Benkő Samu előszó helyett gloszszákkal vezeti be Sorsformáló érte­lem (Kriterion, 1971.) című, legújabb könyvét. Engedtessék meg e munka méltatójának, hogy a szerző újító kezdeményezésének mintegy archai­záló ellenpontjaként, sajátos invo­kációval indítson. Hajdan volt szer­zők a mű elején a múzsák támoga­tását kérték, e sorok írója viszont nem túl megbízható emlékezetét hívja segítségül, hogy időrendi összefüggéseiben elevenítse fel a ma­ga és olvasói számára Benkő tanulmánykötetének létrejöttét. (Ez a visszapillantás egyben tanulságos­nak ígérkezik mind az olvasás, mind az olvasó lélektanát illetően).

Régi igazság, hogy a könyveknek, írások­nak abban az értelemben is megvan a maguk sorsa, hogy különböző idő­pontokban, különböző szellemi elfoglaltságok ösztönzésére tanulmá­nyozva őket, rendszerint új és új vonatkozásaikra bukkanunk. Nos, Benkő Samu „művelődéstörténeti dolgozat”-ainak többségét olvastam, vagy szerkesztettem első megjelené­sük alkalmával. Most pedig, hogy kötetben összegyűjtve találkoztam velük, nemcsak még fel nem fede­zett értékeket találtam újraolvasásuk során, hanem egy koncepciózus tudományos vállalkozás egészének körvonalai bontakoztak ki előttem. Ez az élmény viszont egy, a memóriámból kihullott beszélgetést idéz fel. Talán a Bolyai János jubileu­mi-kötet szerkesztése közben (1952) mondotta el nekem Benkő Samu, hogy az elkövetkező években az er­délyi értelmiség történetével akar foglalkozni. E mozzanatot csak azért említem, hogy annak a több mint másfél évtizedes kutatómunkának a következetességét dicsérjem, amely­nek egymásba illeszkedő eredményei immár a nagy monográfia ígé­retét kínálják. A felismerés örömében-izgalmában aztán elővettem, el­olvastam Benkőnek a kötetben nem szereplő tanulmányait (egy-kettő va­lahogy elkerülte a figyelmem). Ezek szintén az erdélyi írástudók múltjával foglalkoznak, s így összességükben már nem csupán ígé­retet jelentenek, hanem bizonyossá­got képviselnek: szerzőjükben azt a céltudatos tudóst köszönthetjük, aki valóban értelmiségünk hivatott történésze.

A szakbírálat már megállapította, hogy Benkő nem az eseménytörténet vonalán mutatja be az erdélyi ma­gyar polgári értelmiség kialakulá­sát, hanem az eszmetörténet, az ideológiatörténet felől közeledik té­májához, hogy aztán a művelődéstörténet optikájában világítsa meg (Egyed Ákos: Egy csokor művelő­déstörténeti tanulmány. Igazság,1971. október 21.). Ez a betájolás le­hetővé teszi ugyanakkor számára, hogy a gazdaság, az oktatás, a ne­velés és a közigazgatás kölcsönha­tásában elemezze e réteg megjelené­sét, illetve tárja fel e folyamat meghatározottságát az előbbi té­nyezőktől. Benkő Samu sokoldalú témakezelése meggyőzően példázza, hogy a valóban alkotó módon alkalmazott marxista szemlélet és mód­szertan megóvja a kutatót a szakelfogultságtól, az egyoldalúságtól. A gazdasági-társadalmi determinán­sok elsődlegességének hangsúlyozá­sa nem torzul nála szociologizmussá, mint ahogy a különböző eszmei hatások és művelődésbeli következményeik nyomon követése sem vi­szi el őt a Geistesgeschichte irá­nyába.

Egyed Ákos szerint Benkő műhe­lyében a történész és a filozófus szerencsés találkozása ment végbe. Ez így is van. Engem viszont az ér­dekelt, milyen szerepet játszik eb­ben az együttesben a szociológia. Általánosítva: mivel járul hozzá a művelődéstörténet az értelmiség történetéhez, illetve szociológiájá­hoz? Ami az első kérdést illeti, két­ségtelen, hogy Benkőtől nem idegen a szociológiai látásmód (már mar­xista szemléleténél fogva sem). Je­len van minden tanulmányában és nyilván hangsúlyozottan érvényesül a műszaki-gazdasági értelmiség ki­alakulását elemzőekben. Ám, gondolom, nem itt kell keresnünk Ben­kő érdemét. Teljesítményének igazi jelentősége – szerintem – abban rejlik, hogy kutatásaival, jelesen pe­dig Sorsformáló értelem című köte­tében olyan tényeket, jelenségeket és korrelációkat tárt fel, amelyek a történelmi kibontakozás sajátossá­gainak közvetítésén át elvezetnek a szociológiai általánosításhoz. A mű­velődéstörténet tehát szükségszerűen nélkülözhetetlennek bizonyul ama tudományközi szintézis számára, amely az értelmiség, e kultúrate­remtő és kultúrahordozó réteg tár­sadalmi helyét és szerepét kívánja elméletileg tisztázni.
Konkrétan, Benkő Samu a XVIII-XIX. század első felében élt antifeudális, haladó nemzeti törekvéseket képviselő írás­tudók, az új termelőerők fejlődé­sét előmozdító erdélyi magyar szakemberek történetét vázolta fel. És tette ezt oly módon, hogy kimagasló személyiségeket elevenített meg (Bod Péter, Benkő József, Tessedik Sámuel, Bolyai Farkas, Köte­les Sámuel, Bölöni Farkas Sándor); intézményeket mutatott be (iskolá­kat, művelődési egyesületeket, közigazgatási szerveket, folyóiratokat, lapokat, kaszinókat, színházakat), műveket elemzett (Magyar Athenas, Utazás Észak-Amerikában), kiadat­lan munkákat publikált és értelme­zett (Kemény Zsigmond naplója, Bolyai János kéziratos hagyatéka), társadalmi törekvéseket, mozgalma­kat idézett fel (a marosvásárhelyi diákok művelődési törekvései, nyelvművelés, az erdélyi reformmozga­lom). Tanulmányai még így sem ölelik fel a teljesség igényével a kort és a jelenséget. Nem az idő­rend kötelmei szerint láttak nap­világot. Ennek azonban nincs je­lentősége. Benkő Samu maga is figyelmeztet arra, hogy tárgyválasz­tását a kutatás logikája szabta meg: a témák valahogy egymást szülték. E logikai-történeti ge­nezisükben pedig sikerült feltár­niuk a vizsgált kategória alapvető jellemvonásait, belső rétegződését (papok, tanítók, jogászok, műsza­kiak), társadalmi származását, sze­repét és máig érvényes hagyatéká­nak jelentését.

Szerzőnk eljárására jellemző, hogy lelkiismeretes, igen gyakran eredeti forráskutatás alapján –mintegy önkörében – vizsgálja a választott kor erdélyi értelmiségét. Ő maga így fogalmaz a 10. számú glosszájában: „… a szerző még csak azt tartja szükségesnek megvallani, hogy e könyv bizony a provincializ­mus jegyében született. Tudja, hogy ezzel nincs mit kérkedni, de azt is vallja, hogy szégyenkezni sem ér­demes miatta. A provinciával együttezt is vállalja…” (26.)

Hogyan értelmezzem ezt az önmeghatározást?

Az első benyomás polémiára ser­kent; arra ösztökél, hogy megvéd­jem a szerzőt önmagával szemben. De ha jól meggondolom, nem valószínű, hogy Benkő Samu leérté­kelő értelemben használná a pro­vincializmus fogalmát. Inkább haj­lok afelé, hogy ez az önjellemzés kutatási orientációját, témaválasz­tását szándékszik újra és nyomaté­kosan tudatosítani, s egyben vala­minő ars scientiae-t sugall. Tudo­mányos tevékenységének hitvallá­sát fogalmazza meg. Ez esetben vi­szont csak tisztelhetem döntését és a benne kifejezésre jutó erkölcsi magatartást. Benkő ugyan gimna­zista fiának nemzedékétől várja az egyetemesség és a vidék ellentmon­dásának feloldását, a bírálónak viszont kötelessége rámutatni, hogy e tendencia már a műben munkál, mégpedig eredményesen.

Tény, hogy Benkő nem időzik so­kat a polgári értelmiség általános képleténél. Nem hivatkozik azokra a kultúrbölcseleti, vagy szocioló­giai művekre, amelyek a nemzetkö­zi általánosítás síkján taglalják az illuminista írástudók kérdését. E tekintetben nekem is voltak hiány­érzeteim. Az effajta utalások elma­radását azonban több mozzanat kompenzálja.

Benkő jól ismeri a vizsgálódásai hátterét alkotó kort és társadalmat s így – közvetlen hivatkozások, idézetek nélkül – megfelelően ér­telmezi az erdélyi reformértelmi­ség megjelenését. Ő az általánost az egyesben, a konkrétban mutatja fel. A hangsúlyt arra helyezi, hogy a polgári társadalom európai fejlődé­sétől meghatározott jelenséget a maga itteni sajátos egyediségében ragadja meg, és így nyújt támpon­tokat az újabb általánosítás számá­ra. Kiaknáz ugyanakkor minden al­kalmat arra, hogy érintse az erdélyi írástudók tevékenységének nemzet­közi vonatkozásait, a provincia és az egyetemesség között szövődő kapcsolatokat.

Semmi sem áll távolabb művelő­déstörténészünktől, mint a szűk ho­rizontú bezárkózás a vizsgált jelen­ség határai közé. Benkő egyik fő erényét abban jelölhetnők meg, hogy hűséges a tények igazságához. Érdemei főként a történelmi ala­kulás hiteles felidézéséből származ­nak. A tények igazsága viszont azt bizonyítja, hogy az itteni magyar írástudók művelődésszervező, ismeretterjesztő erőfeszítései nem vá­laszthatók el az erdélyi románság és a szászok entellektüeljeinek ha­sonló mozgalmaitól. A történelmi folyamat objektív feltárása megkö­veteli, hogy a kutató rendszeresen éljen a párhuzamokkal, az össze­hasonlítás módszerével. A Sorsfor­máló értelem szerzője eleget tesz e követelményeknek.

Könyvén végigvonul az a követ­kezetes törekvés, hogy felvillantsa mindazokat a közös vonásokat, ame­lyek nem csupán hazai, hanem dél­kelet-európai viszonylatban is az elmaradottabb társadalom és egy megkésett nemzetfejlődés feltételei között színre lépő polgári értelmisé­get jellemzik. Így kap különös hangsúlyt a nyelvművelésben, az anyanyelvű művelődés megteremté­sében, a nemzeti kultúra megszerve­zésében betöltött szerepe. Találóan jegyzi meg Benkő, hogy éppen a burzsoázia gyengesége folytán a polgári követelések „túlságosan is a kultúrára, az értelmiség érdeklő­dési szférájára korlátozódnak” (22). Ami pedig e kialakuló értelmiség eszmevilágát illeti, Benkő könyve hitelesen példázza a nacionalizmus haladó jellegét a nemzetté válás folyamatában, a tömegek öntudat­ra ébresztésében, az anyanyelvű kul­túra intézményesítésében. Szerzőnk figyelmeztet azonban arra, hogy már ebben a szakaszban is meg­nyilvánultak a nacionalizmus nemzeti türelmetlenségben és nemzeti elkülönülésben jelentkező gyengesé­gei, azok a negatív jelenségek, ame­lyek később haladás- és emberel­lenes ideológiává torzítják.

E történelmi színeváltozás ismere­tében emeli ki Benkő a vizsgált kor kiemelkedő erdélyi magyar írástudóinak a románság iránt tisz­teletet, megbecsülést, testvériséget kifejező nyilatkozatait és magatar­tását. Ezért fordít nagy gondot ar­ra, hogy mindenütt, ahol alkalma van rá, tudatosítsa a rokonjellegű kezdeményezéseket. E szándék ve­zeti, amikor méltatja Gheorghe Șincai, Ion Molnar Piuariu és Grigore Obradovici népművelő munkásságát, amikor utal a Magyar Athenas ro­mán vonatkozásaira és arra a ked­vező visszhangra, amelyet Bod Pé­ter munkája – Timotei Cipariunak és Vincenţiu Babesnek köszönhe­tően – a román értelmiség körében kiváltott. Az együttélés legjobb ha­gyományai elevenednek meg a Sorsformáló értelem olvasói előtt. Megtudjuk, hogy Benkő József úgy foglalkozott Erdély múltjával, hogy mindig tekintettel volt népeinek évszázados sorsközösségére, Tessedik pedig felismerte a nemzeti gyűlöl­ködés haladásellenes következmé­nyeit, tiszteletben tartotta tanítvá­nyai jogát az anyanyelven való ta­nuláshoz és segítő szándékkal fordult a román jobbágyság felé.

Kötetének legsikerültebb, Bölöni Farkas Sándorról szóló esszéjében, Benkő Samu hősének ama érdemét értékeli, hogy felismerte a feudális s a nemzeti elnyomás kölcsönhatá­sát és – önkritikáig menően – ál­lást foglalt a nemzeti kizárólagos­ság tüneteivel szemben. Kemény Zsigmondnál szintén méltányolja, hogy – a goethei humanizmusból ihletődő szemléletének megfelelően – rámutatott az akkori ellenzéki mozgalomban rejlő nacionalista ve­szélyekre. Kemény, noha felismerte, hogy a nemzeti érdekek és az egye­temes haladás bizonyos körülmé­nyek között szembekerülhetnek egymással, noha nem akarta saját nem­zetét mások rovására felemelni, ar­ra már nem volt képes, hogy e konfliktusok elkerülésére alkalmas demokratikus nemzetiségpolitika el­veit kidolgozza. E kritikai megálla­pítás kapcsán Benkő leszögezi: „A történelem egyébként is azt bizo­nyítja, hogy Erdélyben, ahol a ki­zsákmányoltak többségükben román parasztok, a kizsákmányolók pedig magyar földesurak voltak, vala­mint a soknemzetiségű Magyaror­szágon a liberalizmus ideológiáján belül nem jött létre olyan nemzeti­ségpolitikai koncepció, amely egy táborba tömöríthette volna a polgá­ri demokratikus forradalomban ér­dekelt tömegeket” (Bevezető Ke­mény Zsigmond naplójához. 75-76.).

Ebben a szellemben hivatkozik arra a Bolyai Jánosra is, aki az ember­ség és magyarság példás harmóniá­ját képviselve, ugyancsak felfigyelt a nacionalizmusban megbúvó ve­szedelemre, amelyet összeegyeztet­hetetlennek tartott véleményével:„Senki inkább nem szereti, becsüli, pártolja a román nemzetet nálamnál, s mint embert éppen úgy sze­retem, mint a magyart…” (Bolyai János vallomásai, 173.)

Ily módon Benkő Samu könyve, illetve az erdélyi magyar értelmiség múltját feltáró munkássága nem csupán az együttélés, a testvériség legjobb szellemi hagyományait eme­li be mai köztudatunkba, hanem ed­dig még kellően nem hasznosított ösztönzéseket ad a délkelet-európai nacionalizmusok összehasonlító ta­nulmányozásához, bírálatához. Az irodalomtörténészek már megtették az első lépéseket az oly idő­szerű és oly üdvös társadalompoli­tikai konzekvenciákkal járó kelet­európai komparativisztika kidolgo­zása felé. Akik ismerik a román­ság és a szomszédos szláv népek társadalomfejlődésében megmutat­kozó hasonló, vagy közös sajátosságokat, tényleges jelentésében érté­kelhetik Benkő ama erőfeszítéseit, hogy tudatosítsa a haladó erdélyi értelmiség egészét jellemző maga­tartást: közelállását a néphez. Itt emelném ki, hogy ilyen irányú munkássága szervesen illeszkedik a román nemzeti mozgalomban élen­járó értelmiségiek tevékenységét kutató román szakemberekéhez (David Prodan, Victor Cheresteșiu, George Em. Marica és mások). Ezek az egybehangzó eredményeket fel­mutató búvárkodások pedig lehető­vé teszik az antifeudális társadalmi mozgalmakban és nemzetalakulás­ban vezető szerepet betöltött kelet­európai értelmiség típusának meg­rajzolását, ami viszont hézagpótló hozzájárulás az értelmiség általános szociológiájához.

Benkő Samu azonban nem csak közvetve kapcsolódik az értelmiség társadalmi helyével foglalkozó el­méleti munkához, ő maga is felele­tet keres a mind gyakrabban el­hangzó kérdésre: mi az értelmiség, kit tekinthetünk valóban értelmisé­ginek? Válasza, amelyet kutatásai­nak, elmélkedéseinek mintegy sum­májaként fogalmaz meg, frappánsan összecsendül a korszerű marxista gondolkodókéval: „Az embert értel­miségivé az alkotás vállalása teszi” (8). E vízióban az értelmiségi funk­ció már nem azonosul gépiesen va­lamely társadalmi csoport érdekei­nek kiszolgálásával; az értelmiségi lét sem az iskolázottság puszta fo­lyománya. Döntő mértékben magatartásról van ugyanis szó – és nem utolsósorban etikumról. Benkő Sa­mu munkái e tekintetben is konkludensek. Felmutatják annak a sa­játos értelmiségi elkötelezettségnek a modelljét, amelyet napjainkig ha­tó érvénnyel Bod Péter, Bethlen Miklós, Apáczai Csere János, Ben­kő József, Köteles Sámuel, Bolyai János és mások testesítettek meg. A „lemaradottság önkínzó tudatá­ból” erőt merítő tudósok és írók etikuma ez, a „hasznos tudomány­művelés”, a hamisíthatatlan alkotómagatartás, az emberi haladás je­gyében.

Megjelent A Hét II. évfolyama 49. számában, 1971. december 3-án.