Emellett felülvizsgálnák az alapítványi működtetésbe kiszervezett egyetemek helyzetét is.
A legnagyobb probléma az, hogy elmaradt az oktatás modernizációja az elmúlt tíz-tizenkét évben – jelentette ki az MSZP társelnöke egy csütörtöki sajtótájékoztatón.
Kunhalmi Ágnes szerint visszalépés volt tapasztalható az ágazatban, ennek pedig nagyon súlyos következményei lesznek mind Magyarország jövőjét, mind versenyképességét illetően. Az ellenzék kormányra kerülése esetén egy egyszeri és nagyarányú béremelést ígért a pedagógusoknak. Kifogásolta azt is, hogy országos szintű a tanárhiány, és ha minden így folytatódik, akkor nem lesz pár éven belül senki, aki oktassa a magyar gyerekeket. Erre a helyzetre nem reagál jól a kormány – jegyezte meg. Kunhalmi Ágnes azt hangoztatta, az egyszeri béremelést követően a fizetések fokozatos, kiszámítható növelésével erősítenék a pálya megbecsültségét. Emellett visszaállítanák a különféle pótlékokat is. Kitért arra is, hogy a tanárok leterheltségét mindenképpen szeretnék mérsékelni. „Ez a nagyon buta és felesleges túladminisztráció, amit az államosítás és az egész rendszernek a kontroll alá helyezése okozott, ezt mindenféleképpen csökkenteni fogjuk. Felnőtt embernek fogjuk tartani a pedagógusokat (…)” – fogalmazott.
A jobbikos Brenner Koloman arról beszélt, hogy a jövendőbeli ellenzéki kormány kiemelten fogja kezelni az idegennyelv-oktatás kérdését. Azt ígérte, hogy mindenkinek ingyenesen biztosítani fogják az első diplomát. Megemlítette az egyetemek alapítványokba való kiszervezését, melyet felül szeretnének vizsgálni. „Vissza szeretnénk állítani a nemzeti kormány demokratikus kontrollját az államilag fenntartott felsőoktatásban, mert a mi véleményünk szerint az államnak kell egy alapvető egyetemi hálózatot fenntartani” – jelentette ki. Ő biztos benne, hogy az egyetemi polgárok ugyanígy látják és támogatják ezt a lépést.
Kizárólag a kormányváltás hozhat megújulást a közoktatásban – utóbbit már Márki-Zay Péter oktatási szóvivője mondta. Tóth Endre kifejtette, Orbán Viktor megmutatta, nem fontos számára ez az ágazat és nem akarja megoldani ezeket a feszítő problémákat. Ugyanakkor „nagy magabiztossággal” kijelentette, az ellenzék számára prioritás lesz az oktatás. Visszaállítanák az iskolák és a pedagógusok önállóságát, nagy hangsúlyt helyeznének a digitális oktatásra, valamint a kritikai gondolkodás és a vitakultúra fejlesztésére – sorolta a lépéseket.
Forrás: Népszava