Egyetlen szempontból volt számomra érdekes Hont Andrásnak Orbán Viktorral készített, agyonmanipulált propagandacsacsogása, ez pedig nem más, mint a világ tényleges és fokozatos elbutulásának, helyesebben rapid elhülyülésének újabb jele. Ott ül egymással szemben két ember, az egyik, a miniszterelnök mond egy égbekiáltó baromságot, amiből visszainteget az öntelt, büszke, de semmiféle önreflexivitásra nem képes kulturálatlanság és műveletlenség, ám a másik, a propagandaanyagot fabrikáló személy mindezt szó nélkül hagyja, s kivételesen nem gyávaságból, hanem azért, mert ő is pont ugyanolyan kulturálatlan, mint a riportalanya, s hozzá hasonlóan nincs tisztában semmivel, nem is kérdez hát vissza a rettentő baromságra.
Orbán Viktor, aki valamiféle kettősségként kívánta leírni Orbán Balázs politikai szerepét, a politikai igazgatóját kentaurnak nevezte. A kentaur annyiban – de csak annyiban! – kettős természetű, mixantróp lény, ember-állat keverék, amennyiben teste fölül férfi, alul ló, ami kétségtelenül pikáns nóvum Orbán Balázs eddig nem ismert képességéről és nagy természetéről, de amely nagy nyilvánosság előtti bejelentés nem biztos, hogy tekintettel van a gyermekek megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez való jogára, ha már akad Pride-törvényünk.
Amúgy ez az információ a miniszterelnök… hát, hogy is mondjam, szájából azért is lényeges, mert – úgy látszik – a pénisz mérete immár politikai súlyának és méretének megfelelő szerephez jut a hazai politikai közéletben és a jövő évi választásokon. Hamarosan megalakul majd a Kék bálna-párt (2,5-3 méter a vonatkozó méret), koalícióra kész az Elefánt-párt (1,5 m) és a Bika-párt (közel 1 m), de a kis pártocskák közül akár királycsináló lehet és a mérleg nyelvét képezheti a Barnapókszúnyog-párt, ahol a méret roppant kicsi ugyan, de a testhosszhoz képest, amelynek 1,5-2-szerese, arányosan hatalmas.
De vissza a kentaurokhoz! A kentaur amúgy testiségétől eltekintve semmiféle más tekintetben nem kettős lény, épp ellenkezőleg: tulajdonságait tekintve abszolút egynemű, a sötét és gonosz oldal képviselője és megtestesítője. Mindössze egy akadt közöttük, aki eltért a többiektől, a mitológiai Kheirón, aki viszont már származását tekintve sem azonos a kentaurtársakkal. Kheirón ugyanis a saját apját, Uranoszt sarlóval férfiatlanító Kronosznak egy eltitkolt házasságtöréséből származó gyereke.
Ha a miniszterelnök erre gondolt, különös információs „túladagolásnak” kell tekintenünk, igaz, ez a kentaur legalább okos volt, bölcs volt, s még Aszklépioszt is ő tanította meg a gyógyításra. Vagyis, ha a miniszterelnök azt kívánta elárulni, hogy Orbán Balázs a közeljövőben megtanítja az egészségügyre Takács Péter államtitkárt, akkor kétségtelenül bíztató a kentauros metafora. Viszont Kheirón borzalmas kínok között halt meg: Héraklész kígyóméreggel átitatott nyílvesszeje végzett vele, s ő inkább LEMONDOTT isteni halhatatlanságáról, hogy végre megszabadulhasson a pokoli kínoktól. Ebben a kontextusban tehát a LEMONDÁS finoman kódolt motívumára hívnám fel a politikai elemzők figyelmét.
Ám ha a miniszterelnök nem konkrétan Kheirónra gondolt, s nem a fent említett, kétségtelenül irigylésre méltó testi devianciára, hanem általában a kentaurokra, akkor semmi ontológiai hibriditás, semmi keverékfajúság: ugyanis a kentauroknál kevés gonoszabb lényről tudunk. Igazi szörnyetegek, akik a görög mitológia egyik legsötétebb alakjának, Ixiónnak és a felhővé változtatott Hérának a szentségtelen aktusából világot látott Kentaurosz kancákkal való házaséletéből született természetellenes, istenellenes ösztönlények.
Lehet, hogy itt kellene keresni a miniszterelnök hasonlatának értelmét? A civilizáció és a vad barbárság határmezsgyéjén élő lényekre asszociálhatott, midőn Orbán Balázs jutott az eszébe? Mert az összes ókori forrás szerint (vesd össze pl. Ovidius Átváltozások, XII.) vérben tobzódó, kegyetlen, gonosz, gyilkos lények, kontrolvesztett, brutális gyilkológépek, akik folytonosan lerészegednek, nőket erőszakolnak meg, s amúgy a civilizáción kívül élnek, Thesszália vad hegyei között, vadállatok és más hibrid lények társaságában, s minden tettüket a vérontás, az átok és a bosszú határozza meg. Ha így kell értenünk Orbán Viktor hasonlatát, akkor Orbán Balázs legjobb és legkifejezőbb portréi Athénban, az Akropolisz Múzeumban, illetve a British Museumban láthatók, ahol az építészeti elemek (metopék) híven mutatják be a görög kultúra és rend összecsapását a kentaurok megjelenítette vadállatias ösztönökkel és barbár káosszal.
És nem véletlen, hogy a dantei Pokolban (XII. ének) az erőszakra és kegyetlenségre hajlamos, mások vérét ontó kentaurok őrzik az ugyancsak vérben fürdő bűnösöket, a megannyi kegyetlen gyilkost.
Tehát a kentaurok a vadságot és a barbárságot jelentették, a civilizáción kívüliséget, a „határon túliságot”, s ekképpen ábrázolták őket a művészettörténet hagyományában.
Szóval én Hont András helyében (persze milyen jó nekem, hogy semmilyen tekintetben sem vagyok a helyében) csak megkérdeztem volna, hogy a fent felsoroltak alapján mégis, drága, jó miniszterelnököm, milyen szempontból tetszik Orbán Balázst, a saját politikai igazgatóját a kentaur nevű hibrid lénnyel egylényegűnek tekinteni?
Mert mint a fentiekből kiderült: választék akad bőven.
A szerző Fecebook-bejegyzése 2025. április 18-án.