Országszerte utcára vonultak a túszok szabadulását lehetővé tevő tűzszüneti megállapodást követelők.

Tel-Avivban 500 ezren tüntettek, Izrael más városaiban mintegy 250 ezren vonultak utcára szombaton este. A tömeg azonnali és feltétel nélküli megállapodást követel a Netanjahu-kormánytól és a miniszterelnököt teszi felelőssé azért, hogy az amerikai, katari és egyiptomi közvetítők igyekezete ellenére nem sikerült megállapodni a Hamásszal a tűzszüneti egyezmény feltételeiről, amely a még mindig Gázában raboskodó túszok szabadon bocsátását is jelentené. Benjamin Netanjahu kormányfő ugyanis változatlanul ragaszkodik ahhoz, hogy fenn kell tartani az izraeli katonai jelenlétet a Gázát és Egyiptomot elválasztó Philadephi-folyosón, álláspontja szerint a katonai nyomás növelése lehet a Hamász elleni egyetlen elfogadható stratégia.

Az izraeli szakszolgálatok a Moszad és Sin Bét köreiből kiszivárgott sajtójelentések szerint másképpen látják, de nem tudnak kellő nyomást gyakorolni Netanjahura, aki szélsőjobb koalíciós partnerei kilépéssel való fenyegetése nyomására inkább a miniszterelnöki bársonyszéket, mintsem a túszok életét tartja prioritásnak. Joáv Galant védelmi miniszter, annak ellenére, hogy a Netanjahu vezette Likud párt színeiben került tisztségbe és már a háború kitörése előtt szembefordult a kormányfővel annak antidemokratikus intézkedései miatt, a tűzszünet és a túszcsere kapcsán is nyilvánosan más álláspontot képvisel. A védelmi miniszter széke így komoly veszélybe került, olyannyira, hogy sajtóinformációk szerint a washingtoni kormányzat a napokban figyelmeztette Netanjahut, elveszítheti a Fehér Ház támogatását, ha újra megpróbálja leváltani Galantot. (Tavaly tavasszal Galant menesztése után torkollt általános sztrájkba az addigi tiltakozás, az ország gazdasági leállása mellett a hadseregen belüli bojkottot is előidézve.)

A hat fiatal izraeli túsz múlt heti kivégzése új lendületet adott a tiltakozásoknak. A fiatalokat az izraeli hadsereg közeledtére végezték ki a palesztin terroristák, néhány nappal azután, hogy egy túszt élve menekített ki az IDF egy gázai alagútból. Azóta a Hamász taktikát váltott, a hadsereg közeledtére kivégzik a túszokat. A hat fiatal tragédiája óta a túszok hozzátartozói és a tüntetések szónokai egyaránt azt hangoztatják, hogy mindnyájan élnének, ha Netanjahu nem a Philadelphi-folyosót helyezte volna a túszok élete elé.

A szombat esti tüntetésen a túszcsaládok egyik szónoka, Shay Dickmann a többség álláspontját képviselve elmondta: unokatestvére, Gat „olyan közel volt” ahhoz, hogy a júliusban tárgyalt megállapodás részeként szabadon engedjék „de Netanjahu nemet mondott…. Múlt csütörtökön még életben volt. Egy terrorista Kalasnyikovot tett a fejéhez, és amikor megérezte a katonai nyomást, meghúzta a ravaszt. Katonai nyomás vezetett a halálához” – hangsúlyozta a szónok, visszautasítva Netanjahu és szövetségesei azon állítását, hogy a katonai nyomás hatékonyabb, mint az engedmények.

A The Times of Israel beszámolója szerint a Tel-Aviv történelmének legnagyobb tüntetése a túszcsaládokat képviselő szervezet azon döntésének a következménye, hogy a túszok családjainak fóruma úgy döntött, hogy a heti szombat esti demonstrációját összevonja a kormányellenes tüntetésekkel, amelyeket hónapok óta párhuzamosan tartottak a védelmi minisztérium előtt politikai és civil csoportok szervezésében.

A 12-es csatorna friss közvélemény-kutatása szerint

Még kevesebben, 28 százalék nyilatkozta azt, hogy a Philadelphi-folyosó izraeli ellenőrzése fontosabb, mint a túszalku, 60 százalék támogatja a kivonulást onnan.

A 13-as csatorna szombat esti riportja pedig arra világított rá, hogy a biztonsági szervek – különösen a hadsereg – köreiben pesszimizmus uralkodik a megállapodás esélyét illetően, mert Netanjahu makacsul ragaszkodik a katonai nyomás növeléséhez. Megállapodásra sok remény nincs, mert a Hamász is fenntartja a követelését, hogy a súlyos terrorcselekményekért elítélt palesztin foglyokat is adja ki Izrael a túszokért cserében. Elmozdulást hozhat esetleg a holtpontról az az új amerikai javaslat, amelynek tartalma egyelőre nem ismert, de izraeli sajtóinformációk szerint rövidesen terítékre kerül.

Rossz az irány

Netanjahu stratégiájának elhibázottságát a számok is igazolják. A Hamász 250 túszt hurcolt el. Közülük 105 szabadult tavaly novemberben az egyhetes tűzszüneti megállapodás során. Négy túszt ezt megelőzően szabadon engedtek, nyolcat a hadsereg mentett ki élve. 37 túsz holttestét találták meg a Gázában, három túszt tévedésből az IDF ölt meg. 101 túsz maradt Gázában, 35 közülük bizonyítottan már nem él.

Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2024. szeptember 8-án.