Végre sikerült odaragadnom a tévékészülék elé. Pedig az ügy nem nekem szólt, hanem a tíz éven aluliaknak, ráadásul olyasmiről, amit magam szok­tam előadni konzervató­riumban és képzőművészeti főiskolán a húsz éven felü­lieknek.

Arról beszélt ugyanis a képernyőn a zseniális Leonard Bernstein, hogy – mi a zene. De mert ismeri az úgynevezett zsengék természetét és hajlandóságát, ezért nemcsak beszélt, ha­nem mutogatott és viccelt, egyebekben pedig dalolt, zongorázott, fütyült és karnagykodott is, kérdezte önmagát és válaszolt önma­gának, visszakérdezett a gyerekektől és a teremből jövő rossz válaszra cicegett, a helyes választ harsány „oké”-val nyugtázta, s közben hagyta, hogy vándo­roljon a kamera a széksorok között, mutassa meg a lelkesen odafigyelő srácot, a papát és a mamát, amint büszke mosollyal rámázza körül együttdaloló zseniális magzatát, a kis közönyöst, aki unalmában rajzolgat magának, végül azt is, aki belealudt a szörnyű nagy pedagógiába. De ez Bernsteint nem zavarja. Ismét beint a zenekarnak, majd felmutat egy partitúrát, aztán továbbdalol és muto­gat és fecseg. Finom ripacssággal teszi mindezt, de nem bántó, mert mindenen va­lami elképesztő nagyvona­lúság és nonchalance uralkodik.
És közben semmi gügyögés, semmi szépelgés, semmi műnyájaskodás, ami mögött rendszerint az a felismerés verítékezik, hogy most legyünk minél óvónénisebbek, mert hisz a zsengékhez szólunk, s amitől, azt hiszem, minden valamirevaló gyermek azt mondja magában: „Hát gyereknek néz engem ez a hülye felnőtt?!”.

Pedig Bernstein csakugyan gyereknek nézi őt; tökéletesen az ő gyermeki nyelvén beszél és zenél. Bead történetet sejtető zenét, tárgy- és tájleíró zenét, de a világért sem ejte­né ki a száján a törzsfogalmat, mármint azt, hogy – programzene. Megmagya­rázza: a zene lényege nem abban áll, hogy úgy tegyen, mintha sztorit me­sélne vagy tájat mutatna, de közben ravaszul mégis épít a történésre és a leíró elemekre, mert tudja, hogy a gyermek képzelete min­denek fölött az eseményen és a láthatón gerjed be. Aztán bekéri a zenekartól ugyanazt a hangot, ugyanab­ban a fekvésben, más-más hangszeren, s úgy magya­rázza meg a különböző hangforrásokból fakadó hangszín fogalmát, hogy közben nem mondja ki azt a szót, hogy hangforrás és hangszín. Mert a zsengék­nek (akikkel nem gügyögni kell, mint a mi pioníradásainkon, hanem életkori sajátosságaikhoz kell alkalmazkodni) a hangforrás és a hangszín túlságosan magas elvontság. De már a ritmus és a dúr-moll fogalma nem absztrakt nekik, ezért nyugodtan példázhatja fogalmi tisztázás kíséretében is, hogy ha ugyanaz a dallam mollból dúrba modulálódik át (a moduláció szó termé­szetesen ismét nem hangzik el) és némi ritmusváltozáson megy át, akkor merőben más érzelmet sugall.

És így tovább.

Én pedig izgatottan várom a jövő hét vasárnap­ján következő „és így tovább”-ot, majd az azután következőt, mert zenepe­dagógiai sorozatról van szó. És valamelyes rossz­májúsággal lesem, mikor fog végre kifulladni vagy nagyvonalúságában is unalmassá válni; nehezen kép­zelem el ugyanis, hogy ez az iram miként tartható. Addig is csak annyit, hogy mi az utóbbi időben rengeteget komolykodunk az audio-vizuális módszerek alkalmazásáról a pedagógiában. Na, tessék nézni végre egy kis audio-vizualitást! Igaz, szörnyen sok valutánkba kerülhet. Nem lehetne itthon is megcsinálni? Csak egy ember kell hozzá, aki ért egyet-s-mást. Aki egyszemélyben előadóművész, zeneteoretikus, esztéta, gyermekpszichológus, pedagógus, szí­nész és jó megjelenésű, szellemes fecsegő. Csak ennyi kell hozzá. Ilyen ember ne akadna nálunk?

Megjelent A Hét II. évfolyama 48. számában, 1971. november 26-án.