Oroszország Ukrajna elleni háborújában egyetlen dologról van szó: a földgáz és kőolaj Európába szállításáról – írta még a csütörtök hajnali orosz támadás kezdete előtt a Market Watch című – a Dow Joneshoz tartozó – portálon a Wall Street Journal egyik volt moszkvai tudósítója.
Putyin ugyan nacionalista indokokra hivatkozik, de a cél mindenekelőtt Moszkva energiaügyi érdekeinek védelme. Moszkvának a kisebb, meglehetősen elszegényedett szomszédos ország iránti érdeklődésére a valós magyarázat az, hogy Oroszország szállítja Európa energiahordozó-szükségletének, nevezetesen a földgáznak mintegy 40 százalékát. A szállításban főleg két korosodó vezetékrendszerre támaszkodik: az egyik Belaruszon, a másik Ukrajnán át halad. Moszkva Ukrajnának évi kétmilliárd dollár tranzitdíjat fizet. A kőolaj és a földgáz exportja az export-bevételek 60, és a költségvetési kiadások 40 százalékát teszik ki. Így az európai piachoz való hozzáférésben mutatkozó bármiféle zavar Oroszország gazdasági biztonságát fenyegeti.
Putyin harmadik elnöki periódusában az ország egyre inkább magába süllyedt, vége volt azoknak a törekvéseknek, hogy az orosz gazdaság beilleszkedjen a globális rendszerbe, és hogy bátorítsák a külföldi befektetéseket, Putyin kormánya pedig egyre inkább a múltba fordult, és egyre inkább elszigetelődött. Közben az ukránok látták a környező országokban az emelkedő életszínvonalat, és egyre kevésbé voltak elégedettek a saját elszegényedett helyzetükkel, valamint a korrupt politikai rendszerrel, És itt indultak be Putyin nacionalista impulzusai.
Putyin a Szovjetunió bukását „a múlt század legsúlyosabb geopolitikai tragédiájának” és hatalmas megaláztatásnak éli meg, ezért sem díjazza, hogy az egykori keleti tömb országai siettek csatlakozni az EU-hoz és a NATO-hoz. Beavatkozott 2008-ban Grúziában, amikor Tbiliszi 2008-ban célzott arra, hogy csatlakozna a NATO-hoz, és destabilizálja Ukrajnát, amikor az elkezdett szorosabb gazdasági kapcsolatokat kiépíteni Európával. Az ukránoknak és az oroszoknak közös a vallásuk és az etnikai összetételük, különböző, bár erősen hasonló nyelvet beszélnek, és akárcsak a többi volt szovjet köztársaságban, vannak olyan területek, ahol főleg orosz anyanyelvűek élnek. Miközben azonban az oroszok életminősége Putyin alatt az olajrubeleknek köszönhetően nőtt, az ukránok beleragadtak a szegénységbe és a rossz kormányzásba. Nem csoda, hogy ebből ki akarnak lábalni, és el akarnak szakadni a nagy, birodalmi szomszédtól. Ám Putyin és az oligarchái számára az ukrán önrendelkezés valójában nem jöhet számításba, hiszen ez annak a pénznek az áramlását kockáztatná, amely őket hatalmon tartja – írta a Market Watch volt tudósítója.
Forrás: HírKlikk | 2022. február 24.