Kisfilmeseknek ez a helységnév legalább annyit jelent, mint a „nagyfilmeseknek” – és a nagyközönségnek – Cannes. A „szakmán” kívül azonban kevéssé ismert. Talán a legjobb földrajzzal kezdeni. A körülbelül százötvenezer lakosú város nevét egy óriási fekete pacni kellős közepén találhatjuk meg a térképen. Talán a legnagyobb ilyen folt ez a Szövetségi Köztársaság térképén: a Ruhr-vidék szívét alkotó, immár egybeolvadt, összefolyt iparváros-csoportozatot jelzi. Essen, Duisburg, Gelsenkirchen. Bochum, Recklingshausen s keleti végén Dortmund „folyt össze” ebben a hatalmas, sok milliós „vörös sivatagban”. Nincs messze a bicskák-kések pengéjéről ismerős Solingen sem. A város földrajzi fekvése – bármily furcsán is hangzik – kezdettől fogva döntő módon befolyásolta a benne az idén immár tizenhetedszer lezajló filmfesztivál művészi-ideológiai arculatát. A hatalmas nehézipari koncentráció sok milliós munkás-lakosságot is jelent. Ez a vidék a háború utáni nyugatnémet politikai életben a baloldali pártok, szervezetek, mozgalmak hagyományos fellegvára. Oberhausen szociáldemokrata városvezetése kezdeményezte és szervezi-támogatja a legkülönbözőbb formákban a rövidfilm-fesztivált. Alapítása után alig néhány évvel már „a rövidfilmesek Mekkájának” nevezte világszerte a szaksajtó. Tekintélyét a filmvilágban nemcsak a versenyre elfogadott filmek rendkívül szigorú válogatásával szerezte, de baloldali orientációjával, antikonformizmusával, a szocialista országok filmművészeivel kezdettől fogva kialakított igen szoros kapcsolataival, filmjeik rendszeres és széles körű meghívásával és népszerűsítésével – még a politikai elzárkózás és a hidegháborús propaganda éveiben.
Az úgynevezett „klasszikus”, „szép” dokumentumfilmeket, kisfilmeket itt sohasem szerették. Oberhausen előzsürije mindig különös előszerettel válogatta a súlyos politikai kérdéseket boncolgató, antikapitalista hangvételű filmeket, pártolta a merész formai kísérleteket. A részvételre jelentkezés egyetlen feltétele: a film nem lehet 36 percnél hosszabb. Műfaji megkötés nincs: rajz-, dokumentum- és játékfilmek egyaránt részt vehetnek, akár világhírű stúdiók produkciói, akár magányos amatőr kísérletezéséből születtek.
Az idei, XVII. kiadás – a szaksajtó, a nyugatnémet TV-kommentár és a régi fesztivál-habitüék egybehangzó véleménye szerint – az egyik leggyengébb volt, ha ugyan nem éppenséggel a leggyengébb. Jómagam, az újonc, sajnos, semmi alapot nem találtam az ellentmondásra. De még mielőtt a fesztivál sokszor és sokféleképpen emlegetett „kríziséről” és ennek okairól szólnék, feltétlenül tisztázni kell: ez a fesztivál – nem fesztivál. Nemcsak azért, mert hivatalos neve sem az („Nyugatnémet Rövidfilm-napok” a titulatúra), de főleg azért, mert abból a hangulatból, abból a díszlet-kellékből, amit esetleg az olvasóban a „fesztivál” szó felidézhet, itt, Oberhausenben semmit sem találunk. Sem szmokingos-estélyis flancolást, sem sztárokra vadászó fényképészeket, sem csillogó sajtófogadásokat, sem villogó vakulámpákat. Ehelyett kemény munkahangulat, maratoni vetítések és viták (reggel 10-től éjjel 1-2-ig, csaknem szünet nélkül), rengeteg hippi-kinézésű fiatal, diákok, s az idősebbek – úgy látszik – igyekeznek alkalmazkodni. A nonkonformizmus rossz értelemben vett divatja (hadd bocsássam előre: szerintem a gyenge művészi színvonal egyik fő oka) itt már a hallban kezdődik és – sajnos – a vetítővásznon is folytatódik. El kell ismerni azonban, hogy elnézőbb, toleránsabb divat, mint a szmokingos estélyeké, ugyanis ha véletlenül nyakkendőt viselsz és rövid hajat, minden további nélkül beengednek, sőt meg sem szólítanak…
A szép, modern Stadthalle nagyterme hihetetlenül „ideges” közönséget gyűjt magába. Ez a terem még sokkal szigorúbb, mint az előzsürizés. Ha egy film a vetítés első másfél-két percében nem „fogja meg” a termet, a harmadik percben már irgalmatlanul kifütyülik. Kolompolás, tapsolás, éneklés, vidám trágárkodás kíséri végig aztán, néha 15-20 percen keresztül, fáradhatatlanul. Egyes filmek után spontán, rövid szónoklatok is elhangzottak a közönség idejének lopása, az előzsüri engedékenysége ellen.
Távolról sem kellemes érzés egy rendezőnek ilyen közönség elé bocsátania a művét, „átélni” ebben a teremben saját filmjének első, kritikus, végeérhetetlennek tűnő perceit, másodpercenként tízszer megbán minden „pluszban” hagyott filmkockát, s mikor aztán valahol „bejön” a terem első kedvező reakciója, olyasvalamit érez, mint amikor fúrás után a fogorvos odaszól, hogy öblíthet…
Általában ugyanis nem a kifütyülés mondható kivételnek, hanem épp ellenkezőleg, a csendben „eltűrt” film – ilyen hangulatban pergett le nyolc nap alatt 34 ország 132 versenyfilmje. Ezenkívül három igen komoly információs jellegű program is: a kanadai rajzfilm áttekintő bemutatása (55 film, kb. nyolc óra vetítésidő), a harmincas évek amerikai dokumentumfilmjeinek gyűjteménye (kb. tizenkét óra vetítésidő) és a krakkói fesztivál díjazott filmjeiből összeállított válogatás. A fütyülést-kolompolást egyébként a versenyen kívüli filmektől sem sajnálták. A terem „viselkedésével” nagyjából – a filmek 80-90 százalékának esetében – egyet lehet érteni (különösen, miután már saját filmed megúszta az ügyet), de bizony megtörtént, hogy a türelmetlen terem értetlenül ment el igen komoly, tartalmas, szép, kivitelezésű filmek mellett is, mint például a fiatal szovjet Poleszjan Lakosok című montázsfilmje, amelyet jómagam az egész fesztivál egyik legsikerültebb filmjének tartottam: vágtató-rohanó-repülő állatok képeiből a szabadság fizikai érzetének csaknem bőrön tapintható érzékiségű képzetét kelti, s végül az egyre gyorsuló képsort egy állatkertben, a rácsok mögül a gépbe néző csimpánz hosszú premier plánjával vágja el. Sem a terem, sem a zsűri nem értékelte ezt az igen szép kivitelezésű, szélesvásznú kisfilmet…
A versenyfilmeket a rendezők megpróbálták tematikailag csoportosítva vetíteni. Nagyon rosszul sikerült: öt műsort „politikai filmek”, két-két műsort „debütánsok” és „Latin-Amerika másik arculata” címmel, aztán egyet-egyet „rendezőnők”, „kísérletek” és hasonló, teljesen légből kapott szempontok alapján állítottak össze.
Hogy a „politikai film” igen divatos, de több mint laza tartalmú fogalom volt ezen a fesztiválon, arra még visszatérek. Előbb azonban szólnom kell a legerősebb és – számomra legalábbis – a legérdekesebb nemzeti szelekcióról, a jugoszláv filmesekéről. Egy mindössze négy évvel ezelőtt létesült stúdió, az újvidéki „Neoplanta-Film” egymaga állított ki egy esti műsort, hat versenyfilmet, s a belgrádi, zágrábi stúdiók további hét filmmel szerepeltek. Csaknem valamennyi figyelemreméltó teljesítmény volt, izgalmas, „rázós” társadalmi problémákat felvető dokumentumfilmek és néhány ötletes rajzfilm szerepelt ebben a válogatásban. Az újvidéki Boriszlav Sajtinacs például A menyasszony című versenyfilmje mellett a fesztivál nagy sikert aratott idei „generic”-jét is megrajzolta. A találkozó állandó jelszava ugyanis: „Út a szomszéd felé” – ezt kellett illusztrálnia. A félpercnyi rajzfilmben egy magányos házba éjszaka bekopog a halál. Nem nyitnak ajtót, mire erőszakkal betör, hatalmas verekedés, zihálás hallatszik, majd a másik oldalon kirúgják, utána hajítják kaszáját, s pillanat múlva a kaszás halál meglepődve észleli, hogy… állapotos, s miközben megszégyenülten elkotródik, felette megjelenik a fesztiváljelszó: „Weg zum Nachbarn – 1971”.
A jugoszláviai Vajdaság nemzetiségeiről, az együttélés problémáiról két filmet is hozott a Neoplanta. Az egyik egy népdal zenéjére-szövegére készült, címe nyers fordításban Litánia egészséges emberekről, s a Vajdaságban együtt élő hét nemzetiség jellegzetes vonásait rögzíti nagyon szellemes vágással, paraszti családfotókat utánzó fényképezéssel. Rendezője, Karpo Acsimovics Godina egyben operatőrje egy másik, vitatható, de igen érdekes, 14 perces kisfilmnek. Címe: Fekete film, s a rendező, Zelimir Zsilnik szigorú, mélyre nyúló lelkiismereti önvizsgálata kíván lenni, mégpedig kizárólag közéleti, nem egyéni vetületben, szembeállítva a filmművész tulajdon kispolgári kondicionáltságát, manipulálhatóságát, az entellektüel „absztrakt humanizmusát” a társadalmi egyenlőtlenséggel, a nyomor egzotikumának „látványos” kihasználásával a filmekben. Hogy gyanakvása nem éppen alaptalan ez utóbbi irányban, azt éppen belgrádi honfitársai, Milosevics és Janovics filmje is bizonyította. A KOLT 15 GAP rövidítés-című film (a rövidítés jelentése kb.: „15 év szeméthordás, tányérnyalás aktív és passzív mérlege”) egy Európa-szerte hányódó, enyhén elmebeteg, mániákusan és naivan politizáló lumpenproletár húszperces önvallomása. Egyébként a film hőse a vetítés másnapján személyesen is megjelent a fesztiválon, ahová stílszerűen autóstoppal érkezett, s egyik éjszaka a nagyállomás padján láttam aludni, oly otthonosan berendezkedve, mint egy luxushotelben. Parodisztikus szövegei, hatalmas „dumái” egyébként rendkívül szórakoztatóak, szellemesek.
Sok jugoszláv film érdemelne még említést, a zágrábi Krsto Papič kedves, a többihez képest „könnyűsúlyú” kisfilmje, a Hadd hallatsszon a mi hangunk is a horvát falvakban elszaporodott „kalóz”-rádióállomások helyi adásainak primitív, de bájos műsorairól, egy sajátos, a nagy adókat utánzó „rádió-folklór” kialakulásáról vagy a Neoplanta Ez az ember mellettem él című, a nemzetiségek együttélésének még megoldatlan problémáit bátran felvető produkciója, néhány túláradó grafikai fantáziájú rajzfilm. Ha magam kellene válogatnom a 132 versenyfilmből, 15-20 kisfilmnél többet nem „zsűriznék”. S ezeknek legalább egyharmada a jugoszláv filmművészek munkáiból kerülne ki. Ezért beszéltem külön, hosszabban róluk. A többiről – egy másik cikkben.
Megjelent A Hét II. évfolyama 24. számában, 1971. június 11-én.