Ritkán van a Román Te­levízió magyar adása néző­inek olyan élményben ré­szük, mint október 3-án, vasárnap délben volt… Negyven percen keresztül peregtek szemünk előtt a képek. S közben hol Hän­del és Monteverdi zenéjé­nek gyönyörű futamai fes­tették alá a látványt, hol egy rendkívül változatos, eleven erejű hang beszélt, beszélt.

„Nagyon szeretem Dést… Olyan szűkszavú, olyan ko­moly, olyan filozofikus va­lami, egészen más, mint Nagybánya… Kedves, de egy kicsit színfukar világ. Mint amikor a delnő jól felöltözik.”

„Érdekes az ember. Ne­kem nagyon kevés képem van, amelyiken nincs em­beralak. Szem dolga a figu­rát vagy az embert meglát­ni.”

„A szépség mibennünk van. Csak ki-ki a maga mértéke szerint annyit tud kifejezni, vagy másnak is megmutatni, amennyire ké­pes.”

Igen. Bennünk van a szépség. Ettől kezdve mind­untalan ezt éreztem én is, amint Fischer István filmjét néztem… A bennünk élő szépséget vetítjük ki magunkból. Ezt a szépsé­get látja meg a szem az ódon dési utcákon.

A Fischer István szeme.

Az Incze János szeme.

Mert ők ketten beszél­tek ezen a filmen. A film­művész, aki Incze világá­nak a lelkületét kereste és vetítette elénk. S a fes­tő, aki a saját életének egy-egy epizódját, gondola­tait öntötte szavakba. És milyen furcsa! A festő, akiről az járja, hogy nem a szavak embere, hanem a színeké, ezúttal a szavak segítségével vallott önma­gáról. És a filmes képek­kel vallott a festőről. Sok­szor hosszú másodpercekre megállt a kamera. Rögzí­tett egy-egy mozdulatot, arcjátékot, mosolyt vagy keserű pillantást. Az is be szép volt, ahogy ráirányult – nem is egyszer – egy-egy utcarészletre, sajátos Incze János-i táj, épület részletére, és nem történt semmi. Csak áthaladtak a képen a jövő-menő embe­rek. Megállt egy anya, s lehajolt valamiért a kicsi gyermekéhez. Parasztasszony jött átalvetővel a hátán. És mégis: mintha megállt volna a világ… Akkor is, amikor a festő arcát láttuk perceken ke­resztül. És akkor is, ami­kor a képek egy-egy rész­lete vetítődött elénk. Összejátszott a beszéd a kép­pel, a festett látvány a valódival, a zene költésze­te a képi kifejezés költé­szetével.

Ők ketten való­színűleg nagyon jól meg­értették egymást. S így szü­lethetett meg ez a gyönyö­rű portréfilm, amelyhez hasonlót csak ritkán lát­hatunk a tévé képernyő­jén. Incze János arca, ké­peinek világa, s az a világ, amely a képek ihletőjévé vált, ezután már egységben fog élni a tévé nézőiben.

Olyan egységben, amelyet bajos lesz széttépni, kitö­rülni. Valamivel többet fo­gunk tudni arról, amit rö­viden csak úgy szoktak nevezni, művészi egyéni­ség. Egységbe bontakozott itt az ember és a környe­zete, a festői világ és a gondolkozásmód. Olyan filmet láttunk, amely fel­használta a képi láttatás minden lehetőségét. S me­lyen egyaránt sokat mon­dott el a filmművész – a maga eszközeivel, a film­kockákra rögzített képek­kel, s a művész, azzal, hogy beszélt, beszélt…

Talán a festmények is gyakrabban lehettek volna a film szereplői. Úgy ér­zem, azokat egy kicsit keveset láthattuk, bár az is igaz, hogy Incze képei szí­nek nélkül kevésbé hatá­sosak. S ha az ő festmé­nyeinek az aránytalanul kevés szerepeltetését már szóvátettem, hadd említ­sem meg azt is, hogy ezzel ellentétben Ziffer Sándor önarcképe talán a kelleté­nél is többet szerepelt…

De mindezek apróságok a film reális értékei mellett. „Santa e miracole e pitture” – mondotta Leonardo da Vincivel együtt In­cze János. És Fischer film­je újból meggyőzött erről. Ez az ő nagy érdeme.

Megjelent A Hét II. évfolyama 42. számában, 1971. október 15-én.