Nézelődő
Orbán Viktor, Donald Trump és Recep Tayyip Erdogan is hozzájárult a demokrácia hanyatlásához – állítja a Politico egy új jelentésre hivatkozva. A múlt héten közzétett jelentés szerint „a világban jelen lévő önkényuralmi hullámok miatt 2023-ban megremegett a nemzetközi demokrácia globális alapköve”. A tanulmány szerint a jelenlegi és korábbi vezetők keményvonalas uralma is hozzájárult az utóbbi néhány évben megfigyelt visszaeséshez – közölte a Demokrácia és Választási Segítségnyújtás Nemzetközi Intézete, az IDEA. Magyarországon, Lengyelországban, Törökországban, Szlovákiában, Izraelben és az Egyesült Államokban, hogy csak a legkirívóbb példákat említsük, a demokratikus normák erózióját idézték elő a vezetők – írták.
A demokrácia állapotáról szóló beszámolókat 1975 óta tartják nyilván, az IDEA jelentése 173 országra alapozza elemzését, és tizenhét mérőszámot vesz figyelembe, amelyek a polgári szabadságjogoktól a bírói függetlenségen át a hiteles választásokig, a jogállamiságig terjednek a legfrissebb, 2022-es adatok alapján.
Ezma Shah, az IDEA egyik vezetője azt jelentette, hogy soha nem látott visszaesést tapasztaltak. Magyarország és Lengyelország figyelemre méltó példái annak, hogyan lehet az antidemokratikus befolyást kiterjeszteni az Európai Unió tagállamaira. Shah kiemeli, hogy Orbán Viktor meggyengítette az ország jól működő intézményeit. Lengyelországról megjegyzi, hogy pozitív pályára állhat, mert politikai irányváltásra készül a Jog és Igazságosság Párt veresége után. A többi közép-kelet-európai ország – például Bulgária, Csehország, Koszovó, Lettország, Litvánia, Észak-Macedónia, Románia és Szlovákia – viszont Európa demokratikus növekedésének központjává válhat. Ezma Shah azt is elmondta, hogy megpróbálták a demokrácia tekintetében hanyatló országokat újra összhangba hozni az uniós normákkal, de az előrehaladás lassú.
Az egyetlen jó hír, hogy nekünk legalább van kitől elszakadni, amúgy minden jel szerint harminc éve képtelenek vagyunk megszabadulni Fukuyama és „szellemi” ikertestvére, Huntington szellemétől, pedig akad bőven, aki óva int az efféle marhaságoktól. De hát mégis! A történelmi drukk csak arra vezet bennünket, hogy a demokráciának szurkoljunk. Mintha ez valami meccs volna, mintha a történelemnek volna előre megírt forgatókönyve. De, ha volna is: miért venné komolyabban A Történelem a Demokrata szándékát, mint az Autokrata akaratát? Eggyel több érv, hogy kellő tanulmányozás után toljuk félre a két vitatkozó óriást, mi pedig térjünk meg a realitásokhoz.
Ez a realitás pedig azt mutatja, hogy az európai (szélső)jobboldalnak minden korábbinál nagyobb esélye van, hogy jövőre demokratikus úton hatalomra kerüljön Európában. Az már más kérdés, hogy mit kezdene az ölébe hullott a hatalommal… A trendek és az erős tömegóhajok legalábbis egy jobboldali fordulatot ígérnek.
Nem, most sincs előre megírva semmi. Csak a tömegtársadalmak és a tömegmédia tanulságai és a demokrácia vele született lustasága, amellyel a vesztébe rohan.
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2023. november 9-én.