Nyílt levél Magyarország miniszterelnökének – fakitermelés ügyében
13 381
MAGÁNSZEMÉLY CSATLAKOZOTT EDDIG
58
SZERVEZET CSATLAKOZOTT EDDIG
Magyarország kormánya egy augusztus 5-én hatályba lépő rendelettel szélesre nyitotta a kaput a védett területeken zajló fakitermelések előtt. Ezzel az ország energiaellátásának javítását indokként használva a védett természeti területen lévő értékes erdőkben is lehetőség nyílik a tarvágásra. A fák vágáskorára és az erdők felújítására vonatkozó szabályokat is indokolatlanul felülíró rendelet emellett lehetőséget ad arra, hogy az agrárminiszter korlátozás nélkül dönthessen bármely erdő kivágásáról. A kormányrendelet példátlan módon veszélyezteti a védett hazai erdőket és az állatvilágot, és akár évtizedekkel is hátráltathatja országunk klímaváltozás hatásaival szembeni védekezését.
Ha te is egyetértesz azzal, hogy az értelmetlen pusztítást nem engedhetjük és erdeink megóvása érdekében ezt a kormányrendeletet vissza kell vonni, kérjük, aláírásoddal csatlakozz a miniszterelnöknek írt nyílt levelünkhöz!
Ez egy pártpolitikától független, kizárólag szakmai alapokon nyugvó civil véleménynyilvánítás, és szeretnénk, ha az is maradna. Bővebb információt gyakran ismételt kérdéseket megválaszoló oldalunkon találsz.
KEZDEMÉNYEZŐ SZERVEZETEK:
NYÍLT LEVÉL MAGYARORSZÁG MINISZTERELNÖKÉNEK
Tisztelt Miniszterelnök Úr!
Alulírott magyar állampolgárok és civil szervezetek megdöbbenéssel értesültünk arról, hogy a veszélyhelyzet ideje alatt a tűzifaigények biztosításához szükséges eltérő szabályok alkalmazásáról szóló 287/2022. Korm. rendelet értelmében
• lehetővé vált a tarvágás valamennyi védett erdőnkben – nemzeti parkokban, tájvédelmi körzetekben, természetvédelmi területeken;
• megengedetté vált a fakitermelés védett élőlények kíméletét szolgáló időszakban;
• megszűnt az őshonos fák újratelepítésének követelménye védett területen;
• nem kell kivárni a tölgy- és bükkerdők erdőterv szerinti vágáskorát, akár húsz évvel korábban is sor kerülhet erre;
• korlátozás nélkül lehet faanyagszállításra szolgáló utakat vágni az erdőben.
Az erdők szerepe sokrétű, az értékük felbecsülhetetlen. A fák megkötik az üvegházhatású szén-dioxidot, szerepet játszanak az emberéleteket követelő levegőszennyezés mérséklésében, jelentősen csökkentik a villámárvizek kockázatát, segítik a talajképződést, a termőtalajok védelmét. Az erdők kedvező mikroklímát biztosítanak, ezzel mérsékelve többek között a hőhullámok emberi szervezetre gyakorolt terhelését.
Tisztában vagyunk azzal, hogy faanyagra és tűzifára szükség van, azonban ez nem járhat védett erdők letarolásával, a jövő nemzedékek erdővagyonának túlhasználatával!
Felhívjuk figyelmét arra is, hogy az Ukrajnában zajló háború nem önmagában, hanem az energiaellátásunkkal kapcsolatos rendszerszintű problémák felerősítésével okoz energiaellátási bizonytalanságot, melynek oka a megújuló energiaátmenet lassúsága és az energiahatékonysági beruházások elégtelensége. A rendeletben szereplő intézkedések nem alkalmasak az abban megfogalmazott célok elérésére és esetenként közvetve sem szolgálják annak megvalósítását.
Nyomatékkal kérjük, hogy tárgyi kormányrendelet hatályon kívül helyezésével soron kívül állítsa helyre a hazai erdők védelmét, egyúttal
• indítson átfogó lakossági energiahatékonysági programot, amely ösztönzi az épületek mélyfelújítását;
• támogassa a magyar embereket az energiatakarékosságra való átállásban;
• a legszegényebb sorban élő, energiaszegénységgel küzdő honfitársainkat szociális alapon támogassa;
• gyorsítsa fel az alacsony környezeti terheléssel járó megújuló energiaforrások térnyerését, a napenergia mellett a szél- és fenntartható geotermikus energia országa is legyünk;
• alkosson szigorúbb jogszabályokat a helytelen fűtéssel veszélyeztetett levegőminőség védelmében.
Kérjük, a rendelet visszavonásával is segítse elő, hogy anyagi, szellemi és természeti erőforrásaink gondos használatával védelmezzük a jelen és jövő nemzedékek életfeltételeit!
Tisztelettel:
A kezdeményező szervezetek:
WWF Magyarország, Magyar Természetvédők Szövetsége, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, 10 millió Fa Alapítvány, Greenpeace Magyarország, Levegő Munkacsoport
A petícióhoz további 58 szervezet csatlakozott.
Greenpeace Magyarország: Civil összefogás indult az erdeinket pusztító kormányrendelet visszavonásáért
Budapest, 2022. augusztus 10. – Óriási közfelháborodást váltott ki a kormány augusztus 4-én hozott rendelete, ami gyakorlatilag eltörli az erdők kivágásának eddigi korlátozásait. Az energia-vészhelyzetre hivatkozva a kormány megkönnyíti a fakitermelést védett természeti területeken is (pl. nemzeti parki terület), és akár a madarak fészkelési időszakában is, hogy indoklása szerint kielégítse a növekvő tűzifa igényt. A Greenpeace Magyarország más zöldszervezetekhez csatlakozva nyílt levelet írt Orbán Viktor miniszterelnöknek, hogy vonja vissza a kormányrendeletet − ehhez bárki csatlakozhat aláírásával.
Az új kormányrendelet egyértelműen veszélyezteti hazánk legértékesebb erdeit, és rendkívüli mértékben pusztítja az élővilágot. Az új szabályozás szerint mostantól gyakorlatilag korlátozások nélkül tarra lehet vágni a védett, például nemzeti parki területeken lévő erdőket is, ráadásul úgy, hogy nem kötelező őshonos fafajokkal újratelepíteni.
Az ökológiai és klímakatasztrófa küszöbén nem engedhetjük meg, hogy fakivágásokkal még tovább pusztítsák erdeinket a növekvő tűzifa igényre való hivatkozással. A természetközeli erdőkre nem lehet csupán tűzifaforrásként tekinteni, hisz ezek élő, összetett rendszerek, amelyek a rengeteg egyéb ökoszisztéma-szolgáltatásuk mellett (szén-dioxid-megkötés, oxigéntermelés, párologtatás, talajvédelem, klímaszabályozás stb.) fajok százainak nyújtanak élőhelyet. A frissen kivágott tűzifa erre amúgy is alkalmatlan, hiszen el kell hogy érje az ún. légszárazságot (ehhez a NÉBIH szerint legalább 8-10 hónapra lenne szükség, de akár egy-másfél év is lehet). Ráadásul az a jellemző, hogy a tűzifát rossz hatásfokú kályhákban, elavult vegyes tüzelésű kazánokban égetik el, azaz garantált a pazarló többletfelhasználás és a vizes fa elégetéséből adódó, fokozott légszennyezés.
Mivel az elmúlt években a kormány nem fordított elég erőforrást a megújulók és az energiahatékonysági beruházások lakossági támogatására, a kialakult energiaválságot most hirtelen kell kezelni. Létfontosságú, hogy a kormány és az önkormányzatok radikális takarékossági intézkedéseket vezessenek be, amivel csökkentik az energiahordozók felhasználását (pl. középületek, bevásárlóközpontok fűtési hőmérsékletének csökkentésével).
Ugyanakkor fontos, hogy a szociálisan rászorulóknak is biztosítsák a feltételeket, hogy törvényes módon fűthessenek, és részt vehessenek a felújítási programokban. A kormánynak gondoskodnia kell arról, hogy mindenki számára legyen elérhető és megfizethető legalább a minimális komforthoz szükséges fűtőanyag, de erre nem az erdeink kivágása és kiárusítása a megoldás
Ezért a Greenpeace Magyarország is csatlakozott a WWF Magyarország és más zöldszervezetek által aláírt nyílt levélhez, amelyben azt kérik a magyar miniszterelnöktől, hogy vonja vissza a kormányrendeletet. A nyílt levélhez bárki csatlakozhat aláírásával ezen a linken. Fogjunk össze a magyar erdőkért és állítsuk meg ezt a pusztítást! A WWF sajtóközleménye a témában itt érhető el.