Nézelődő

Ahhoz mérten, hogy az emberiség időtlen idők óta birkózik a maják és Nostradamus szellemével, cseppet sem jutottunk közelebb a jövő kitapintásához. Mindenféle guruk megjósolnak mindent, meg annak az ellenkezőjét is, de semmivel nem tudunk közelebb férkőzni a lényeghez. Még a tendenciákat is csak korlátozottan tudjuk felmérni, bár mindig akad valami zseni, aki biztosan látja a jövőt.

Itt van mindjárt az ExxonMobil, amely a Financial Times szerint 2027-re tervezi a lítiumtermelés megkezdését, hogy kielégítse az akkumulátorok fontos komponense iránti várhatóan növekvő keresletet. A cég, az egyik legnagyobb nyugati olajtermelő, jelentős stratégiai váltást hajt végre a és a tervek szerint 2027-ben kezdi meg lítiumkitermelést. A vállalat kihasználja fúrási és feldolgozási szakértelmét, hogy az akkumulátor-fémipar egyik kulcsszereplőjévé váljon.

A megújuló energiaforrásokra való áttérés az akkumulátorok, például a lítium iránti kereslet ugrásszerű növekedéséhez vezetett. A Nemzetközi Energiaügynökség előrejelzése szerint 2020 és 2040 között több mint 40-szeresére nőhet a fogyasztás az elektromos járművekben és energiatárolókban használt lítium-ion akkumulátorok gyors terjedése miatt. Mindez persze óriási kockázatokkal jár, az ExxonMobil nem is hozta nyilvánosságra Mobil Lithiumnak nevezett új beruházásának pontos összegét, de milliárdos tételről van szó.

Az ExxonMobil egyébként az olajipari termelők közül az első, amelyik belép a lítiumtermelésbe. Más vállalatok, például a Koch Industries, az Occidental Petroleum és a norvég Equinor is hasonló lépéseket fontolgatnak. Az európai versenytársak, a BP és a Shell a szél- és napenergia-üzletágak felé fordulnak, de az ExxonMobil és a Chevron tartózkodik a megújuló energiaforrásokba történő befektetésektől, „nincsenek ugyanis a szükséges tudás birtokában”. Az ExxonMobil célja, hogy 2027-re megkezdje a kereskedelmi termelést, és 2030-ra a termelés felfuttatásával évente egymillió elektromos járműhöz elegendő lítiumot biztosítson. A cég a jövőbe lát. Vagy nem, és törli magát a térképről.

Nem biztos, hogy a technológia átveszi az emberek munkáját, de lehetővé teheti a háromnapos munkahetet – csavart egyet a futurológián Bill Gates, a Microsoft milliárdos megalapítója.

Arra a kérdésre, fenyegeti-e veszély az állásokat a mesterséges intelligencia miatt azt mondta: a mesterséges intelligencia (AI) segítségével eljön az idő, amikor az embereknek nem kell annyit dolgozniuk. Ha a társadalom eljut arra a szintre, hogy már csak három napot kell dolgozni egy héten, az valószínűleg mindenkinek kibírható – mondta a milliárdos. Az sem elképzelhetetlen, hogy a jövőben gépek fogják előállítani az ételeket. Óvatlan szavak, ha csak a több milliárd éhező emberre gondolunk.

De, legyen. Hanem, mit kezdjünk a három napos vagy még rövidebb munkahéttel? Az óriásira dagadt szabadidővel… De ez a legkevesebb. Ez a gondolatsor ugyanis a kapitalizmus teljes mai formáját fenekestől felforgatná. Az általunk úgy-ahogy megismert világgal együtt. Nincs mit sajnálni a régin, az is elég szörnyű volt. Ha elég okosak leszünk, amit erősen kétlek, úgy ezt másként kezdjük berendezni.

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2023. december 14-én.