Az olimpia első napja, a hivatalos, a megnyitó napja szerencsésen egybeesett a sokféleség, a büszkeség és a szeretet – a Pride napjával. Voltaképpen az öt karika és a stilizált szivárvány hasonló eszményeket hirdet, rokon jelképeket hordoz! De szépek is a színek!
A Játékok legerősebb jelképe, az öt egybefonódó karika az öt kontinens egységét szemlélteti, fehér alapon szerepel az olimpiai zászlón. A színek – fehér, vörös, kék, zöld, sárga és fekete – közül legalább egy a világ minden nemzetének zászlójában szerepel. A „koncepció” fenti leírása szinte szóról szóra azonos az Olimpiai Játékok megújítójának, az újkori olimpiák kezdeményezőjének, a francia Pierre de Coubertinnek az 1913-as „indoklásával”, a jelek szerint ez is az ő ötlete volt. (A zászlót 1914-ben fogadták el hivatalosan, de – közbejött egy apró incidens – első alkalommal 1920-ban, Antwerpenben vonták fel a nyitóünnepségen.)
Mi, magyarok büszkék lehetünk, az öt karika mellett van egy Katalin Karikónk is.
Száz évnek kellett eltelnie, amíg sajtónk leszokott az „olimpiász”-ról, arról, hogy az olimpia helyett helytelenül olimpiászt írjanak, mondjanak. Legalábbis egy ideje nem látjuk-halljuk…
Tamási Áron: „Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne”; Márton Áron: „Ne legyetek kicsinyhitűek, ne ejtsen tévedésbe a hatalom látszata!” Szilágyi Áron: „Azért vagyunk a világon, hogy hazahozzuk a kincseit, az aranyat.” Minden idők legjobbjaként!
Lassan egyebet sem csinálunk: tájékozódunk – rengeteg dolgot kell megírni Magyarországról, amit az erdélyi magyar lapok nem írnak meg; igaz, a magyar adófizetők pénzéből támogatott itteni sajtó (vö. lakájmédia) sem olyan harcosan szubjektív és gyűlöletkeltő, mint a magyar propagandasajtó. Azt akarjuk mondani, hogy innen, Marosvásárhelyről magyarországi kormányváltó hangulatot nemigen érzünk, kormányváltó indulatot annál inkább.
Hol van korunk Reményik Sándora, hogy megírja a Templom és stadion-t?
Ha olimpia, akkor reménység. Emlékszünk Milák Kristóf első sikereire? Tudjuk, hogy most Tokióban a románok egyik nagy reménysége egy tizenhat éves úszó, bizonyos David Popovici, aki 100 méter gyorson a világ idei legjobb eredményével büszkélkedhet? (Vasárnap délben be is mutatkozik…) A nőknél 400 vegyesen a két magyar egyike a tizenhét éves Mihályvári-Farkas Viktória… Figyelem, magyar tizennyolc év alattiak! Hivatalosan kiskorúak vagytok, a mélyen magyar és borzasztóan avítt „gyermekvédelmi törvény” jogalanyai! Ott a messzi szigetországban az úszással minden rendben van – de ki vigyáz rátok hanami közben?