Az Átlátszó bizonyítékokat is talált: valóban mézfelvásárlóként dolgozott egy nagykereskedő cégnek az a Nagy István miniszter , aki most hirtelen engedélyezte az ukrán méz importját annak ellenére, hogy pár napja még Záhonyba rendelték ki a méhészeket biodíszletként Brüsszel és Ukrajna ellen tüntetni: https://atlatszo.hu/…/a-meheszek-nagy-istvan…/

Arról, hogy ez miért vállalhatatlan ez, itt írtam:

Méhész sapkában láthatók a fideszes („nemzeti”) Agrárkamara újságjának címlapján a záhonyi propagandatüntetésre kirendelt méhészek.

Ha nem lenne olyan szomorú ez az egész, tragikomikusnak is mondhatnánk a rosszul öregedő címlapot. Hiszen miközben biodíszletnek használta a méhészeket Rogán az EU és Ukrajna elleni propaganda kampányban, pár nap múlva Orbánék kivették a mézet az ukrán importtilalom alól.

Ha a valóban RENDKÍVÜL nehéz helyzetbe került méhészek valóban javítani akarnak a helyzetükön, akkor nem kell Záhonyig utazniuk, elég a Karmelita elé vonulniuk.

El kell mondanom, hogy miután a minap erről a gyalázatról írtam, nagyon sok levelet kaptam a méhészektől, de a mézkiszerelők szervezetétől is, a levelezés lényegét pár pontban megpróbálom összefoglalni.

A forgalmazó cégek azzal védik az intézkedést, hogy 1) elfogyott a vegyes virágméz;
2) az árak nem az ukrán, hanem az Európát elárasztó kínai (sokszor hamis) méz törte le. Elmondásuk szerint nem tudnák drágábban eladni a mézet;
3) a csak nálunk termelt, drágábban eladható akácmézet csak akkor tudják eladni a külföldi kereskedőknek, ha stabilan tudnak vegyes mézet is szállítani.

A méhészek válasza erre:

  • Az első érvre nagyon sok méhész válaszolta ugyanazt: nem a méz fogyott el, hanem a 600 FORINTOS méz, és nem a méhészek raktáraiból, hanem a piacról. Aki teheti, inkább tárolja a mézet, mintsem ennyiért eladja.
  • A rossz kínai méz hatása valóban jelentős és az európai áresésért valóban a kínai méz, nem pedig az ukrán a felelős. De akkor a kormány miért nem a kínai import ellen agitál? (azért, mert a kínai elvtársak rossz néven vennék)
  • A méhészek viszont egyértelmű grafinokkal bizonyították, hogy az ukrán mézimport tavaly szeptemberi tiltása után néhány hónappal emelkedni kezdtek a felvásárlási árak, ha nem is az egekig: a vegyes méz 600-ról 700-ra, az akác 1200-ról 1350-re. (Egyébként ezek az árak 2021-ben 1200 illetve 2000 forinton álltak!). Az ukrán import leállítása nyilvánvalóan nem emelné vissza az eredeti szintre az árakat, hiszen a kínai hamis méz attól még jön. Mégis, VALAMENNYI javulást mindenképp hozott.
  • Azt az érvet sem fogadják el a méhészek, hogy az akácmézet csak a virágmézzel együtt lehet eladni. Lehet, hogy vannak kereskedők, akik valóban kötött szerződéssel rendelkeznek, de a termelők szerint az egyszerűen nem igaz, hogy csak együtt lehet a két terméket nagy tételben eladni.

Továbbra is nagyon sok levelet kaptam arról, miszerint a méhészeket szembeköpő, a záhonyi tüntetés után kifejezetten megalázó rendeletet Nagy István csak azért verte át a kormányon, mert ő maga is egy nagy cég ügynökeként dolgozott a politikusi pálya felívelése előtt. Ezért vette semmibe húszezer magyar méhész érdekeit.

A szerző Facebook-bejegyzései 2024. február 27-én.