
Telex
Amilyen gyorsan kirúgták őket, olyan gyorsan hív most vissza az Egyesült Államok egészségügyi minisztere többeket abból a tízezer szakembert, akiknek munkájáról kiderült, hogy mégiscsak nélkülözhetetlen az egészségügyi minisztériumnál, illetve az alá tartozó szervezeteknél.
„Az állománynak az a része, amelyet nem kellett volna elbocsátani, el lett bocsátva. Az ő munkaviszonyukat most visszaállítjuk. Ez is volt végig a terv” – idézte a BBC az Egyesült Államok oltásszkeptikus egészségügyi miniszterének sajátos magyarázatát azután, hogy az elnök kezdeményezésére januári hivatalba lépése óta beindult a költségcsökkentésre hivatkozó elbocsátási hullám.
Az eredetileg demokrata politikusi dinasztiából származó Robert F. Kennedy Jr. – John F. Kennedy elnök unokaöccse, a szintén megölt Robert F. Kennedy szenátor fia – Trump egyik hűséges támogatójaként, a vakcinaellenességéről és összeesküvés-elméletek terjesztéséről ismert politikusként került az egészségügyi minisztérium élére, alig három napja tízezer embertől vált meg, összhangban az elnök támogatását élvező milliárdos Elon Musk vezette DOGE javaslatával. (Az állami kiadások hatékonyságának növelését és a költségek csökkentését célzó szervezet ámokfutásáról, esetenként bíróság által is törvénytelennek ítélt döntéseiről itt olvashat bővebben.)
Kennedy korábban a teljes egészségügyi intézményi hálózat dolgozóinak negyedét tervezte elküldeni, 80 ezerből 20 ezer embert. Óriási szervezetről van szó, az egész rendszer éves költségvetése 1800 milliárd dollár – ez Magyarország GDP-jének kilencszerese.
A miniszter elismerte, hiba volt leépíteni a Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) esetenként teljes csoportjait. „A DOGE célja, ezt mindig is hangoztattuk, 80 százalékos csökkentés, de ebből 20 százalékot visszaépítünk, mert követünk még el hibákat” – mondta Kennedy, bár az eredetileg tervezett elbocsátásokból nem világos, hogyan jött volna ki 80 százalékos lefaragás, és az sem, hogy minek a 80 százalékáról volna szó. A Hill értelmezése szerint a miniszter arra gondolhatott, hogy az elküldött emberek 80 százalékától volt indokolt megszabadulni, az ebocsátottak 20 százalékát viszont célszerű visszahívni, ami tehát most kétezer ember jogviszonyának visszaállítását jelenti.
Kennedy a hibák közé sorolta azok elküldését is, akiknek hiányában a CDC nem tudta folytatni vizsgálatait, hogy kiderítse, honnan kerül ólom Milwaukee vízhálózatába. Ezt a vizsgálatot is újraindítja a miniszter a visszahívások révén. Az emberi szervezetbe jutó ólom hosszú távú káros hatásairól történelmi tapasztalat is van, erről itt olvashat bővebben.
Eredetileg 3500 álláshely szűnt volna meg a szintén az egészségügyi minisztérium alá tartozó Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalnál (FDA), ahová szintén tömegesen hívnak vissza az elbocsátott munkatársakból.
A szerkesztő megjegyzése
Errare humanum est. Perseverare diabolicum.
Tévedni emberi dolog – mondta a sündisznó, és lemászott a súrolókeféről.
Tévedni emberi dolog – mondta a szentjánosbogár, és lemászott az égő cigarettacsikkről.
Tévedni emberi dolod – mondta az egészségügyminiszter, és maradt, hogy tévedjen tovább.