Székelyföldi üdvözlet. Feladó: Bandi Kati. Keltezés: 2021. Címzett: Ariadne, Marosvásárhely, Art Nouveau Galéria. Leszoktunk az anzikszokról. Egy ideje csak világhálós gyűjtőhelyeken, régi képeslap-kollekciókban, kötetekben találkozunk velük. Nem kapunk, nem küldünk már ilyesmit postán. Érthető, hogy a honi textilművészet egyik legrangosabb éves seregszemléjén, a 25. kiállítását ünneplő marosvásárhelyi Ariadne rendezésekor, a számos figyelemreméltó, tetszetős textilmunka között is azonnal megakadt a szemem ezen a népi gyökerű, egyszerűségében is szokatlan, ötletes alkotáson. Illetve kettőn.
Bandi Kati textilművész, ruhatervező, iparművész, pasztell- és üvegfestő ugyanis egyből kettővel rukkolt elő: a SZÉKELYFÖLDI ÜDVÖZLET mellé egy másik hasonló formájú és megoldású dekoratív, új művet társított, a HOSSZÚ ŐSZ- t. Ezzel előre is vetítette: újabb sorozat van születőben mindig eleven, mindig mozgalmas alkotóműhelyében. Kérdésemre megerősítette: ez az idén készült két munka a KERET című szőnyegsorozat nyitánya. Jól mondom? Faliszőnyeggel van dolgunk? Azzal is. De inkább installációval. Egy ötlet öngerjesztő, tovább fejleszthető, leleményesen megoldott textilművészeti tárgyiasítása, életre keltése ez.
Csak találgatok hangosan, írásban, rövid telefonos beszélgetésünkben erre nem tértünk ki. A két mű falra akasztható keskeny szőttes, vagy más, hosszan letekerődő textilanyag, amelynek felső részén le és felfelé húzható, állítható stilizált, szögletes képkeret vág ki egy képnyi felületet a mintás alapanyagból. Az egyiken a székely népviselet, a székelyföldi szőttesek színvilága, a piros és fekete, valamint geometrikus formarendszere határozza meg a virágmotívumos rámába kerülő hangulatos felületet. A másikon a hosszú ősz kínálta természeti jelenségek, szépségek, a sokak kedvelte színpompás évszakra jellemző kolorit és formai változatosság szerint alakul a kép a képben.
A művésznő 1976-ban végezte a kolozsvári Képző- és Iparművészeti Egyetem textil szakát, idén ő is jubilál. Az eltelt évtizedekben az alkotás sok területén kipróbálhatta, kiteljesíthette tudását, tehetségét. Merészen újított, kísérletezett, kreatívan ötvözte a tradicionálist a modernnel, mindenben, amibe belekezdett, sikerre vitte elképzeléseit. Így vált egyre népszerűbbé, művészete mind elismertebbé. Volt időszak, amikor Vásárhelyen és környékén szinte minden hölgy az általa tervezett ünnepi öltözékben szeretett volna megjelenni a fontos eseményeken. Zsúfolt házak előtt zajlottak divatbemutatói. És voltak színészi egyéni estek, a népi együttesnek olyan bemutatói, amikor Bandi Kati tervezte meg a fellépő ruhákat, jelmezeket. Sokfelé az ő egyházi textíliái, úrasztali terítői járulnak hozzá a templomi áhítat elmélyítéséhez. Az is példaszerű, ahogy a népművészet, a kézművesség tárházából maiasított, szervesített jelenkorivá az elmúlás veszélyeztette értékeket.
Egyéni tárlatai, alkotótábori részvételei ugyancsak azt bizonyították, hogy lelkesen lengeti mestersége zászlaját, szabadon szárnyal legendákból átörökített, álomszerű lobogója. És most önként teremt magának kereteket, miközben mindenki tudja róla, hogy sohasem tűrte a béklyókat, ha valakik az alkotás útjába akarták állítani azokat?!
Ez nem olyan KERET. Ez csak sajátos formát ad a sorozatnak. Benne gazdagon érvényesül az alkotó szemlélete, személyisége újabb színeket, alakzatokat virágoztathat föl, a keret pedig kiemeli az egészből a lényeget. Mint a kimerevített diafilm. A kivágás változtatható. Formai gazdagságot, mozgalmasságot is biztosít ez a megoldás. És a választott terület, ahonnan a látványt meríti, ugyancsak változatosságot biztosít. Kifuttathatja például a szecessziós jelképrendszert is, de miért ne, akár a digitális világ, a sci-fi különlegességeit is. Nyilván most csak totózok kapásból, a művésznőben biztos egyre világosabban körvonalazódik már a sorozat.
Akármennyire elszürkültek, monotonná váltak a járvány terhelte mindennapjaink, mindig található olyan téma, amely ily módon kinagyítva, derűt, bizakodást hozhat életünkbe. Az alapanyag Bandi Kati műtermében majdhogynem kifogyhatatlan. Várjuk a folytatást.