„Egy szép napon a tudomány – akár valamely baktériumtenyészet – bele fog fulladni saját anyagcsere-termékeibe” – írta 1959-ben az információ válságára utalva Scheele német informatikus. Kijelentése találóan jellemzi a helyzetet, amelyet az úgynevezett információrobbanás idézett elő.
Miről is van szó?
Röviden: a napról napra növekvő tudományos és műszaki információáradatban lehetetlenné vált a tájékozódás. A kutatók nem tudnak lépést tartani szakterületük legújabb eredményeivel, s ez a fejlődés lassulásához, stagnálásához, sőt hosszabb távon az emberi civilizáció hanyatlásához vezethet.
Hogyan jutottunk idáig?
Az elmúlt évtizedekben a tudomány „nagyiparrá” válásával az emberiség által felhalmozott ismeretanyag szédítő iramban kezdett gyarapodni.
Az új ismeretek, a tudományos műszaki információk a legkülönbözőbb formában öltenek testet. Egy részük a hagyományos kiadványokban, könyvekben, folyóiratokban jelenik meg. A világon naponta ezernél több szakkönyvet adnak ki, s a körülbelül harmincezer szakfolyóirat évente legalább kétmillió cikket közöl. Mellettük egyre nagyobb jelentőségre tesznek szert a különböző újabb típusú közölt – és nem közölt! – dokumentumok: kutatási jelentések, kongresszusok, konferenciák anyagai. Elég, ha csak a nyilvántartott 4252 nemzetközi szervezet üléseinek, konferenciáinak jegyzőkönyveire, vitaanyagaira, jelentéseire gondolunk. „A szakmai információk – a vadvizekhez hasonlóan – egyre rejtettebbb és áttekinthetetlenebb forrásokból buzognak elő” – írja Balázs Sándor, a Nemzetközi Dokumentációs Szövetség (FID) hágai főtitkárságának osztályvezetője.
A válság legfontosabb oka tehát az információk – mondhatnék: parttalan – áradása. Elég egyetlen adat: minden nap ötszázzal több folyóiratcikk jelenik meg, mint egy évvel korábban.
A helyzetet csak súlyosbítja, hogy a dokumentumáradat nem „vág egybe” az információáradattal. A dokumentumok sokszor nem tartalmaznak új információkat. Ugyanaz az információ többször is felbukkan más-más kiadványokban. A tartalmilag valóban új információk kiválasztása egyre nehezebb. Bernal már 1939-ben úgy vélte, hogy a tudományos közlemények harmada nem érdemli meg a publikálást. Nem valószínű, hogy azóta ez az arány javult volna.
Az információ válságának okai között fontos szerepet játszik a nyelv. 1909-ben a kémiai szakirodalom legjelentősebb referálólapjában, a Chemical Abstracts-ban ismertetett munkák 92 százaléka három világnyelven (angolul, németül és franciául) íródott. Az 1966-ban ismertetett publikációk 54 különböző nyelven jelentek meg. S a jó tudományos-műszaki fordító világszerte „hiánycikk”, különösen ha olyan kevéssé ismert, nehéz nyelvekről van szó. mint például a japán, a cseh, a kínai vagy a magyar. A nyelvi nehézségeket fokozza az ábécék sokfélesége is.
Ugyancsak súlyos problémákat vet fel a különböző szaknyelvek kialakulása. A tudósok ma már nem értik egymás nyelvét. (És itt most nem a „két kultúra” ellentétére gondolunk). Egy német kémiaprofesszor, akit felkértek, hogy más területeken dolgozó kollégái előtt tartson előadást, azzal indokolta a visszautasítást, hogy a kémia nyelvét csak a kémikusok értik. Hogyan tájékozódjék a kutató tudománya határterületein, ha nem érti a „szomszéd tudományok” nyelvét? Helmuth Arntz professzor egyik cikkében az információ válságát a következő példával illusztrálja: „A rákkutatás területén ez idő szerint mintegy húszezer tudományos munka jelenik meg évente a világon, vagyis naponta hatvan, a munkaszüneti napokat is beszámítva. Ahhoz, hogy ezt az anyagot valamely kutató el tudja olvasni, fel tudja dolgozni, összefüggéseit meg tudja érteni, napi húsz órát kellene olvasnia. A napi hatvan cikk azonban ötvennégy nyelven jelenik meg.” Az információ válsága – amelynek a fentiekben csak néhány okát ismertettük – voltaképpen akkor kezdődött, amikor lehetetlenné vált a tudósok között a közvetlen információcsere. Ameddig egy-egy szakterületen név szerint ismerték egymást a kutatók, a közvetlen kommunikációnak nem volt akadálya. A kutatók számának növekedésével, a kutatómunka ipari méretűvé és szervezetűvé válásával a név helyébe a címszó lépett, s a kommunikáció akadozni kezdett. Ebben a fejlődési szakaszban a kutatómunka hatékonyságának elengedhetetlen feltételévé vált a tudományos kommunikációs folyamat önállósulása.
Új tevékenység alakult ki: a tudományos-műszaki tájékoztatás (dokumentáció). A dokumentalista, e tevékenység művelője, az összekötő szerepét tölti be az információ létrehozója és felhasználója között. Feladata: felkutatni, összegyűjteni, feldolgozni, tárolni és „fogyasztható állapotban” a kutató rendelkezésére bocsátani a munkájához szükséges információkat. A dokumentalista munkájának gyümölcsei a másodlagos dokumentumok: referátumok, bibliográfiák, tömörítvények, szintézisek, amelyek megkönnyítik a kutató tájékozódását, s részben felmentik az eredeti közlemények tanulmányozása alól.
A fejlődés következményeként az információközvetítés is intézmenyesült, különböző dokumentációs intézetek, központok alakultak, s mondhatni ipari méretekben termelik a másodlagos dokumentumokat. A kutatónak most már nemcsak a primer, hanem a szekundér dokumentumok áradásával is meg kell küzdenie. Holott a szekundér termék épp azért jött létre, hogy tehermentesítsen. S a kellő együttműködés hiányában az „információs térképen” nagyon sok az átfedés és a fehér folt. Sok folyóiratot például több szekundér kiadványban feldolgoznak, másokat meg sehol.
A helyzet tehát első pillantásra mintha reménytelen volna. Ismét Arntz professzort idézve: „Az emberi fajra mondjuk, hogy homo sapiens, de vajon értelmesek vagyunk-e még? Mindazokhoz az ismeretekhez, tapasztalatokhoz mérten, amelyek Földünkön feltalálhatók, amelyekről azonban nincs tudomásunk, nem váltunk-e „tudatlan emberekké”?
Kétségbeesésre mégsincs okunk.
A dokumentáció terén az utóbbi években jelentkező tendenciák azt jelzik, hogy található a válságból kiút. A fejlődés kétirányú. Az új technológiák alkalmazása lehetővé teszi az információk feldolgozásának, tárolásának, visszakeresésének és a felhasználó rendelkezésére bocsátásának „forradalmasítását”, az új szervezési módszerek, szervezeti formák bevezetése pedig biztosíthatja a technikai lehetőségek optimális kihasználását.
A technikai fejlődést legjobban a nagy teljesítmenyű számítógépek alkalmazása példázza. A komputerek memóriaegységükben milliós nagyságrendű információmennyiséget tárolhatnak, s ebből a roppant tömegből nagyon rövid idő alatt kiválogathatják a feltett kérdésre válaszoló úgynevezett releváns információkat. Emellett az embernél jóval gyorsabban és pontosabban végzik el a rutinmunkát, például indexek, címjegyzékek összeállítását. Már ma is van rá példa – s a jövőben egyre gyakoribbá válik –, hogy vezető szakemberek vagy kutatócsoportok íróasztaluk mellől tesznek fel kérdéseket a központi számítógép információtárának, s az azonnnal érkező információkat másolatban rögzítik. Növekvő jelentőségűek a számítógéppel végzett nyersfordítások.
Az audiovizuális eszközök, információhordozók bevezetése szintén új lehetőségeket nyit meg a tudományos-műszaki tájékoztatás előtt. Értekezletek, konferenciák anyagát egyre gyakrabban adják közre magnószalagon. Arra is van már példa, hogy a beszédhang eltorzulása nélkül felgyorsítják, „tömörítik” az anyagot. Az osztrák orvosok dokumentációs központja az egyes szakterületek legújabb eredmenyeit periodikusan megfelelő „magnószalagújságokban” adja közre.
A tomszki Rádióelektronikai Intézetben nemrég fejezték be egy elektronikus informátor kivitelezését, amely 700 dokumentumot képes elolvasni, összehasonlítani és szelektálni. A gép a dokumentumokból szerzett információkat helyben bocsátja ki, igen kis időbefektetéssel.
A dokumentumok tárolásának problémáit oldják meg a mikro-, sőt legújabban az ultramikrofilm lapok. A 10×15 cm nagyságú lapon százötvenszeres kicsinyítésben háromezer nyomtatott oldal képe rögzíthető.
A technikai fejlődés magában még nem elegendő a válság leküzdésére. Alapvető szervezési-szervezeti reformokra is szükség van. Ezen a téren főleg két irányzat érvényesül.
A szocialista országok eredményei nyilvánvalóvá tették, hogy az információs káoszban csak az állami irányítás és koordinálás teremthet rendet. Emellett egyre több nyugati országban dolgoznak ki átfogó, részletes tervet a tájékoztatásügy rendezésére. (Az Egyesült Államokban a SATCOM – Comitee on Scientific and Technical Communication-terv, Angliában a Dainton-jelentés stb.) Ezek központi szervek létrehozását irányozzák elő, amelyek feladata: országos dokumentációs terv kidolgozása, hálózatszervezés, koordináció stb.
Az országos terveknél is nagyobb jelentőségűek azonban azok a törekvések, kezdeményezések, amelyek a tudományos kommunikáció nemzetközi összehangolását célozzák. Ezen a téren is születtek már biztató eredmények. Létrejöttek regionális koordináló szervek (a KGST keretében 1969-ben alakult dokumentációs központ, a skandináv államok koordináló szerve), a legnagyobb szakmai dokumentációs szolgáltatások pedig fokozatosan nemzetközivé válnak (például a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség által létrehozott INIS – International Nuclear Informátion System).
A legnagyobb jelentőségű kezdeményezés az UNESCO és ICSU (International Council of Scientific Unions – Tudományos Szervezetek Nemzetközi Tanácsa) közös szervezésében megindított UNISIST program, amely az egész világot átfogó információs rendszer létrehozását irányozza elő. A két szervezet 1966-ban bizottságot létesített a kérdés tanulmányozására. Tavaly előterjesztett jelentésében a bizottság olyan rugalmás hálózat kialakítását javasolta, amely a nemzeti információs hálózatok önkéntes együttműködése alapján biztosítja a tudományos-műszaki információk minél teljesebb cseréjét. Első lépésként ez év októberében kormányközi konferencián vitatják meg a jelentést, és kidolgozzák a nemzetközi információs rendszer kiépítésének részletes programját.
A tudományos-műszaki tájékoztatás kérdései természetesen nincsenek még megoldva. Sok még az ellentmondás, a bizonytalanság, a rendezetlen probléma. De biztató jelek mutatják: a homo sapiens nem várja ölbetett kézzel, hogy a „fehér papír áradata ugyanúgy elöntse a világot, mint annak idején a fekete láva Pompeji lakóit.”
Megjelent A Hét II. évfolyama 30. számában 1971. július 23-án.