A kvantummechanika egyik elmélete azt sugallja, hogy mindenki halhatatlan – legalábbis ahogyan az Újvilágtudat portál beszámol róla…
A kvantumöngyilkosságnak nevezett elmélet egyik értelmezése ironikusan végigvezeti a gondolatmenetet, amely abszolúttá teszi a halhatatlanságot.
A kvantumöngyilkossági gondolatkísérlet, amelyet 1987-ben Hans Moravec és 1988-ban Bruno Marchal publikált, ugyanazt javasolja, mint a híres Schrödinger macskája kísérlet, egy kisebb változtatással, hogy te vagy a megfigyelő és a vizsgált alany is a dobozban.
A Schrödinger macskája kísérlet egy elméleti macskát helyez egy dobozba. Amint megfigyeljük a doboz belsejében a macskát, a macska állapota egyaránt élő és halott a kvantummechanika már elfogadott nézete miatt. Az elméleti macska élete egy kvantumeseményhez kapcsolódik, amely előfordulhat, vagy nem, így amíg kinyitjuk a dobozt, a macska életben és halott állapotban is van, amelyet szuperpozíciónak nevezünk.
A kvantumöngyilkossági kísérlet során, amikor a doboz belsejében várod a lehetséges halált, mind megfigyelő, mind teszt alanyként, a túlélési esélyed 50%, az adott kvantum esemény valószínűsége alapján, az egyes kísérletek futtatásakor. A kísérlet a végtelenségig ismétlődik. A kvantumöngyilkosság elmélete lényegében azt sugallja, hogy a második kísérletre határozottan halott lennél.
De összpontosítsunk a kvantum gondolatkísérlet másik értelmezésére, amely halhatatlanságot ad neked, mert ez sokkal szórakoztatóbb.
A gondolatkísérlet értelmezése
Először azt kell feltételezni, hogy végtelen számú világ létezik. A gondolakísérlet lényegében azt állítja, hogy minden lehetséges világ és minden lehetséges múlt és jövő kvantumszinten létezik és létezni fog. E szerint az elmélet szerint tehát létezhet egy azonos változatod, aki éppen ezt a cikket olvassa pontosan ott, ahol vagy, azzal a különbséggel, hogy mogyoróvajas szendvicset eszik.
Ha újra lefuttatjuk a kvantumöngyilkossági kísérletet, feltételezve, hogy a sokvilág-elmélet igaz, akkor minden teszt során egy vagy több világban a tudatunk túlél, bármi is történjen. Mivel te – mint megfigyelő és vizsgált alany – szuperpozíciós állapotban vagy, ezért kvantumszükségszerűség szerint kell élned, különben ki fogsz esni a szuperpozícióból, amely ellentmond az eredeti kísérletnek.
Tehát, függetlenül a kísérlet ismétlésének számától, fizikailag szükséges, hogy túlélj, ami arra utal, hogy kvantumhalhatatlansággal rendelkezel.
Mit is jelent ez?
De mit jelent ez valójában? Talán ha leugrasz egy hídról, akkor túléled? Igen, ha valóban végtelen számú világ létezik, és követjük a kvantumöngyilkossági kísérlet szigorú paramétereit. De lássuk, mit jelent ez valójában.
Max Tegmark, a híres kozmológus adta a leghíresebb választ erre a halhatatlanságot firtató gondolatkísérletre. Elismerte, hogy ha a kísérlet logikai paramétereit helyesen követik, akkor mindenkinek halhatatlannak kell lennie. Azonban a hiba szerinte az, hogy a halál ritkán bináris esemény. A kísérletben minden teszt bináris esemény, akár élsz, akár meghalsz. Tegmark szerint a haldoklás inkább egy progresszív folyamat, amely a korábbi események eredményeire támaszkodik. Ebben az esetben a kvantumhalhatatlanság elmélete megszakad.
A szerkesztő megjegyzése
Tehát ha valóban végtelen számú világ létezik, és egy kvantumdobozba helyezed magad, vagyis a kvantumkísérletek megfigyelője és azok tesztalanya is vagy egyben, akkor örökké fogsz élni. Így válhatsz halhatatlanná. Kissé elvont, kissé spekulatív – de a tudósok szeretik az ilyen játékokat, gondolatkísérleteset… (Sheldon Coopernek, az Agymenők főszereplőjének például nagyon tetszene.) Konklúzió: csak így válhatsz halhatatlanná.
Kiemelt kép: Tudósoknak először sikerült fotót készíteni az egyik legrejtélyesebb jelenségről, a kvantum-összefonódásról