Tizenkilencre húzott lapot Szergej Vlagyimirovics Szurovikin, az Ukrajnában harcoló orosz erők ősszel beiktatott új főparancsnoka a herszoni kivonulással. Joker a háborúban sincs, akárcsak a Blackjack-ben, marad a négy darab alsó, aminek kihúzatala az 52 lapos kártyajátékban is szinte egyenlő a csodával. A szíriai mészárosként elhíresült Szurovikin nyilván nem dönthetett az elnök jóváhagyása nélkül, márpedig ha Putyin is rábólintott erre a veszteségek minimalizálása tekintetében valóban ésszerű, de a 261 napja tartó háború legnagyobb presztízsveszteségének számító lépésre, akkor vagy ott van máris az alsó a kezükben, vagy nagyon-nagy bajban vannak. Utóbbi tűnik valószínűbbnek. Az orosz medve padlóra került, mégha nem is kapott egyelőre KO-t.
A háború eleje óta sokszor, sok szakértő hangoztatta, hogy Putyin is, akárcsak a medve, sarokba szorítva lehet a legveszélyesebb, szorult helyzetében akár stratégiai atomcsapáshoz is folyamodhat. Egyelőre azonban úgy tűnik, ettől nem kell tartani. Még a Kreml ura sem engedheti meg magának, hogy „saját” területére mérjen bármennyire is korlátozott nukleáris csapást. Szóvivője a kivonulás péntek hajnali befejezése után jelezte, Oroszország továbbra is a föderáció részének tekinti a kamurefendum nyomán annektált herszoni régiót is, annak ellenére, hogy csapatait kivonta onnan.
Hogy ott van-e az alsó Putyin és Szurokin tarsolyában az rövidesen kiderül. Ám aligha lesz ebből majd tavaszi nagy orosz ellenoffenzíva, hacsak Szurokin nem tud varázsolni. Herszonból a nagy hatótávolságú modern nyugati fegyverek birtokában az ukrán erők már nem csak a balpartra menekült orosz csapatokat, hanem a Krímet is veszélyeztethetik. Putyin hátrál, de nem fog kapitulálni, tartós háborúval számolhat a világ. De legalább – egyelőre – az atomcsapástól nem kell tartanunk.
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2022. november 12-én.