A Gondolat kiadó gondozásában megjelent az Teológia és antropológia. Tanulmányok Vidrányi Katalin emlékére című tanulmánykötet, melynek társszerkesztői Bene László, a HUN-REN BTK Filozófiai Intézetének igazgatója, és Molnár Péter, az ELTE BTK Filozófia Intézetének tudományos főmunkatársa.
Az ERGO-sorozatban megjelent könyvben olvasható tanulmányok szerzői közt szerepel Intézetünk több kutatója is, név szerint Bene László és Schmal Dániel. Volt kutatóink közül pedig Borbély Gábor, Gábor György és Klima Gyula írásai kaptak helyet a fejezetek között.
A szerző Facebook-bejegyzése 2024. december 12-én.
A Filozófiai Intézet Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának bemutatójából
A fejezetek között találunk átfogó vallásfilozófiai gondolatmenetet és a teológiai episztemológia alakulását a Szókratész-tanítványoktól Szent Ágostonig bemutató áttekintést. A kötet fő súlypontját a keleti és nyugati egyházatyák munkáit részleteiben vizsgáló írások alkotják. Egy-egy tanulmány szól Órigenész, Novatianus, Nüsszai Gergely és az antiokhiai diofiziták – Nesztoriosz és Küroszi Theodórétosz – nézeteinek és gondolkodói magatartásának elemzéséről. A nyugati keresztény hagyomány kulcsfigurája, Augustinus munkásságának a kötet négy szerzője szentelt önálló írást. Két fejezet kevéssé ismert, de izgalmas középkori szerzők – Dominicus Gundisalvi és Richardus Rufus – gondolkodását és a hagyományban elfoglalt helyét vizsgálja. Egy írás Themisztiosz toleranciagondolatának reneszánsz recepcióját tárgyalja, egy másik pedig az ágostoni hagyomány szerepét a szabad akarat körüli kora újkori vitákban. A kötetet záró tanulmány Vidrányi Katalin Kant-olvasatának és vallásfilozófiai-teológiai kérdésfeltevéseinek összefüggését értelmezi.