Volt egy távoli rokonom, Tibornak hívták. A háború után kivándorolt az USA-ba, ahol szorgos munkával komoly karriert épített fel, s felettébb jó anyagi körülmények között élte az életét: pompás lakás New York Cityben, ház Floridában, rendszeres utazás a világ minden pontján stb. Tibor a hetvenes évektől minden évben egyszer hazaugrott (ő mondta így). A Gellértben lakott, később az InterContinentalban. Minden hazaugráskor, a Kádár-éra kellős közepén, arról biztosított bennünket, hogy Magyarország egy Kánaán.

Donald Trump Jr., az USA elnökének legidősebb fia a minap Magyarországot nem Kánaánnak, hanem mennyországnak nevezte, ám az eltérő terminológiát tudjuk be Tibor és Trump fia közötti vallási-civilizatorikus különbségnek.

Mindenesetre – s immár elköszönve Tibortól – elgondolkodtató, hogy álszent, cinikus, a politikai fundamentalizmushoz közel álló politikusok, akiknek sok közük, ismeretük és elkötelezettségük nincs a vallások iránt, milyen előszeretettel és mennyire röhejesen dilettáns módon operálnak transzcendens kifejezésekkel, biblikus példázatokkal, politikai érdekeik szerint manipulálva és instrumentalizálva a vallást és a hit érzületét.

Tegnap Ferenc pápa apropóján beszélt Orbán arról, hogy a pápa „Szent Péter földi helytartója”, most Trump fia, nyilvánvalóan mély és komoly tapasztalatokat szerezve, beutazva az egész országot, s sok-sok emberrel elbeszélgetve, nevezi mennyországnak Magyarországot. Remélhetően azt is hozzátette, hogy az égi mennyország földi helytartója az önmagával egylényegű (ὁμοούσιος – homoousziosz) Orbán Viktor.

Csakhogy Trump fiának akár igaza is lehet, Magyarország tényleg mennyország.

Ám mindenekelőtt figyelmeztessük ezt a nagyon okos gyermeket arra, amit Nietzsche metsző gúnnyal hangsúlyozott: a mennyország nem valóság, csupán vágyképe a gyengéknek. A keresztény mennyország egy álom: egy világi boldogtalanság ösztönös vágyódása egy másik élet után, ahol megszűnik minden szenvedés. Mert hát a föld szenvedéssel teli. Csak nem Magyarországra gondolt Nietzsche?

De tegyünk csak egy kis áttekintést! William Blake A Menny és a Pokol házasságáról ír, ami máris árnyalja az ifjú Trump mennyország-képét, hisz ebben a magyar mennyországban ennélfogva jelen van a pokol maga. De ugyancsak Blake írja egyik versében, hogy „földi nyomorból épül a mennyország”, amelynek nagyrealizmusát mi, magyarok csak alátámasztani tudjuk. S szintén Blake az, aki azt írja Prófécia c. versében, hogy „a menny szörnyű forgó kör és koronás tirannus az Isten.” A magyarországi mennyország tirannusáról hosszan tudnánk mesélni, akit hol saját maga, azaz Orbán Viktor, hol rajongótábora már-már az Istennel azonosít.

Mark Twain szerint (The Mysterious Stranger) a mennyország groteszkül unalmas hely, az emberi létezés értelme azon kívül keresendő. Magyarország mennyország: hát így.

Borges az egyik novellájában arról beszél, hogy a mennyország nem boldogságot, hanem bénító iszonyatot hoz. Magyarország mennyország: meg hát így.

Baudelaire-nél a mennyország a pokol szívében található, Ciorannál a mennyország maga az unalom és nemlét, Simone Weilnél a vágyak eltörlése, ez tehát mind-mind Magyarország.

És persze a keresztény teológiáról se feledkezzünk meg: Pszeudo-Dionüsziosznál a mennyország egy égető és elrejtő sötétség. A középkori misztikus, Eckhart mester szerint a teljes vágytalanság és üresség világa. Szent Bernát vágyak nélküli, statikus létnek tartotta. A XVI. századi spanyol Keresztes Szent Jánosnál az isteni fényt megelőzi a mélységes sötétség, amely az ember értelmét és akaratát is beborítja. Ez tehát mind-mind Magyarország.

Így igaz!

Szóval Donald Trump Jr. rövid magyarországi tartózkodása ellenére éles szemmel és biztos elmével látta át és ismerte föl a magyar mennyország egészét.

Magyarország mint mennyország. Ne becsüljük alá: e kissé sommásnak tűnő megjegyzés mögött – a Trump családra jellemző példaadó, roppant szerénységgel – egy opus magnum, egy szociográfiai mestermű búvik meg.

A szerző Facebook-bejegyzése 2025. április 26-án.