Milyen jó lett volna a helyszínen, a lelátóról nézni a magyar válogatott remek alakítását! Nem csak azért, mert a pesti otthonunk a stadion tőszomszédságában van (előny: könnyű oda- és onnan hazaérni, hátrány: tömeg, helikopterek zaja), de azért is, mert akkor nem kellett volna hallgatnunk a franciák elleni Európa-bajnoki meccs közvetítésében a feszélyező szójátékokat, szellemességeket. Sok minden elhangzik manapság a tévékben, amit jobb lenne nem hallani, az említett persze a legártatlanabb dolgok közül valók.

Számunkra a magyar csapat legértékesebb embere Gulácsi Péter, a RasenBallsport Leipzig kapusa. Világklasszis a pályán, világklasszis, amikor azon kívül megnyilvánul. Közvetlenül a magyar csapat első mérkőzése előtt egy interjúban azt mondta: „Magyarországnak nagyon erős csapata van” – de nem azért mondta, hogy nagy eredményt ígérjen be (abban a csoportban, ahol két csapat nem is egyszer világbajnok és Európa-bajnok volt, a harmadik Európa-bajnok, sőt a legszegényebb, a magyar is játszott, kétszer is, vébé-döntőt), hanem azért, hogy utána elmondhassa: „A telt házas budapesti Európa-bajnokság minden magyar játékosnak olyan élményeket okoz majd, amit soha nem fog elfelejteni.” Ezzel többet elmondott, mint sejthetnénk.

És lám, megszületett a nagy eredmény is. Az első gól, az első pont. Ha így marad, és valószínűleg így marad most az Eb-n, akkor is világra szóló, lelket melengető – és talán akár nemzetegyesítő meglepetés. Hiszen hogyan tudna magyar ember a válogatott ellen szurkolni, vagy akár csupán nem szurkolni a magyar válogatottnak csak azért, mert úgymond Orbán érdeme a sporttal való törődés, a szenvedélyes futballszeretet – akár ez az eredmény is. Az érdemet akár el is tulajdoníthatja (plakáton: „a Gyurcsány vezette ellenzék a franciáknak szurkolt”) – de az őszinte örömet nem tulajdoníthatja el.

Már azért sem, mert nagyon valószínű, hogy a magyar válogatottnak nem minden tagja van elragadtatva a NER-től. Gondoljunk a külföldön futballozó fiatalokra, miket hallanak, olvasnak. Akár a rasszizmusról, akár a migránsokról, a gyűlöletről, az intoleranciáról.

Gondolunk arra, hogy – még a minapi gyalázatos LMBT-, illetve pedofiltörvény előtt, áprilisban – Gulácsi Péterben megvolt a jóérzés és a kiállás bátorsága, hogy tudassa a világgal a felfogását. Akkor azt hihették volna sokan, hogy a válogatottban megnehezült a dolga. Mi tudtuk, hogy nem lesz bántódása, hiszen a NER-vezérek cinikus machiavellisták, de elsősorban nem kockáztatják a válogatott sikerét, másodsorban jól tudják, mekkora választási potenciál rejlik benne. (Rosszabbul járt – talán kevesebbért, szóbeli véleményért – Petry Zsolt, a Hertha BSC kapusedzője: 2021. április 6-án menesztették, miután „a klub értékrendjével ellentétes politikai tartalmú nyilatkozatot tett”.)

Gulácsi Péter pedig folytatja kitűnő szereplését, eddig egyetlen gólban sem „volt benne”. (Rosszabbul járt – talán kevesebbért, szóbeli véleményért – Petry Zsolt, a Hertha BSC kapusedzője: 2021. április 6-án menesztették, miután „a klub értékrendjével ellentétes politikai tartalmú nyilatkozatot tett”.)

A magyar labdarúgók egyre jobban, egyre nagyobb odaadással játszanak. Nekik ez a dolguk. Ugyanakkor Marco Rossi, a kiváló olasz edző, aki kereken a nagy meccs napján töltötte harmadik évét a válogatott élén, dicséretes módon nem engedett a politikai nyomásnak sem Dzsudzsák Balázs, sem Szoboszlai Dominik esetében.

Véleményünk szerint az egyesült ellenzék okos taktikával akár a saját előnyére fordíthatja a labdarúgó válogatott sikereit, vagy legalábbis megpróbálhatja megakadályozni abban a NER-t. Hogy miként? Ha tudnánk, mondanánk.

Ui.
Nagyon naivak vagyunk mi itt Erdélyben?

A szerkesztő megjegyzése

Íme Gulácsi Péterék Facebook-bejegyzésének szövege:

A család az család – ez nem is lehet kérdés!
Több mint 14 éve külföldön élek, mind a magánéletben, mind a profi sportban rengeteg különböző emberrel találkoztam, legyen szó akár nemzetiségről, kultúráról, vallásról, életfilozófiáról vagy bármi másról. Minél több időt tölt az ember külföldön vagy különböző emberek között, annál inkább rájön, hogy attól, hogy nem mindenki egyforma, csak színesebb lesz a világ, és hogy a legfontosabb a szeretet, az elfogadás és a tolerencia mások iránt.
Minden embernek joga van az egyenlőséghez. Ugyanúgy, ahogy minden gyereknek joga van boldog családban felnőni, alkossa azt a családot bármennyi, bármilyen nemű, bármilyen színű, bármilyen vallású ember.
Én kiállok a szivárvány családok mellett!
Szólaljunk fel a gyűlölet ellen, legyünk elfogadóbbak és nyitottabbak!

#acsaládazcsalád 💜❤️🧡💛💚 @a_csalad_az_csalad