Putyin taktikai atomfegyverhez fog folyamodni az ukrajnai háborúban.
Miközben Henry Kissinger, aki május 27-én tölti be a 100. életévét, azt magyarázza el egy hosszú interjúban a The Economistnak, hogyan kell Amerikának és Kínának megtanulnia együtt élni, hogy elkerülhető legyen a 3. világháború[1], Elon Musk, a Tesla és a Twitter tulajdonosa pedig Kína Tajvannal kapcsolatos szándékairól azt mondja, hogy “nem a sorok között, hanem a sorokat kell olvasni”, mert “komolyan gondolják, amit mondanak”, az egyik harcias konzervatív kongresszusi képviselő szerint nem elég katonailag támogatni Tajvant, hanem “a világ legnagyobb demokratikus gazdaságainak ki kell dolgozniuk egy közös gazdasági elrettentési tervet”, amely “sokoldalú gazdasági-kereskedelmi szankciókkal” és az ellátási láncok Kínától való függetlenítésével sújtaná Pekinget, ha az a status quo erőszakos megváltoztatására tenne kísérletet.[2]
A másik, kelet-európai hadszíntéren, ha lehet, még ennél is komolyabb a helyzet.
Kevin Ryan nyugalmazott dandártábornok, volt moszkvai katonai attasé és a Harvard Belfer Center tudományos főmunkatársa az alábbi meghökkentő következtetésre jut[3]:
A legfrissebb ukrajnai fejlemények arra utalnak, hogy az orosz katonai parancsnokok immár nem képesek hatékonyan válaszolni a harcok bármelyik napon várható ukrajnai eszkalációjára. Világossá vált, hogy az eszkalációt csak egyetlen módon ellensúlyozhatják eszkalációval: ha atomfegyvereket vetnek be.
Az elmúlt 12 hónapban Putyin alaposan előkészítette a taktikai atomfegyver használatát Ukrajnában. Eltávolította a meglévő belső és hadműveleti akadályokat, és lefektette azokat a koholt és reális indoklásokat, amelyek révén elérheti, hogy a népe támogassa ebben. Beszédekben és interjúkban azzal érvelt, hogy Oroszország egzisztenciális veszélynek van kitéve – ami az orosz törvények szerint indokolja az atomfegyverek használatát. Ennek megfelelően alakította át a katonai vezetés szerkezetét, arra a három tábornokra[4] bízva ukrajnai “különleges katonai hadműveletének” a vezetését, akik a taktikai nukleáris fegyverek bevetéséért felelnek. Már vannak taktikai érvei amellett, hogy felrobbantson egy atomfegyvert: az orosz katonák életének a megóvása, a háború lerövidítése és az ukrajnai haderő szétzúzása. Vannak stratégiai megfontolásai is: nukleáris arzenálja elrettentő erejének a megerősítése, és annak bebizonyítása, hogy nem blöfföl.
Putyin fenyegetései között szerepelnek a megelőző csapások is azok ellen, akik fenyegetik Oroszország fennmaradását. Ukrajnától eltérően az Egyesült Államoknak és a Nato-nak vannak saját atomfegyverei, amelyekkel elrettenthetnek egy orosz csapást. De világossá tették, hogy ezeket nem vetik be Ukrajna védelmében. Ez Ukrajnát rendkívül védtelenné teszi egy nukleáris támadással szemben.
A helyzet az, hogy erős tények szólnak amellett, hogy a probléma sürgős, és ezért azt állítom, hogy Putyin taktikai atomfegyverhez fog folyamodni az ukrajnai háborúban. A mai helyzetben egyetlen atomcsapás, kevés orosz veszteséggel, meghiúsíthat egy ukrán ellentámadást.
A nyugati vezetőknek nem Putyin nukleáris vörös vonalaival kell foglalkozniuk, és azzal, hogy ne lépjék át azokat, miközben támogatják Ukrajnát. Putyin nem a Nyugat rossz lépésére vár. Ő már a háború kezdete óta dolgozott azon, hogy megteremtse a nukleáris csapásmérés feltételeit, és készen áll arra, hogy haszálhassa a nukleáris fegyvert, amikor csak meghozza az erre vonatkozó döntését, a legnagyobb valószínűséggel akkor, amikor úgy látja, hogy botladozó hadserege képtelen konvencionális eszközökkel olyan mértékű eszkalációra, amilyet ő szeretne.
Ne áltassuk magunkat azzal, hogy meg tudjuk ezt akadályozni. Ehelyett inkább készüljünk fel új válaszokkal egy olyan világra, amelyben a nukleáris szellem kiszabadult a palackból. (Kiemelések tőlem – M. G.)
A szerző alapos, a kérdésben számos további érvet és szempontot felsorakoztató és nem kevés hivatkozással ellátott cikke szabadon letölthető, és akiket érdekel a kérdés, azoknak ajánlom, hogy figyelmesen olvassák el.
[1] Vö. Henry Kissinger explains how to avoid world war three. America and China must learn to live together. They have less than ten years. The Economist, 2023. máj. 17.
[2] Rep. French Hill (R-Ark.): Combating China with economic deterrence. The Hill, 2023. máj. 17.
[3] Kevin Ryan: Why Putin will use nuclear weapons in Ukraine. russiamatters.org, 2023. máj. 17.
[4] A cikkben az amerikai katonai szakértő ezeket írja erről: „Januárban Putyin Valerij Geraszimov vezérkari főnököt nevezte ki az ukrajnai hadműveletek vezetőjévé. (Szergej Sojgu védelmi miniszter azt mondta, hogy a változás a háborús feladatok körének várható készélesedésével van összefüggésben.) A második világháború óta nem fordult még elő, hogy Oroszországban a vezérkar főnöke legyen egy hadművelet parancsnoka. Putyin Geraszimov két fő helyettesének is kinevezett két tábornokot, Oleg Szaljukovot az orosz szárazföldi erők parancsnokát és Szergej Szurovikint, az orosz légierő parancsnokát. Ez még aggasztóbb, hiszen az orosz katonai doktrína értelmében a vezérkari főnök, valamint a szárazföldi erők és a légierő parancsnoka az a három főtiszt, aki ellenőrzi valamennyi taktikai atomfegyver használatát a szárazföldi hadműveletekben. Putyin tehát arra a három főtisztre bízta a háború irányítását, akiknek a hatáskörébe tartozik a taktikai atomfegyverek használata – amikor ő kiadja a parancsot.”
A szerző Geonapló-bejegyzése 2023. május 18-án.