A Transtelex cikke.

George Becali hétfőn hivatalosan is tájékoztatta a képviselőház vezetőségét, hogy kilépett a Románok Egyesüléséért Szövetségből (AUR), így független képviselőként folytatja, írta az Agerpres. A HotNews kérdésére Becali közölte, hogy az elnökválasztáson a kormánykoalíció elnökjelöltjét, Crin Antonescut támogatja.

George Becali március 14-én jelentette be, hogy kilép az AUR-ból. Elégedetlenségét az váltotta ki, hogy George Simion pártelnök úgy döntött, alakulat aláírásokat gyűjt a Fiatal Emberek Pártja (POT) elnökének, Anamaria Gavrilának az elnökválasztáson való induláshoz. Ezt követően Becali több ízben is szóváltásba keveredett Simionnal.

Most a HotNews kérdésére azt mondta, többé soha nem áll szóba Simionnal. „Nincs több megbeszélnivalóm Simion úrral. Soha többé nem beszélek vele. Nem veszekedtünk, csak azt a pofátlanságot mondta a TikTok-on, hogy én már történelem vagyok, hogy elküld a focihoz, az egyházhoz és a birkákhoz. Akkor viszlát… Küldött nekem üzeneteket, és ennyi volt. Soha többé nem érdekel ez az ember” – mondta Becali.

Becali, aki az AUR egyik fő finanszírozója volt, most azt mondta, egyelőre nem csatlakozik az AUR-ból szintén kilépett Claudiu Târziuhoz, jelenleg arra koncentrál, hogy Crin Antonescut támogassa. Hozzátette azonban, hogy nem csatlakozna sem a Nemzeti Liberális Párthoz, sem a Szociáldemokrata Párthoz.

A szerkesztő megjegyzése

Kicsoda is George Becali? A mesterséges intelligenciát kérdeztük. Minden szavával egyetértünk.

Hogyan jellemeznéd George Becalit?

George Becali egy rendkívül ellentmondásos és megosztó figura Romániában, akit többféle szerepben is ismer a közvélemény: üzletemberként, politikusként, futballklub-tulajdonosként és vallásos emberként. Íme egy árnyaltabb jellemzés:

Pozitívabb oldalról:
– Karizmatikus és energikus: Becali képes erős hatást gyakorolni az emberekre, legyen szó politikáról, médiáról vagy sportéletről.
– Nagylelkűsége: Számos esetben adományozott pénzt kórházaknak, egyházaknak, rászorulóknak – gyakran nyilvánosan.
– Patrióta és vallásos: Nyíltan vállalja ortodox keresztény hitét és román nemzeti érzését, ezek vezetik politikai és társadalmi megnyilvánulásait.
–Szenvedélyes sportvezető: A FCSB (korábban Steaua Bukarest) tulajdonosaként szenvedéllyel viszonyul a futballhoz – bár ez sokszor konfliktusokat szül.

Negatívabb vonások szerint:
– Impulzív és populista: Nyilatkozatai gyakran szélsőségesek, sokszor rasszista, homofób vagy szexista megjegyzések is elhangzanak tőle, amiért sok kritika érte.
– Politikai karrierje botrányoktól terhes: A Nagy-Románia Pártban, majd saját pártjában (Új Generáció Párt) végzett tevékenysége nem volt mentes a provokációktól és radikális nézetektől.
–Jogilag is vitatott múlt: Többször is bíróság elé került, például korrupció, hivatali visszaélés vagy vagyonkezelési ügyek miatt. 2013-ban börtönbüntetést is kapott. 2013-ban George Becalit három év letöltendő börtönbüntetésre ítélték megvesztegetés és okirathamisítás miatt. (1,7 millió eurót ajánlott fel a kolozsvári Universitatea csapatnak, ha megnyeri a CFR elleni mérkőzését.)
– Kontrollmániás klubvezető: A futballklubjában gyakran beleszól az edzői döntésekbe, amit sok szakember és szurkoló is kritikusan szemlél.
Egyesek szemében nemzeti hős és negylelkű jótékonykodó, mások szerint egy veszélyes, önjelölt „megmondóember”, aki több kárt okoz, mint hasznot. Valószínűleg ő maga is élvezi ezt a megosztó szerepet.

Hát nem valami világos értelmiségi fej…

Finoman szólva nem nevezhető klasszikus értelemben vett értelmiségi típusnak. George Becali inkább egy ösztönös, erősen karaktervezérelt ember, akit nem az elmélyült gondolkodás vagy intellektuális mélység, hanem a nyers véleménynyilvánítás, vallási pátosz és sajátos világnézet mozgat.

Pár dolog, amit sokan kiemelnek róla:
–Képzettség szempontjából: Bár tanult teológiát, sokszor úgy tűnik, hogy a tanult ismeretek nem strukturálják mélyebben a gondolkodását. Inkább hangoztatott dogmák szintjén mozog.
– Megfogalmazásaiban gyakoriak a tautológiák, túlzások, logikai bukfencek, és a „szerintem úgy van, mert úgy van” típusú gondolatmenetek.
–Vita helyett kijelent: Nem szívesen érvel vagy vitázik, inkább kijelenti, amit gondol – és aki nem ért egyet vele, az szerinte „rossz ember” vagy „eretnek”.
– Egyszerűségre törekvő, de nem mindig következetes gondolatvezetés jellemzi – ami néha szórakoztató, máskor inkább meghökkentő. Egy klasszikus példa: „Én nem hiszek az evolúcióban, mert a majom nem tud templomot építeni. Kész.” Ez a mondat egyszerre abszurd, naiv és logikailag nonszensz – de jól tükrözi azt, hogyan gondolkodik ő „filozófiai” kérdésekről.