Orbán vállalásai az Európai Unió eljárása következtében vicc kategóriába tartoznak, de az EU döntéshozói komolyan veszik, ezért tovább pénzelik az Orbán rendszert. Tovább épül az önkényuralom hazánkban. Vegyük sorra ezeket a vállalásokat. 

Felsorolás a Szabad Európa cikke alapján:

A magyar kormány tizenhét vállalása

  • 1/ Az uniós források végrehajtásával kapcsolatos jogsértések és szabálytalanságok megelőzésének, feltárásának és kijavításának megerősítése az újonnan létrehozott Integritás Hatóság révén;
    (Az a hatóság, amelyet Orbán hoz létre e célból, már a személyi kiválasztásnál biztosíték, hogy ne köpjön Orbán levesébe, de tucatjával gyártsa hetenként a röhögséges többoldalas javaslatait, amin lehet majd csámcsogni itthon és Brüsszelben.)
  • 2/ a Korrupcióellenes Munkacsoport létrehozása;
    (A Magyar Közlönyben 2022. július 15., pénteken már meg is jelent erről a kormányrendelet. Eszerint a munkacsoport elnöke a Varga Judit igazságügyi miniszter által megbízott, az általa vezetett minisztériumban működő politikai felsővezető vagy szakmai felsővezető lesz. A munkacsoport tagja lesz az Alkotmányvédelmi Hivatal főigazgatója, az országos rendőrfőkapitány, a Nemzeti Védelmi Szolgálat főigazgatója és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vezetője, valamint a következő miniszterek által delegált emberek: az igazságügyi miniszter, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, a pénzügyminiszter, a belügyminiszter, a kabinetirodát vezető miniszter, a területfejlesztési miniszter. A kormány a munkacsoport tanácskozási és véleményezési joggal rendelkező állandó meghívott résztvevőjének felkéri az Állami Számvevőszék elnökét, a Gazdasági Versenyhivatal elnökét, a Közbeszerzési Hatóság elnökét, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága elnökét, az Országos Bírósági Hivatal elnökét és a legfőbb ügyészt. Évente egyszer összegyűlik és jelentést tesz. Ujjé!
    És ráadásul ott lehetnek hallgatóként a korrupcióellenes küzdelem témáját érintő tevékenységet folytató szervezetek képviselői is.
    Azután ez a kormányrendelet 1424/2022. (IX. 5.) Korm. határozattal érvényét vesztette. De! “A Kormány kötelezettséget vállal egy új Korrupcióellenes Munkacsoport 2022. december 1-jéig történő létrehozására olyan módon, hogy abban kormányzati és nem kormányzati szereplők létszám és szavazati jog tekintetében paritásos alapon vesznek részt,” Persze, hogy a “nem kormányzati szereplők” közt milyen arányban lesznek kormánypártiak már nem tisztázott. Simán elérhető itt is a kétharmados többség.)
  • 3/ a korrupcióellenes keret erősítése;
    (Magyarországon már most is hat olyan hatóság működik, ami felléphetne a korrupció ellen, de persze a kereteket tovább lehet erősíteni. Kit zavar?)
  • 4/ az uniós támogatás közérdekű vagyonkezelő alapítványok általi felhasználása átláthatóságának biztosítása;
    (Már most is olyan átláthatóságok vannak, hogy csak na! Azt, hogy milliárdos költéseknél éppen mely tételek vannak konkrétan kiírva, melyek csak egy összeg rejtett tételeként, vajon ki határozza meg?)
  • 5/ a közhatalom gyakorlásával vagy a közvagyon kezelésével kapcsolatos kiemelt bűncselekmények esetén alkalmazandó külön eljárás bevezetése;
    (Még egy törvényt kell meghozni. Nem lesz nehéz. Miért nem elég például a BTK-ban vagy ügyészségről szóló törvényben most is meglévő eljárás?)
  • 6/ az audit- és ellenőrzési mechanizmusok megerősítése az uniós támogatás megfelelő felhasználásának biztosítása érdekében;
    (A megerősítés természetesen még néhány rendelkezést és bürokratát jelent, nem többet.)
  • 7/ az uniós forrásokból finanszírozott egyajánlatos közbeszerzési eljárások arányának csökkentése;
    (Ezt könnyen lehet teljesíteni, egy ajánlat helyett két Orbán-stróman vagy Fidesz-brancsbeli lesz meghíva.)
  • 8/ a nemzeti költségvetésből finanszírozott egyajánlatos közbeszerzési eljárások arányának csökkentése;
    (Lásd az előző pontot.)
  • 9/ jelentéstételi eszköz kialakítása az egyetlen ajánlattal lezárt közbeszerzési eljárások ellenőrzésére és bejelentésére;
    (Nincs kockázat. Hiszen már az előző pontokban is láttuk, hogy könnyen teljesíthető, hogy ne legyen egyetlen ajánlattal lezárt közbeszerzési eljárás.)
  • 10/ az Elektronikus Közbeszerzési Rendszer fejlesztése az átláthatóság fokozásáért;
    (Lesz a programban még plusz három-négy menűpont, és?)
  • 11/ a közbeszerzések hatékonyságát és költséghatékonyságát értékelő teljesítménymérési keretrendszer kidolgozása;
    (Ezt a trükköt már ismerheti a jónép a közbeszerzéseknél is, ahol a megfelelő irányba történő értékelést szolgálja a rendszer. Az értékelést lehet eleve úgy megalkotni, hogy minden csillagos 5-ös legyen. 1425/2022. (IX. 5.) Korm. határozat.)
  • 12/ cselekvési terv elfogadása a közbeszerzési verseny szintjének fokozása érdekében;
    (A verseny szintje már eleve emelkedik, hiszen mint láttuk az előző pontokban az egyajánlatos közbeszerzésekből kevesebb lesz.)
  • 13/ a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak nyújtandó, a közbeszerzési gyakorlatokról szóló képzés;
    (Lesz néhány csókos, aki jó pénzért majd nagyon fog oktatni – lásd még az oktatást ellepő haszontalan közbeszerzések.)
  • 14/ támogatási rendszer kialakítása a mikro-, kis- és középvállalkozások közbeszerzésben való részvétele költségeinek megtérítésére;
    (Ez azért kell már nagyon, mert rég volt már a trafikmutyi. A kisebb kaliberű fideszes embereknek kell egy újabb kifizetési módszer. Költségeik lesznek – fideszes haverok számlákat produkálnak. Az állam meg kifizeti.)
  • 15/ az Arachne – a bizottság kockázatértékelési eszköze – alkalmazása;
    (Eddig is alkalmazásban állt a program, hírek nem jöttek arról, hogy bárkit lebuktatott volna.)
  • 16/ az OLAF-fal való együttműködés megerősítése;
    (Eddig is olyan szépen együttműködtek a magyar hatóságok. Hírek szóltak arról, hogy példaszerű Európában, hogy a magyar ügyészség mindig megválaszol mindent az OLAF-nak.)
  • 17/ jogszabály elfogadása a közkiadások fokozott átláthatóságának biztosítása érdekében.
    (És lesz még egy jogszabály. Mert eddig is csak annyi volt a baj, hogy kevés volt a jogszabály…)

Összességében kimondhatjuk, hogy ezek a vállalások egyetlen karcolatot sem ejtenek az Orbán hazánkat kifosztó rendszerén. De az Unió eleve olyan intézmény, amelyben valójában a politikusok, bürokraták és a nagytőkések/multinacionális cégek érdekei érvényesülnek. Erre szokták mondani, hogy demokráciadeficit van. Vagyis nincs valójában visszacsatolás a rendszerben a választópolgárok által. Az EU parlament megválasztásakor sincs semmi közös érdek az egyes országok polgárai között. A pártok is a saját otthoni meccseiket játszák ekkor. Rosszul mehet egyes országokban a polgároknak, kifoszthatják őket, becsaphatják, béklyóba zárhatják őket, de nincs menekvés. A más országokat képviselő EU-politikusok csak a látszat kedvéért foglalkoznak ennek az országnak az ügyeivel, valójában nem küzdenek a polgárok érdekeiért. Miért is tennék? Nem azért kapják a fizetésüket, hogy más országok problémáit megoldják. A bürokratáknak meg elég, hogy dolgozhatnak. Szerveznek, tolmácsolnak, fordítanak, jegyzőkönyveznek, mi mást tennének? A multinacionális cégeket meg csak az érdekli, hogy az üzletüket ne zavarja senki.

reagálások blog

Forrás: Újnépszabadság