Nézelődő
A szabadkereskedelem a kereskedelmi politika azon iránya, amely végső következményeiben a nemzetek közötti kereskedelmi érintkezést minden akadálytól és különösen a vámok okozta korlátoktól meg akarja szabadítani. Tágabb értelemben a teljes gazdasági szabadság rendszerét értik rajta, mert a fogyasztók érdeke, hogy az árukat ott vehessék meg, ahol azokat legolcsóbban és legjobb minőségben kapják, a fogyasztók érdeke pedig az összesség érdeke. Mellette szól, hogy csak úgy valósul meg a nemzetközi munkamegosztás, mely mellett minden nemzet azzal a termelési ággal foglalkozik, amelyre az leghivatottabb. A kereskedelmi szabadság ellen küzdő országok között előkelő helyet foglal az Egyesült-Államok, melyek időről időre erős védvámokkal mozdítják elő a belföldi ipar fejlődését.
Az első hetek döbbenete után, kezdenek hallatszani a józanabb hangok is, amelyek a Trump-adminisztráció tevékenységét kísérik. Múlt szombaton a világ egyik leggazdagabb embere, Warren Buffett is felszólalt Donald Trump elnök vámjai ellen. Az elmúlt években ritkán nyilatkozó Buffett bírálta, hogy a Trump-kormányzat a vámokat kereskedelmi stratégiai eszközként használja. Szerinte a kereskedelem „fegyverként” való alkalmazása ellenségesebbé tette a nemzetközi kapcsolatokat és destabilizálta a globális piacokat. „A kiegyensúlyozott kereskedelem jót tesz a világnak”, és „a kereskedelem nem lehet fegyver” mondta a Berkshire Hathaway nevű pénzügyi óriásvállalat 94 éves elnök-vezérigazgatója. „Nem hiszem, hogy jó ötlet olyan világot tervezni, ahol néhány ország azt mondja, hogy ha-ha-ha, mi nyertünk” – mondta Buffett. „Úgy gondolom, hogy minél virágzóbb lesz a világ többi része, annál virágzóbbak leszünk mi is» – hangsúlyozta Buffet a kiegyensúlyozott és kölcsönösen előnyös kereskedelem fontosságát minden ország számára.
A múlt hét híre, hogy Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborúja új lendületet adott az Európai Uniónak is, hogy szorosabb együttműködést alakítson ki a CPTPP nevű csendes-óceáni kereskedelmi tömbbel.
Az EU és a tizenkét tagországot tömörítő blokk között strukturált partnerség körvonalazódik. A kezdeményezés célja, hogy ellensúlyozza a washingtoni vámintézkedések hatásait, és elősegítse a digitális, illetve árukereskedelem mélyebb integrációját. A tárgyalások még korai szakaszban járnak, de uniós és CPTPP-s források szerint idén megindulhat a formális párbeszéd. Az új partnerség mintegy 30 százalékát fedné le a globális GDP-nek és politikai üzenet lenne, hogy a világkereskedelem többsége továbbra is a nyílt szabályalapú rendet támogatja. A megállapodás pontos keretei de a felek közösen reformálnák meg a Kereskedelmi Világszervezetet (WTO), és külön egyeztetnének például a digitális kereskedelem és fenntarthatóság szabályainak összehangolásáról.
A következő lépés egy formális párbeszéd elindítása lehet, amelyhez lökést adhat az új ausztrál kormány megalakulása, és az elakadt EU–Ausztrália kereskedelmi tárgyalások felélesztése. A kérdést várhatóan napirendre tűzik az APEC dél-koreai miniszteri találkozóján is.
Alakul az új világrend….
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2025. május 8-án.