Nézelődő

Mintha nem volna enélkül is mérhetetlen kupleráj a Földön és mellette. Mintha nem kellene takarítani az égboltot e nélkül is. Mintha már évtizedek teltek volna el a Covid óta, hogy itt szenvedtünk a nyomasztó bezártság miatt, mintha hirtelen elfelejtettük volna a szabadság tikkasztó kényszerét.

Kínai kutatók még 2023 májusában gyűjtötték be azt a mintát, ami a kínai űrállomás fedélzetéről származik. Mintha nem tudnánk gátat szabni az emberi kíváncsiságnak, mintha nem gondolhatnánk, hogy a szerencsénk egyszer megszakad.

A Tienkung (Mennyei Palota) űrállomáson egy új baktériumtörzset fedeztek fel, az elsőt, amit ott találtak.

A Niallia tiangongensis egy ismert földi baktérium új változata, amelyet az űrállomáson belüli kabinban fedeztek fel – írta meg az Interesting Engineering. Aztán a magyarázat: a South China Morning Post hangsúlyozza, hogy a mikrobák tulajdonságainak és viselkedésének megértése a hosszú távú űrküldetések során elengedhetetlen ahhoz, hogy az űrhajósok egészségét, valamint az űrhajók rendszereinek működését biztonságban tudják a tudósok. A kutatók a Niallia tiangongensis vizsgálata során arra jutottak, hogy az új törzs egyedi mechanizmusokkal képes alkalmazkodni a szélsőséges űrkörnyezethez, ami újfajta alkalmazás lehetőségeit kínálja. Fokozott képességet mutatott például az oxidatív stressz – a sejteket és szöveteket károsító egyensúlyhiány – leküzdésére, valamint a sugárzás okozta károk helyreállítására is. A törzs űrben való túlélésének megértése az űrkutatástól a mezőgazdaságig segítheti az emberiséget – írja a lap.

A kínai űrügynökség közlése szerint 2023 májusában gyűjtötték be a mikrobát, akkor, amikor a Sencsou–15 legénysége az űrállomáson tartózkodott. Ez a legénység hat hónapot töltött ott, a küldetésük során pedig steril törlőkendők segítségével gyűjtöttek mikroorganizmusokat az állomás moduljainak felületéről. Ezeket a mintákat lefagyasztották, majd visszahozták a Földre. A tudósok ez­után genomszekvenálással és anyagcsere-elemzéssel analizálták őket, ami végül az új törzs felfedezéséhez vezetett. A jövőben a kínai űrállomáson zajló kutatások segíthetnek jobban megérteni a mikrobiális életet, és potenciálisan innovatív alkalmazásokhoz, valamint a környezeti fenntarthatósághoz vezethetnek.

Most tekintsünk el attól, hogy máig fogalmunk nincs arról, hogyan került a Covid a földi légkörbe, de tegyük fel, a kínai tudósok tudták, mit csinálnak, ahogy a tudósok általában is kellene tudják, mit tesznek. Ám akkor még mindig ott van nekik az ismeretlen fenyegetése, s nem vagyunk meggyőződve arról, hogy ezt a terhet mindenki egyformán képes elviselni, s hogy a tudományon kívüli világ sem csimpaszkodik rá különösebb erővel.

A terra incognita amúgy is veszélyes terület, nem biztos, hogy az emberiség érett rá, hogy megpillantsa.

Most meg egy olyan új mikrobát fedeztek fel a Colorado Állami Egyetem kutatói, amely képes gyorsan bekebelezni, majd lenyelni a szén-dioxidot, így lényegében megköti azt. A kutatók által csak Chonkus néven említett mikroorganizmus egy cianobaktérium, amely a növényekhez hasonlóan, fotoszintézis útján táplálkozik szén-dioxiddal. A kutatók azt is kimutatták: sokkal több szén-dioxidot képes fogyasztani, mint többsejtű társai.

Végtelen a világ, csak a felelősség­érzetünk behatárolt.

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2025. május 22-én.