen.
Akár még igaz is lehet a cikk állítása, hogy az EU huszonhét országából húszban „jobboldali vagy szuverenista” pártok nyerték a választást. Ez azonban egyáltalán nem azt jelenti, hogy ezek a nyertes pártok a Fidesszel egy véleményen lennének. Ha másban nem (de igen), az orosz-ukrán háború kérdésében álláspontjaik gyökeresen eltérnek Orbánétól, azaz ha a Fidesznek a választáson használt szélsőségesen hazug és megbélyegző vezérmotívumából indulunk ki, akkor ezek a pártok mind „háborúpártiak”, ugyanis Oroszországgal szemben Ukrajnát támogatják.
A nyertes pártok közül egyedül a francia Nemzeti Tömörülés tartozik az Európai Parlament szélsőjobboldali Identitás és Demokrácia (ID) frakciójához, de még ez a párt is Ukrajnát támogatja, csak a katonák Ukrajnába küldésétől és az orosz területeket elérni képes nagy hatótávolságú fegyverek szállításától zárkózik el. A náluk kissé kevésbé szélsőjobbos Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) frakció pedig éppen azért nem kért belőlünk, mert a háborúval kapcsolatos erkölcstelen álláspontunkat ők sem tartják emészthetőnek. Az Orbán által említett győztes jobboldali pártok elsöprő többsége – az Olasz Testvérek kivételével – annak a Néppártnak a tagja, amely a cikk szerint „szégyenteljes paktumot kötött”.
Egyébként meg nem is értem Orbán Viktornak a választók becsapására, elárulására vonatkozó aggodalmait. A szerinte „hatalmi osztozkodás” eredményeként létrejött javaslatokat az EU vezető pozícióira vonatkozóan az az Európai Parlament fogadja vagy utasítja el, amelynek 720 tagját közvetlenül azok a választók küldték oda, akiket Orbán szerint elárultak. Ha – amint az várható – ők elfogadják a jelölteket, akkor ki árult el kit?
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2024. július 6-án.