Fotó: Facebook / Vas Gábor

Míg nem épült sztráda Ausztria és Magyarország között, az út a Győr melletti Abda községen keresztül vezetett.  

Radnóti Miklóst  Abda határában lőtték bele egy frissen ásott sírba. 1981-ben állították fel Melocco Miklós remekbe szabott bronzszobrát, ugyanazon a helyen, ahol a költőt megölték. 

Hazafele útjainkon – Stockholmból Kolozsvárra, illetve Brassóba menet – mindig megálltunk ott, virággal vagy csak néma fejhajtással tisztelegtünk a költő emléke előtt. 

Közben megépült a sztráda, Abdát elkerültük, a szoborról csak olvastunk. Azt, hogy egy teherautó ledöntötte, eltört, de egy modern technikai megoldással újjáteremtették, s ugyanott felállították. A másik viszolyogtató hír az volt, hogy helybéliek vörös festékkel leöntötték, mert ”kommunista” volt. Radnóti és a kommunizmus… Krasznahorkai tollára illő a tudatlanság és az ostobaság keveréke, ami a tetteseket vezérelte. 

Most pedig – 2024 februárjában vagyunk – egy másik Radnóti-szobrot becstelenítettek meg. Meszlényi Jánosnak a pannonhalmi egykori Wienerberger téglagyár területén elhelyzett fekvő bronzszobrának a fejét levágták, a fej maradt, a test többi részét elvitték – eladták valahol ócskavas-telepen, vagy ”tiszteletük” fejezték ki… nem lehet tudni, mi ellen? 

A mai Magyarországon. Ide süllyedtünk? 

Mintha engem öntöttek volna le vörös festékkel, mintha engem bántalmaztak volna, úgy érzem. 

A szerkesztő megjegyzése

A szobor 1983-ban került a valamikori Wienerberger téglagyár területére, és annak állít emléket, hogy a munkaszolgálatra hurcolt költő itt töltötte a halála előtti utolsó éjszakát.