Beszámolóm előző részében (június 11-i szám ) már említettem: a fesztivál baloldali politikai beállí­tottságával, éles nonkonformizmusával, éles kísérletezés-támogatásával szerezte meg tekintélyét.

Az idén, a fesztivál tizenhetedik életévében – teljes joggal – Oberhausen „pangásáról”, „kríziséről” beszéltek. A látottak alapján éppen a „politikum” és a „forradalmiság” mesterséges, erőszakolt kultiválása, a divatcikké vált melegházi nonkonformizmus, a fenegyerekeskedéssé züllesztett „közéletiség” az oberhauseni nívócsökkenés oka.

Idézőjelbe tettem a „politikum” és „forradalmiság” szavakat, mivel a filmek összességéből e két fogalom olyan fokú zavara szűrődött ki, hogy egy egész kötetben sem lehetne valamelyes rendet terem­teni benne. „Politikai filmek” címszó alatt a legtarkább összevisszaságban szerepeltek valóban értékes és érdekes művek – olcsó botrányhajhászással, egzotikus exhibi­cionizmussal és krajcáros por­nográfiával egy kalap alatt. A fenegyerekeskedő nonkonformizmus di­vatja a művészi forma, a kifejezés eszközeinek teljes háttérbeszorulását, elhanyagolását eredményezte.Volt néhány olyan film, amelynek politikai dokumentumértéke valóban jogossá teszi a formai szem­pontok mellőzését, mivel akár vágatlan-rendezetlen „muszterben” is értékes az anyag. Például a szerzők neve nélkül bemutatott A párbeszéd vége című film, amelyet a dél-afrikai fajüldözésről titokban forgattak és kockázatos utakon csempésztek ki Angliába afrikai filmesek. Vagy a Látogassa meg Görögországot! című, turisztikai reklámfilmet perszifláló montázs, amelynek szerzői ugyancsak névtelenek kívántak maradni.

Már csak részben sorolhatók ide a latin-amerikai országok filmjei. Primitív eszközökkel készült, művészi­leg teljesen igénytelen krónikái egyrészt politikai eseményeknek, mint az uruguayi Mario Handler riportja egy rendőrség által meg­ölt diák tüntetéssé alakult temeté­séről (a film címe is a diák nevét alakítja jelszóvá: Liber Arce – Liberarse!), másrészt a gazdasági elmaradottságnak, a tömegek nyo­morának (Columbia ’71, Viva Cariri! – Brazília), a tömeginfor­mációs eszközök kisajátításának (TV Venezuela), a vallásos tömeghisztéria felkorbácsolásának (Santa Maria de Iquique – Chile) dokumentumai.
Az Oberhausenben eddig sok sikert aratott kubai fil­mesek az idén a tavalyi zsűrielnök, Santiago Alvarez két végeérhetetlen, unalmas, „szájbarágós” filmjét küld­ték Hogyan, miért és mivel gyil­koljunk tábornokot?, Tizenegy-null); ezek az „elfogadási határra”, 36 percre vágott filmek valószínűleg komoly szerepet játszhatnak a ku­bai földműves-tömegek szemléltető politikai nevelésében, de Eisens­tein már a húszas évek elején bebizonyította, hogy az ilyen célkitűzés nem zárja ki a művészi formába öntés lehetőségét.

Az egyetlen kivétel egy tizennégy perces venezuelai játékfilm volt, Mario Mitrotti At P aredón! című, szöveg nélküli filmje. A cím („Falhoz!”) a kivégzést jelentő falhoz állításra céloz. Egy külvárosi utca falára ír­ja fel jelszavát egy forradalmár; a zsaru tetten éri, megöli, s a saját jelszavát írja a falra. Egy tábornok, egy földesúr, egy pap és egy hippi következik: mindegyikük „kinyírja” az előzőt és a maga jelszavát írja a falra, míg végül egy második for­radalmár visszaírja az első jelszót: Szabadság! Mindegyikük osztály­hovatartozását, politikai állásfoglalását képszerűen, pontosan, érzék­letesen jellemzi a film. Azért eme­lem ki külön ezt a filmet, mert ta­lán az egyetlen volt, amelynek va­lóban sikerült a konkrét politikai agitációt a modern, de egyben köz­érthető művészi formával összeegyeztetnie.
A Majakovszkij-féle „ROSZTA -ablakokra” emlékeztető kisfilm azt bizonyította számomra, hogy ez az „egyeztetés” ma is lehet­séges, nem csak Eisenstein idejében. Meg kell jegyeznünk, hogy ezek a filmek legtöbbször csak illegáli­san kerülnek vetítésre, alkotóik semmiféle anyagi hasznot nem kér­nek belőlük, sőt. Egyébként a műsorfüzet tanúsága szerint a tőkés országokból származó versenyfil­mek 85-90 százalékát maguk a rendezők finanszírozták.

Minden művészi formától-ötlettől mentes politikaiesemény-krónika nyugat-európai országokból is érkezett (például egy hosszú svéd film egy bányászsztrájkról, húsz év körüli fiatalok készítették), vol­tak nagyon jól dokumentált és éle­sen kapitalista-ellenes hangvételű, de unalmas filmek az alkoholizmus­ról (Ex-ploitation – NSZK, A város árnyai – Finnország), közgazdasági kérdésekről (Grönlandi vagy – Dánia, Az ipari tartalék­hadsereg – NSZK), fiatalkorúak börtönéről (Carceri minorili – Olaszország) stb.
A nyugat-európai „conte stataire” szellemű, magukat „politikaiaknak” nevező filmek kö­zül viszont igen sok arra a végte­lenül egyszerű ötletre alapult, mi­szerint ha a „Make love, not war” ismert hippijelmondat politikai töltésű, akkor e jelmondat első felének tüzetes anatómiai pontosságú és az Aretino-féle szakirodalomra kimerítően támaszkodó „megfilme­sítése” is már egymagában véve… állásfoglalást jelenthet. Ezt az ötletet nem mertem volna így megfogalmazni, ha nem hallom egy sajtóértekezleten magától a rendező­től (egy huszonöt év körüli francia lánytól), hogy filmje – melyben jóformán ki se szállnak az ágyból – nem a serdülők közép- és magasfokú szexológiai oktatását, de (szerinte abszolút nyilvánvalóan) a „politikai harcot”, sőt, a „kapitalizmus elleni lázítást” szolgálja… És filmje távolról sem az egyetlen ilyen „csata” volt a fesztivál hadszínterén. A francia lányhoz hasonlóan egy fiatal angol rendező is büszkén, mintegy nemesi kutyabőrként idézte filmjének cenzori betiltó rendelkezését, s ráa­dásul a tekintélyes angol szaklap, a Films and Filming véleményét használta reklámul, mely szerint The Arousing című műve…eklatáns példája az igazán piszkos és undorító filmeknek. Ízelítő a film (szerzői) tartalmi leírásából: „Billie Dixon egy MG-vel (angol sportkocsi márka) szeretkezik Chiswick és a londoni repülőtér között, Mozart, és Procul Herum zenéjére. Különféle fallikus jelképek Billie koituszának ritmusára váltakoznak. A vetítés alatt a nézők számos orgazmusban vehetnek részt, majd a többi ócska szeméttel együtt a Temzébe lesznek hajítva…”
Valósággal szel­lemes, üde színfolt volt a hasonló „csatajelenetek” anatómiai egyhangúságában a Stranger in the Night című (közelképektől mentes) hol­land kisfilm, amely legalább a közelképeket kerülte, és amelynek vak hőse – nyilván a fogyasztói társadalom tárgyiasulása, elidegene­dése ellen tiltakozandó – gyors egymásutánban egy lenasztaggal, egy Renault–4 márkájú, igen jó rugózású kiskocsival, egy tejes­üveggel, lakása dupla tolóajtajával s végül egy ócska húsdarálóval lép nemi viszonyra, mindannyiszor né­mi vívódás után, mintegy legyűrhetetlen indulatoknak engedelmeskedve.
Az amerikai szelekció ha­sonló irányzatából azt szűrhet­tük ki, hogy ott az ábrázolás bonctani pontossága immár meghaladott álláspont: absztrakt formákban, torzított, villogó szí­nekben elmondott sex-, ópium- és LSD -élmények.Három-négy percig néha érdekesek is, csak sajnos legtöbb­jük huszonöt-harminc percig tar­tott…
Tudván, hogy a Make love… mellett egy másik hippi-aranyszabály a „Ne higgy el semmit harminc éven felülieknek!” –, óvakodtam véleményt alkotni ezekről a fenegyerek-filmekről, mielőtt kikértem volna egy huszonöt éven aluli kollégám véleményét. De ő sem értett semmit.
A nagynevű belga mester, Raoul Servais tizenegy perces rajzfilmje, a To Speak Or Not To Speak (Szólni vagy nem szólni) volt kétségkívül a nyugat-európai eredetű filmek közül a legszellemesebb és egyben a legélesebb hangú politikai állásfoglalás. Egyrészt a televízió félelmetes propagandagépezetét, de főleg a művész, a tehetség manipulálható­ságát, megvásárolhatóságát, kiszol­gáltatottságát veszi célba, olyan for­mában, amely kizárja az „elmesé­lés” kísérletét. Remélem, látni fogjuk vásznainkon.

A szocialista országok filmjei közül a múltkor már említetteken kívül a magyar filmekről kell még szólnunk, noha ezek is – bár nem annyira, mint a lengyel és csehszlo­vák kisfilmek – a szokásos színvonal alatt maradtak. Szoboszlay Péter Rend a házban című rajzfilmje egy pesti házmester spontán szövegének illusztrációja. A vice által „megálmodott” ideális rend pedig a fasiszta koncentrációs tábor „rend­je”. Koltai János Amikor még boldog voltam című filmje a cigány­zene borgőz-hangulatát ragadja meg, igen szépen, pontosan, csak hát túlságosan is „belterjes” jelentéssel. Magyar József A per című doku­mentumfilmje egy kerítés pár centije miatt évtizede folyó pereskedés kapcsán próbál bepillantani – akár­csak a Rend a házban – az embe­ri agyak legsötétebb zugaiba. Ezeken kívül két szellemes, könnyed rajzfil­met (Ternovszki Béla: Modern edzésmódszerek, Jankovics Marcell: SOS – Mélyvíz) meg egy „határ­időtartamú”, harmincöt perces, igen gyenge Jancsó-imitációt, a Büntetőexpedíciót mutatták be a magyar filmesek.

A legfigyelemreméltóbb formai kísérletezések sajnos a fesztivál szervezési formái körüli kísérletek voltak. Nem volt nemzetközi zsűri, hanem öt vagy hat különböző (katolikus egyházi – evangélikus egyházi – rajzfilm-szövetségi – stb.) zsűri, s ezek a legváratlanabb szempontok szerint díjaztak. (Például a katolikus zsűri valamennyi díját a latin-amerikai filmeseknek adta – anyagi segítségként nehéz munkakörülményeikhez.)

De nem zsűri-átszervezések, ha­nem a nagyobb szakmai igényesség, a politikai kiállás és a művészi for­ma egyensúlyának fokozottabb szemmeltartása, a nonkonformizmus és az olcsó fenegyerekeskedés elhatárolása adhatja vissza az oberhau­seni fesztiválnak egykori rangját, tekintélyét.

Megjelent a Hét II. évfolyama 26. számában, 1971. június 25-én.